[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nespravodlivo väznení v komunizme budú mať pamätnú tabuľu v Nitre
P:3, 17. 12. 2014 10:04, DOM

Nitra 17. decembra (TK KBS) Konfederácia politických väzňov Slovenska pozýva na odhalenie pamätnej tabule nespravodlivo väzneným komunistickým režimom vo väznici v Nitre v stredu 17. decembra 2014 pri príležitosti 25. výročia pádu komunistického režimu. Program sa začne o 12.00 svätou omšou za obete komunistického režimu v Piaristickom kostole sv. Ladislava, ktorú bude celebrovať emeritný biskup Mons. Dominik Tóth a pokračovať bude o 13.30 samotným odhalením a požehnaním pamätnej tabule pred vchodom do budovy Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody na Cintorínskej 3, kde odznejú svedectvá bývalých politických väzňov a väzenkýň.

V budove bývalej krajskej väznice v Nitre bolo nespravodlivo väznených a v priľahlej budove krajského súdu odsúdených veľa obetí komunistického režimu, nielen z Nitrianskeho kraja. V roku 1949 bol v nitrianskej väznici uväznený nitriansky kaplán Mons. Jozef Vrablec spolu so štyrmi svojimi študentmi, ktorých mučili, aby ho usvedčili z úkladov proti republike. Jeden z nich, Michal Demo ostentatívne mlčal, preto ho kruto zbili, následkom čoho zomrel. Nitrianski veriaci v ten rok odklonili mariánsku procesiu na kalváriu k väznici, kde všetci za sprievodu hudby spievali pieseň „Ó Mária bolestivá“ a modlili sa bolestný ruženec.

V roku 1953 sa v Nitre konal veľký súdny proces Štefan Krištín a spol., v ktorom boli odsúdení vincentíni, ktorí tajne pokračovali v štúdiu teológie po zrušení kláštorov a tí, ktorí im pomáhali. Hlavný odsúdený na doživotie, páter Štefan Krištín sa z väzenia dostal vďaka tomu, že pri práci v uránových baniach v tzv. veži smrti v Jáchymove omdlel, bol považovaný za mŕtveho a ožil až pri jame na cintoríne. Z ďalších odsúdených z tohto procesu sú najznámejší bohoslovec Ján Havlík, ktorý zomrel na následky väzenia krátko po prepustení a ktorého proces blahorečenia prebieha a predstavená vincentiek v nemocnici v Nitre sestra Florina Boenighová, ktorá zomrela vo väzení a je pochovaná na neznámom mieste v hromadnom hrobe väzňov bez náhrobného kameňa (21. decembra 2014 uplynie 120 rokov od jej narodenia).

V roku 1959 sa tam konali dva veľké súdne procesy Nevoľníci I. a II., v ktorých boli odsúdení diecézni bohoslovci, ktorí po zrušení kňazských seminárov pokračovali v tajnom štúdiu teológie pod vedením svojich profesorov (proces Augustín Štohl a spol.) a katolícki laickí aktivisti „Nevoľníci Panny Márie“, medzi ktorými bolo veľa žien (proces František Ondruška a spol.).

TK KBS informoval Peter Sandtner

( TK KBS, ps, ml; pz ) 20141217015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]