[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V hlavnom meste diskutovali o slobode svedomia a náboženského vyznania
P:3, 24. 11. 2014 16:02, DOM

Bratislava 24. novembra (TK KBS) Odborníci zo Slovenska a z ďalších európskych krajín sa zišli v Bratislave, aby diskutovali o slobode svedomia a náboženského vyznania. Konferenciu na túto tému pripravila Právnická fakulta Trnavskej univerzity. Sloboda svedomia a náboženského vyznania je už zakotvená aj v našej ústave i v medzinárodných zmluvách. Organizátori ale vítajú priestor širokého medzinárodného dialógu na túto aktuálnu tému nielen pre Európu, ale i Slovensko.

Pokiaľ ide o spomenuté slobody, rektor Trnavskej univerzity Marek Šmid si myslí, že Slovensko je v tomto vyspelým štandardným štátom. „Na druhej strane vnímame veľmi citlivo aj diskusie, ktoré sa dotýkajú náboženských otázok a s tým spojených etických otázok. V týchto dňoch sa veľa hovorí o referende, veľa sa hovorí o stratégii ľudských práv a toto všetko súvisí s ochranou svedomia, takže preto táto konferencia má taký veľký význam, aby sme si mohli porovnať aj to, že či nechceme príliš veľa, alebo príliš málo a aby sme pomohli povedzme aj Vláde Slovenskej republiky," hovorí rektor Šmid.

Sloboda svedomia, vyznania a náboženstva sa navzájom dopĺňajú, objasňuje sekretár Kongregácie pre východné cirkvi arcibiskup Cyril Vasiľ. „V dokumente, o ktorom sa hovorí, v dokumente 2. vatikánskeho koncilu Dignitatis Humanae sa práve zdôrazňuje, že základom týchto slobôd nie je akési len pozitívne ľudské právo, alebo nejaká norma, ale že tu vychádza sa priamo zo základnej hodnoty a dôstojnosti človeka, aj samotný názov Dignitatis Humanae – ľudská hodnota a dôstojnosť.“

Bez slobody svedomia a vyznania by sme nedokázali uplatňovať ďalšie pokročilejšie práva. Dopĺňa Michaela Moravčíková z Trnavskej univerzity: „Keď sa my zameriavame na slobodu svedomia a náboženského vyznania a reflektujeme ľudskú dôstojnosť, ľudskú slobodu a vlastne aj samotnú charakteristiku človeka ako takého, jeho možnosť slobodne premýšľať o zmysle svojho života, o mieste človeka vo svete a uplatniť túto slobodu myslenia a náboženského vyznania v konkrétnych činoch.“

Zdroj: Rádio LUMEN / Ján Heriban

( TK KBS, RL, jh, ml; pz ) 20141124020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]