[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pred 25 rokmi sa stretli Ján Pavol II. a otec perestrojky Michail Gorbačov
P:3, 24. 11. 2014 11:10, ZAH

Vatikán 23. november (TK KBS) “Koľko divízií má pápež?” Touto posmešnou otázkou vraj Stalin neraz proklamoval svoju nízku mienku o nástupcoch svätého Petra. 36 rokov od smrti sovietskeho diktátora sa stalo niečo, čo bolo dovtedy považované za nemysliteľné: pápež Ján Pavol II. prijal Michaila Gorbačova vo Vatikáne. Pred 25 rokmi, 1. decembra 1989 sa socialistický reformátor a otec “perestrojky” vybral na návštevu Svätého Otca.

Je síce pravdou, že už v roku 1967 pápež Pavol VI. prijal na súkromnej audiencii Nikolaja Podgorneho; ten však stál na čele ZSSR len formálne; skutočnú moc v Kremli mal šéf Komunistickej strany Leonid Brežnev. Stretnutie medzi Jánom Pavlom II. a Gorbačovom bolo podľa oficiálneho protokolu “oficiálnou návštevou”, teda viac, než súkromnou audienciou, a menej ako štátnou návštevou. V tom čase nemali Moskva a Svätá stolica diplomatické styky.

Chýbajúca diplomatická pompéznosť však na historický význam návštevy nemala nijaký vplyv. Sedemdesiat rokov boli katolícki kňazi a veriaci v Sovietskom zväze násilne prenasledovaní a utláčaní. Teraz prejavil najvyšší predstaviteľ militantnej ateistickej ideológie pápežovi úctu - tomu istému pápežovi, ktorý neúnavne kritizoval komunizmus. Ba ešte viac: Gorbačov si potriasol ruku s najvyšším predstaviteľom Cirkvi, ktorý podporoval poľskú “Solidarnosc” v boji proti Varšavskej vláde - a ktorý sa podľa viacerých historikov stal “hrobárom” Východného bloku.

Nebola to náhoda, že rozhovor medzi Jánom Pavlom II. a Gorbačovom sa uskutočnil v súkromnej pápežskej knižnici práve v decembri 1989. Povojnové politické usporiadanie sa začalo otriasať v základoch: Berlínsky múr padol len tri týždne pred návštevou. Socialistický Východný blok sa nachádzal v rozklade a snahy o samostatnosť národnostných menšín v Sovietskom zväze vytvárali na Gorbačova silný tlak. V tejto napätej situácii Svätá stolica žiadala náboženskú slobodu pre 13,5 milióna katolíkov v ZSSR.

Prvé pokroky boli badateľné už po Gorbačovom prevzatí moci v roku 1985: v marci a júli 1989 mohol Ján Pavol II. menovať katolíckych biskupov pre Litvu a Bielorusko. Po 75-minútovom rozhovore Gorbačov oznámil, že jeho krajina vydá zákon slobode svedomia. O rok neskôr bol takýto zákon uvedený do praxe - a o ďalší rok sa Sovietsky zväz rozpadol. Medzi Gorbačovom a Jánom Pavlom II. sa neskôr rozvinuli takmer priateľské kontakty. Zo sovietskeho štátnika sa vo Vatikáne stal častý hosť. Nikdy sa však neuskutočnil zámer, ktorý šéf Kremľa navrhoval: pápežská návšteva vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Ján Pavol II. síce navštívil viacero osamostatnených republík ZSSR, do Moskvy však nikdy nevycestoval.

( TK KBS, Kathpress; mk; ml ) 20141124011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]