[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kard. Kurt Koch hovorí o situácii na Ukrajine z ekumenického hľadiska
P:3, 20. 11. 2014 11:04, ZAH

Vatikán 20. novembra (TK KBS) Na 21. novembra pripadne päťdesiat rokov od vydania Dekrétu o ekumenizme Unitatis Redintegratio II. vatikánskeho koncilu. A preto nie je náhodou, že plenárne zasadnutie Pápežskej rady pre jednotu kresťanov sa koná práve v týchto dňoch. Predseda úradu, kard. Kurt Koch, o výročí hovoril pre Vatikánsky rozhlas:

"Je to dobrá príležitosť, ako sa k tomuto koncilovému textu vrátiť, opäť a nanovo ho prečítať a sprítomniť. Musíme sa pýtať, čo je cieľom ekumenického hnutia, v čom spočívajú jeho princípy, výzvy a pozitívny vývoj." Z katolíckeho hľadiska sa ekumenický dialóg uskutočňuje v dvoch oblastiach, pokračuje švajčiarsky kardinál. Na jednej strane sú to rozhovory s pravoslávnymi, na druhej strane potom kontakty s reformovanými cirkvami a cirkevnými spoločenstvami. Dialóg so starými východnými pravoslávnymi cirkvami (koptskou, sýrskou, arménskou apoštolskou, eritrejskou a etiópskou), ktorá sa oddialili na chalcedónskom koncile, je na dobrej ceste. V dialógu s ostatnými pravoslávnymi cirkvami boli dosiahnuté významné pokroky v 80. rokoch, keď obe strany dospeli k súhlasu v základných otázkach chápania Cirkvi, sviastostik, ministéria.

"Potom prišla veľká kríza. Prelom roku 1989 nebol pre ekumenizmus prospešný, pretože vyšli z podzemia gréckokatolícke cirkvi na Ukrajine a v Rumunsku, čo vzbudilo staré obviňovanie z uniatstva a prozelytizmu. V roku 2000 dialóg skončil a bol obnovený až o šesť rokov neskôr v Belehrade a rok na to v Ravenne. Od tej doby pracujeme na otázke primátu rímskeho biskupa. Nie je to jednoduchá téma, stále narážame na neúspech, ale som presvedčený, že i tu môžeme docieliť ďalší pokrok."

Zhromaždenie Pápežskej rady sa bude tiež zaoberať situáciou na Blízkom východe a Ukrajine.

"Tu je nutné rozlišovať - na Blízkom východe sú všetci kresťania rovnakou mierou prenasledovaní a to ich spája. Už Ján Pavol II. v tejto súvislosti hovoril o ekumenizme mučeníkov. Situácia na Ukrajine je odlišná. Politické strety tu bohužial viedli k veľkému ekumenickému napätiu a podráždenosti. Zo strany ruskej pravoslávnej cirkvi počúvame samé stažnosti. Myslím, že je to škoda, pretože cirkvi na Ukrajine by mali byť činiteľom jednoty a zmierenia. Dúfam, že k nemu nájdu cestu," uviedol kard. Kurt Koch.

( TK KBS, RV, ml; pz ) 20141120017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]