[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec František prosí o modlitbu pred jeho návštevou Albánska
P:3, 17. 09. 2014 14:12, ZAH

Vatikán 17. septembra (RV) Cirkev je katolícka a apoštolská. Na túto tému dnes hovoril Svätý Otec František v katechéze počas generálnej audiencie. Tesne pred apoštolskou cestou do Albánska pozdravil ľud tejto krajiny a všetkých veriacich poprosil o modlitbu: „Budúcu nedeľu sa s Božou pomocou vyberiem do Albánska. Rozhodol som sa navštíviť túto krajinu, pretože si mnoho vytrpela pre hrozný ateistický režim a teraz rozvíja pokojné spolunažívanie rozličných náboženských zložiek. Už teraz s láskou zdravím albánsky ľud a ďakujem za prípravu tejto návštevy. Všetkých prosím, aby ma sprevádzali svojou modlitbou na orodovanie Panny Márie, Matky dobrej rady. Ďakujem.“

Katechéze Svätého Otca predchádzalo čítanie z Markovho evanjelia o ustanovení Dvanástich. Pápež František okrem iného hovoril o tom, ako sa dnes „katolíckosť“ a „apoštolskosť“ Cirkvi prakticky odráža v živote kresťanských komunít a jednotlivých veriacich. Ako povedal, katolíckosť znamená „vziať si k srdcu spásu celého ľudstva“, čiže nebyť ľahostajní pri pohľade na osudy druhých, ale byť s nimi solidárni. Znamená to ďalej „mať zmysel pre plnosť, kompletnosť a harmóniu kresťanského života, vždy odmietajúc čiastkové a jednostranné pozície, ktoré nás robia uzatvorenými sami do seba.“

Apoštolskosť Cirkvi znamená „byť si vedomí, že naša viera je zakotvená v ohlasovaní a svedectve samotných Ježišových apoštolov“. Kresťan si má byť preto vedomý, že je „vyslaný v spoločenstve s nástupcami apoštolov so srdcom plným radosti ohlasovať celému ľudstvu Krista a jeho lásku.“ Svätý Otec v tejto súvislosti pripomenul hrdinské svedectvo nespočetných misionárov, ktorí celý svoj život venovali apoštolskej službe. Spomenul konkrétne bohatú misionársku prítomnosť v brazílskej Amazónii a vyzval mladých k vnímavosti na Božie povolanie stať sa jeho misionármi a misionárkami.

Medzi prítomnými na generálnej audiencii, ktorá sa konala na Námestí sv. Petra, bolo aj šesť väčších skupín zo Slovenska, medzi nimi farníci z Bobrova, z bratislavskej farnosti Panny Márie Pomocnice kresťanov, žiaci a pedagógovia Základnej umeleckej školy v Sabinove, skupina „Mosty Európy“ z Martina a ďalší.

Nestáva sa to často, ale pútnikom zo Slovenska sa počas generálnej audiencie v stredu 17. septembra na Námestí sv. Petra podarilo podarovať Svätému Otcovi priamo do jeho rúk veľkú tortu v tvare srdca. Išlo o 45-člennú skupinu žiakov a pedagógov Základnej umeleckej školy v Sabinove. Škola oslavuje 60. výročie svojho vzniku a pri tejto príležitosti zorganizovala púť do Ríma. V pondelok na sviatok Sedembolestnej Panny Márie spievali pri svätej omši v Bazilike sv. Petra, mali tiež koncert v Nemeckom pápežskom kolégiu Teutonicum a čaká ich ešte vystúpenie v talianskom meste Amalfi, južne od Neapola, kde sú v miestnej katedrále uložené pozostatky sv. Ondreja, patróna Košickej arcidiecézy. Dojmy žiakov a pedagógov z audiencie pretlmočila na mikrofón Vatikánskeho rozhlasu riaditeľka Základnej umeleckej školy v Sabinove Katarína Heredošová (::AUDIO ::).

*

Prinášame plné znenie katechézy Svätého Otca Františka:

„Drahí bratia a sestry, dobrý deň.

Dnes budeme pokračovať v našom rozprávaní o Cirkvi. Keď vyznávame svoju vieru, tvrdíme, že Cirkev je „katolícka“ a „apoštolská“. Ale aký je vlastne význam týchto dvoch slov, týchto dvoch známych charakteristík Cirkvi? A akú hodnotu majú pre kresťanské spoločenstvá a pre každého z nás?

1. Katolícka znamená univerzálna. Kompletnú a jasnú definíciu nám ponúka jeden z cirkevných otcov z prvých storočí, sv. Cyril Jeruzalemský, keď tvrdí: «Cirkev je bez pochýb nazývaná katolícka, teda univerzálna, pre skutočnosť, že je rozšírená všade, od jedného kraja zeme po druhý, a preto, že učí univerzálne a bez omylu všetky pravdy, ktoré musia byť poznané ľuďmi, a to ako vzhľadom na nebeské veci, tak i na pozemské» (Katechézy XVIII, 23).

Jasným znakom katolíckosti Cirkvi je to, že hovorí všetkými jazykmi. A to nie je nič iné, ako účinok Turíc (porov. Sk 2,1-13). Je to naozaj Duch Svätý, ktorý apoštolom a celej Cirkvi umožnil, aby všetkým, až po hranice sveta dali zaznieť dobrú zvesť o spáse a láske Boha. Cirkev sa tak zrodila ako katolícka, teda „symfonická“ už od počiatku, a nemôže byť iná ako katolícka, prejavujúca sa v evanjelizácii a v stretnutí so všetkými. Božie slovo dnes čítame vo všetkých jazykoch, všetci majú evanjelium vo svojom vlastnom jazyku, aby ho čítali. A vrátim sa k tomu, čo som už povedal: je vždy dobré nosiť pri sebe malé Evanjelium, mať ho vo vrecku, v taške a počas dňa si prečítať nejaký úryvok. To nám prospeje. Evanjelium je rozšírené vo všetkých jazykoch, pretože Cirkev, ohlasovanie Ježiša Krista, Vykupiteľa, je po celom svete. A preto sa hovorí, že Cirkev je katolícka, lebo je univerzálna.

2. Ak sa Cirkev zrodila ako katolícka, znamená to, že sa zrodila «ako vychádzajúca», že vznikla ako misionárska. Keby apoštoli zostali vo Večeradle, bez toho, aby vyšli ohlasovať evanjelium, Cirkev by bola len cirkvou toho ľudu, toho mesta, toho večeradla. Ale všetci sa rozišli do sveta vo chvíli zrodenia Cirkvi, vo chvíli, keď prišiel Duch Svätý. A preto sa Cirkev zrodila „na odchode“, teda ako misionárska. To je to, čo vyjadrujeme, keď ju definujeme ako apoštolskú, pretože apoštol je ten, kto prináša dobrú zvesť o vzkriesení Ježiša. Tento termín nám pripomína, že Cirkev stojí na základe apoštolov a v spojitosti s nimi, sú apoštoli, ktorí šli a založili nové cirkevné spoločenstvá, ustanovili nových biskupov, a tak robili po celom svete, v kontinuite. Dnes sme všetci v kontinuite s tou skupinou apoštolov, ktorá prijala Ducha Svätého a potom išla ohlasovať, bola poslaná zaniesť všetkým ľuďom toto ohlasovanie evanjelia, sprevádzajúc ho znameniami Božej nehy a Božej sily. Aj toto pramení z udalosti Turíc: je to práve Duch Svätý, kto prekonáva zdráhanie, víťazí nad pokušením utiahnuť sa do seba medzi niekoľko vyvolených a považovať sa za jediných, ktorým je určené v Božie požehnanie. Predstavme si, že by skupina kresťanov konala takto: „My sme tí vyvolení, len my!“ - takto skončí vymretím. Vymrú najprv v duši a potom v tele, pretože nemajú život, nie sú schopní darovať život iným ľuďom, iným národom, nie sú apoštolskí. A práve Duch nás vedie k stretnutiu s bratmi, aj s tými najvzdialenejšími v každom zmysle slova, aby mohli zdieľať s nami lásku, pokoj a radosť, ktoré nám vzkriesený Pán zanechal ako dar.

3. Čo pre naše komunity a pre každého z nás vyplýva z toho, že sme súčasťou Cirkvi, ktorá je katolícka a apoštolská? predovšetkým to znamená vziať si k srdcu spásu celého ľudstva, nebyť ľahostajní alebo cudzí voči osudom toľkých našich bratov, ale byť otvorení a solidárni s nimi. Znamená to tiež mať zmysel pre plnosť, kompletnosť, súlad kresťanského života, odmietajúc čiastkové a jednostranné pozície, ktoré nás uzatvárajú do seba samých. Byť súčasťou apoštolskej Cirkvi znamená byť si vedomí, že naša viera je zakotvená v ohlasovaní a svedectve samotných Ježišových apoštolov, tam je zakotvená ako dlhá reťaz, ktorá sa tam začína. Preto sa máme cítiť vždy poslaní, považovať sa za vyslancov v nadväznosti na nástupcov apoštolov pri ohlasovaní Krista a jeho lásky celému ľudstvu, so srdcom plným radosti.

Tu by som chcel pripomenúť hrdinský život mnohých, premnohých misionárov a misionárok, ktorí opustili svoju vlasť a išli hlásať evanjelium v iných krajinách na iných kontinentoch. Hovoril mi jeden brazílsky kardinál, ktorý veľa pracuje v Amazónii, že keď ide na nejaké miesto, do nejakej amazónskej osady či mesta, vždy zájde na cintorín a tam vidí hroby týchto misionárov, kňazov, bratov, sestier, ktorí odišli ohlasovať evanjelium: apoštolov. A on je presvedčený, že všetci títo môžu byť teraz kanonizovaní, pretože opustili všetko pre ohlasovanie Ježiša Krista. Ďakujme Pánovi, že naša Cirkev má mnoho misionárov, mala mnohé misionárky a potrebuje ešte viac! Ďakujme Pánovi za to. Možno, že medzi mnohými mladými chlapcami a dievčatami, ktorí ste tu, má niekto túžbu stať sa misionárom, choďte do toho! Je to krásne, prinášať Ježišovo evanjelium. Buď odvážny a odvážna!

Prosme dnes Pána, aby obnovil v nás dar svojho Ducha, aby každá kresťanská komunita a každý pokrstený bol vyjadrením svätej matky Cirkvi, katolíckej a apoštolskej. Ďakujem.“

Preložila: sr. Jaroslava Kochjarová CJ

( TK KBS, RV jak, jb; ml ) 20140917026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]