[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 19. 05. 2024   Meniny má Gertrúda      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

O Sedembolestnej v gréckokatolíckom eparchiálnom úrade v Bratislave
P:3, 16. 09. 2014 11:26, DOM

Bratislava 16. septembra (TK KBS) Deň po sviatku Sedembolestnej Panny Márie, v utorok 16. septembra, sa na pôde Gréckokatolíckeho eparchiálneho úradu v Bratislave koná interdisciplinárna vedecká konferencia pod názvom Bohorodička v kultúrnych dejinách Slovenska. Konferenciu organizuje bratislavská eparchia v spolupráci so Slavistickým ústavom Jána Stanislava Slovenskej akadémie vied (SAV) v rámci Roku Sedembolestnej, ktorý si tento rok pripomíname.

Konferencia sa koná pod záštitou vladyku Petra Rusnáka, bratislavského eparchu, ktorý konferenciu otvoril. V duchu slov sv. Augustína zdôraznil, že Cirkvi nikde nechýbala krv mučeníkov i múdrosť učencov. „A keďže nikto nie je odborníkom vo všetkých oblastiach, je krásne, že môžeme spolupracovať a spoliehať sa na spoluprácu ľudí, ktorí sú v istých oblastiach cirkevného života erudovanými odborníkmi.“ Podľa biskupa Rusnáka preto táto vedecká konferencia môže poslúžiť pre obohatenie i našej viery i náboženskej erudície. Eparcha tiež pripomenul národnú púť v Šaštíne, ktorá bola vrcholom Roku Sedembolestnej.

Konferencia je rozdelená do štyroch blokov, dva doobeda, a dva poobede. Prvý blok otvoril historik prof. Róbert Letz z Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského, ktorý sa vo svojej prednáške venoval dejinám úcty k Sedembolestnej Panne Márii ako patrónke Slovenska a Slovákov. Ako zdôraznil, úcta k Sedembolestnej sa v Uhorsku a na Slovensku šírila už ako od stredoveku, ako súčasť silnej mariánskej úcty. V Uhorsku ju šírili hlavne rehole, rád servitov, na Slovensku hlavne františkáni a tiež jezuiti.

Prof. Peter Zubko zo Slavistického ústavu Jána Stanislava SAV sa vo svojom príspevku venoval téme mariánskych sviatkov latinskej cirkvi s prihliadnutím na územie Uhorska

Historik Mons. Jozef Krištof, ktorý pôsobí na Vatikánskom štátnom sekretariáte, vo svojom príspevku predstavil mariánske patrocíniá v Košickej arcidiecéze s osobitným zreteľom na patrocínium Sedembolestnej/Bolestnej Panny Márie. Ako zdôraznil najrozšírenejšie mariánskej patrocínium je nanebovzatie Panny Márie.

V ďalších blokoch odznejú referáty, ktoré sa budú venovať napr. teologickému obrazu Sedembolestnej Panny Márie, mariánskemu kultu a úcte k trpiacej Bohorodičke v Gréckokatolíckej cirkvi v karpatskom prostredí v Mukačevskej a Prešovskej eparchii, ale aj mariánskej úcte u gréckokatolíckych Slovákov v Kanade.

Účastníci majú možnosť diskutovať o prednesených témach. Konferencia trvá celý deň a vyvrcholí podvečer o 17:00 h sv. liturgiou v katedrálnom chráme Povýšenia svätého Kríža v Bratislave.

TK KBS informoval Stanislav Gábor

( TK KBS, sg; ml ) 20140916029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]