[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Podľa biskupskej konferencie razantne stúpa počet katolíkov v Škandinávii
P:3, 11. 09. 2014 14:59, ZAH

Hamburg 11. septembra (TK KBS) Počet katolíkov v Škandinávii podľa údajov miestnej združenej biskupskej konferencie za posledné roky razantne stúpa. V Dánsku, Nórsku, Švédsku, Fínsku a na Islande je registrovaných 330 tisíc členov katolíckeho spoločenstva, informovala generálna sekretárka konferencie sestra Anna Mirijam Kaschnerová v stredu 10. septembra v Hamburgu. “V niektorých našich biskupstvách sa počet katolíkov strojnásobil alebo dokonca zoštvornásobil.” V skutočnosti to bude až okolo 600 000 katolíkov, pretože mnohých migrantov obce neregistrujú, povedala Kaschnerová v rozhovore s médiami v hamburskej arcidiecéze.

Najväčšiu časť katolíkov žijúcich v severnej Európe tvoria migranti prichádzajúci za prácou z Poľska, Chorvátska a Litvy, ale tiež z Filipín a Vietnamu. Ale aj počet prestupov na katolícku vieru výrazne vzrástol. “Bývalé luteránske štátne cirkvi sú v kríze. Vplyv volených vlád na otázky viery hnevá mnohých evanjelických kresťanov,” povedala sestra Mirijam. “Hľadajú hlbšiu špiritualitu, jasnejšiu liturgiu a usmernenia vo veciach viery - a týmto spôsobom objavujú cestu do Katolíckej cirkvi.”

Napriek narastajúcemu počtu zostávajú katolíci v tejto oblasti menšinou, povedala rehoľná sestra, ktorá patrí do spoločnosti Misijných sestier Najdrahšej Krvi. “Kto zažije v severských krajinách Katolícku cirkev, zažije svetovú cirkev s babylonskou rôznosťou rečí zástupcov viac ako 70 národov. Každú nedeľu tu máme Turíce.”

Pre cirkevný život sú veľkou pomocou komunikačné prostriedky, napríklad smartfóny a tablety, prostredníctvom ktorých je možné ponúknuť omšové texty v materinskej reči takmer každému. Kto kvôli veľkým vzdialenostiam nedokáže každý týždeň navštevovať svätú omšu, môžu ju sledovať aspoň prostredníctvom internetového streamingu. Aj príprava na prvé sväté prijímanie a prijatie sviatosti birmovania sa často robí prostredníctvom internetu. Iba duchovná starostlivosť o veriacich funguje odlišným spôsobom: “Kňazi ročne najazdia aj 150 000 kilometrov, aby mohli vysluhovať sviatosti. Veľké vzdialenosti robia duchovné doprevádzanie nesmierne ťažkým.”

Najväčšou výzvou je zatiaľ financovanie. “Sme chudobná cirkev v bohatých krajinách,” povedala generálna tajomníčka. Mnoho prisťahovalcov si podľa jej slov totiž zatiaľ nemôže dovoliť platiť dobrovoľné cirkevné príspevky.

( TK KBS, Kathpress, mk; ml ) 20140911027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]