[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätá stolica predstavila podrobnosti apoštolskej cesty do J. Kórey
P:3, 07. 08. 2014 19:21, ZAH

Vatikán 7. augusta (RV) Blížiaca sa cesta do Južnej Kórey je po Brazílii a Svätej Zemi treťou zahraničnou apoštolskou cestou pápeža Františka. Uskutoční sa od 13. do 18. augusta. Na dnešnom brífingu ju novinárom detailne predstavil hovorca Svätej stolice páter Federico Lombardi SJ.

Čo viedlo pápeža Františka k tomu, aby sa rozhodol pre túto destináciu? Východnú Áziu navštívil pápež naposledy v roku 1999, povedal páter Lombardi. Bol to Ján Pavol II., ktorý vtedy zavítal do indického Dillí a ktorý v roku 1995 bol aj na Filipínach v Manile. A pokiaľ ide o samotnú Kóreu, je to po tretíkrát, čo ju navštívi pápež: Ján Pavol II. tu bol dvakrát, v roku 1984 na päť dní, pri príležitosti 200. výročia krstu prvého kórejského kresťana, a v roku 1989 bol príležitosťou cesty Medzinárodný eucharistický kongres.

„Dôvody pre túto cestu sa sústreďujú najmä okolo troch tém. Prvou z nich, ktorá sama o sebe bola príležitosťou, podnetom na plánovanie tejto cesty, je Deň ázijskej mládeže, ktorý sa koná tento rok v auguste v Kórei.“

Prvá myšlienka pozvať pápeža Františka do Kórey sa zrodila na inom mládežníckom podujatí, povedal P. Lombardi:

„Keď bol pápež v Riu pri príležitosti Svetových dní mládeže, biskup Lazarus, ktorý je biskupom Tedžonu, nabral odvahu a povedal: ‚Pokúsim sa pozvať pápeža a uvidíme, čo sa stane.‘ A potom pápež, ktorý mal už v mysli Áziu ako prioritu, uvítal túto príležitosť, aby odpovedal kladne. Zamyslel sa a povedal: ‚Áno, prídem.‘“

Pokiaľ ide o rozmery Ázijských dní mládeže, vatikánsky hovorca vysvetlil, že nepôjde o také masové podujatie, ako to bolo v Riu de Janeiro, pôjde skôr o reprezentatívne zastúpenie 23 ázijských krajín. Očakáva sa približne šesťtisíc mladých ľudí, z ktorých štyri tisícky budú tvoriť domáci Kórejčania. Podujatie je menšie čo do počtu, ale porovnateľné, pokiaľ ide o jeho význam pre Áziu, dodal hovorca.

„Druhá veľká príležitosť tejto cesty je samozrejme stretnutie s kórejskou Katolíckou cirkvou, cirkvou, ktorá je pomerne dynamická. Jedinou krajinou vo východnej Ázii s prevahou katolíkov sú – ako vieme – Filipíny, v iných krajinách sú katolícki kresťania v menšine, ale v Kórei sú významnou menšinou, ktorá sa pohybuje okolo desiatich percent. Je veľmi dynamická po silnom náraste v posledných rokoch, v priemere stotisíc krstov ročne. Je tu cirkev, ktorá tiež vyniká ako misionárska, robí veľkú službu v Mongolsku, rovnako ako v iných častiach sveta.“

Treťou a hlavnou udalosťou vo vzťahu k životu Cirkvi v Kórei je počas tejto cesty blahorečenie 124 mučeníkov. Vzhľadom na históriu miestnej cirkvi treba zdôrazniť jej dve hlavné charakteristiky: že je cirkvou laikov a mučeníkov, poznamenal páter Lombardi a priblížil súvislosti:

„Už Ján Pavol II. kanonizoval peknú skupinu 103 kórejských mučeníkov, spomedzi ktorých Andrej Kim bol prvým kórejským kňazom. ... No táto skupina mučeníkov nepatrí k prvej generácii Cirkvi v Kórei, ale k druhej resp. tretej generácii: to znamená, z obdobia po príchode francúzskych misionárov. Kauzy svätorečenia týchto mučeníkov druhej a tretej generácie postupovali rýchlo, pretože boli dobre známi a aj francúzski misionári ich dobre pripravili. Mučeníci z prvej generácie boli síce tiež prítomní v pamäti, avšak ich život nebol preskúmaný, a preto neboli pripravené podklady pre postup ich káuz blahorečenia alebo svätorečenia. Tomu venovala cirkev v Kórei v posledných rokoch mnoho úsilia a štúdia, archeologického a historického výskumu prvých miest prítomnosti kresťanov. Teda beatifikácia, ktorú teraz vykoná pápež František je blahorečením mučeníkov prvej generácie cirkvi v Kórei, zakladateľov cirkvi v Kórei. Niektorí z nich sú dokonca aj starí rodičia alebo rodičia už kanonizovaných mučeníkov. Toto je veľmi zaujímavá skutočnosť. Pre cirkev v Kórei je táto beatifikácia naozaj veľmi dôležitá, pretože si uvedomujú hodnotu mučeníctva vo svojich koreňoch, mučeníctva ich zakladateľov. Toto je dôležité na pochopenie vzťahu medzi predchádzajúcim svätorečením mučeníkov a tými, ktorí budú teraz blahorečení.“

Významným kontextom pápežovej návštevy bude aj situácia národa, ktorý je od vojny v 50. rokoch minulého storočia rozdelený do dvoch znepriatelených štátov. Pôjde teda o významné témy zmierenia a pokoja, povedal páter Lombardi. Z ďalších významných momentov v rámci návštevy spomenul stretnutie Svätého Otca s delegáciou zloženou z tých, ktorí prežili tragédiu stroskotania trajektu Sewol a z rodinných príslušníkov obetí. Svätý Otec pozdraví aj skupinu žien, ktoré sa v čase Druhej svetovej vojny stali obeťami sexuálneho zneužívania ako otrokyne držané v kasárňach so súhlasom armádneho velenia. Toto bude pri príležitosti slávenia svätej omše za pokoj a zmierenie v posledný deň pápežovej návštevy.

Vo vatikánskej delegácií budú okrem iných aj prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov kardinál Filoni a predseda Pápežskej rady pre laikov kardinál Rylko. Pokiaľ ide o jazyk, pápež František prednesie štyri príhovory v angličtine a sedem v taliančine.

Z obsahu návštevy ďalej možno spomenúť, že tak ako pri iných veľkých Dňoch mládeže, bude Svätý Otec aj tentoraz obedovať s mladými. Pobudne tiež v charitatívnom stredisku pre hendikepovanú mládež. Bude sa modliť na pietnom mieste, ktoré je pamiatkou obetí abortu, kde budú prítomní ľudia zaangažovaní na ochranu života. Pápež František sa stretne aj s predstaviteľmi laického apoštolátu, čo má osobitný význam vzhľadom na tradíciu kórejskej cirkvi. Na programe je aj stretnutie s predstaviteľmi iných náboženstiev. To sú len niektoré body z bohatého programu, ktorý Svätého Otca čaká v krajine, do ktorej sa dostane vyše 11-hodinovým letom s časovým posunom 7 hodín.

( TK KBS, RV jak, jb; ml ) 20140807030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]