[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cirkev v núdzi chystá na Premenenie Pána modlitbu za mier v Iraku
P:3, 01. 08. 2014 10:17, ZAH

Bagdad 1. augusta (TK KBS) Katolícka charitatívna organizácia Cirkev v núdzi naplánovala na 6. augusta deň modlitby za Irak, ktorého časti kontrolujú islamistickí militanti. Zámerom je podľa organizácie prosiť o skončenie násilia, ktoré ohrozuje kresťanov i iné náboženské menšiny. Iniciatíva má podporu chaldejského patriarchu Babylonu Mons. Louisa Raphaela Saka, ktorý pre túto príležitosť osobne zložil modlitbové texty.

V posolstve, ktoré patriarcha Sako vydal pre daný deň, zdôrazňuje, že 6. august je sviatkom Premenenia, teda “sviatkom premeny sŕdc a myslí a stretnutím so svetlom Božej lásky k ľudstvu.” “Nech svetlo hory Tábor, na náš príhovor, naplní srdcia všetkých trpiacich ľudí útechou a nádejou,” povedal patriarcha Sako. Deň modlitby je inšpirovaný naliehaním Svätého Otca Františka na ukončenie násilností v Iraku.

Prezident organizácie Cirkev v núdzi Johannes von Heereman povedal, že pápežova výzva pri modlitbe Anjel Pána 27. júla “nás pohla k tomu, aby sme pozvali nielen kresťanov, ale aj veriacich iných náboženstiev, predovšetkým moslimských spoločenstiev, ktoré tiež veľmi trpia touto vojnou, zjednotiť sa v modlitbe za mier, v modlitbe, ktorá objíme celý svet. “Keď sme svedkami takého utrpenia, ku ktorému dnes dochádza v Iraku, je to čas, aby sme sa spojili s našimi trpiacimi bratmi a sestrami a ukázali svetu, že sme ich neopustili,” povedal von Heereman.

Mons. George Panamthundil, chargé d’affaires Svätej stolice v Iraku, povedal spravodajskej agentúre CNA, že “kresťanskí utečenci urgentne potrebujú humanitárnu pomoc: prístrešie, potraviny a lieky. Ochrana kresťanských osád v blízkosti oblasti kontrolovanej jednotkami ISIS je takisto nevyhnutná.”

Viacero kresťanov, ktorí utiekli z Mosulu, naši útočište v mestách Bakhdida, Bartella a Bashiqa, ktoré sa od Mosulu nachádzajú približne 50 kilometrov. Kresťania trpia nedostatkom pitnej vody, elektriny a liekov, pretože ISIS ich odrezal od všetkých zdrojov. Mons. Panamthundil povedal, že dúfa v “trvalé riešenie pre kresťanských utečencov”, ktoré ešte treba nájsť, v rámci “politického procesu prebiehajúceho v Bagdade”.

Organizácia Cirkev v núdzi v perspektíve modlitbového dňa už darovala 134 000 dolárov chaldejskej archieparchii v Mosule - na pomoc pre tých, čo museli ujsť z mesta - a neustále pokračuje v zhromažďovaní materiálnej pomoci pre cirkev v Iraku. Kongregácia pre východné cirkvi poslala ďalších 50 000 dolárov na ten istý účel a Pápežská rada Cor Unum pridala 40 000 dolárov.

Sunnitská militantná organizácia ISIS prevzala kontrolu nad Mosulom v severnom Iraku ešte v júni, a 18. júla vydala ultimátum pre všetkých kresťanov, v ktorom napísala, že buď sa obrátia na islam a budú ISIS platiť dane, alebo budú popravení.

Tisíce kresťanov a členov iných náboženských menšín utiekli z mesta, hľadajúc útočište v dedinkách okolo ninivských plání a v Kurdistane. Podľa údajov OSN v Mosule zostalo najviac ak 20 kresťanských rodín. Pred vpádom USA do Iraku v roku 2003 žilo v krajine viac než milión kresťanov. Ich počet sa však odvtedy radikálne zmenšil a pozorovatelia sa obávajú, že kresťania z Iraku definitívne zmiznú. Podľa patriarcha Saku mal samotný Mosul pred príchodom jednotiek USA viac než 60 000 kresťanských obyvateľov. Do začiatku roku 2014 sa ich počet zmenšil na 35 000, dnes tam prakticky neexistujú.

( TK KBS, CNA, mk; ml ) 20140801008   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]