[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Moslimský teológ, ktorý učí v Ríme, k tzv. kalifátu v Iraku a Sýrii
P:3, 30. 07. 2014 16:30, ZAH

Rím 30. júla (RV) „Ja by som to nenazval kalifát, ale teroristická skupina, ktorá predstavuje sektársky prúd“ – povedal moslimský teológ Adnane Mokrani, ktorý vyučuje na Pápežskom inštitúte arabských a islamistických štúdií v Ríme (PISAI), komentujúc postup džihádistov ISIS-u v Iraku a Sýrii počas posvätného mesiaca Ramadán.

"Vývoj tejto teroristickej skupiny je stále tajomný a jeho história má aspekty stále neznáme“ – dodal prof. Mokrani a na margo barbarského prenasledovania irackých kresťanov ISIS-om zopakoval, že prítomnosť kresťanstva v Iraku, podobne ako v Sýrii má historické korene, spojené s jeho pôvodom. Ako uviedol, „počínanie tejto skupiny – prenasledovanie kresťanov, ich donucovanie, aby zmenili náboženstvo alebo zaplatili poplatok – je nielen v rozpore s ľudskými právami, ale je aj proti zásadám a hodnotám islamu“. „Práve z tohto dôvodu počas Ramadánu mnoho moslimov, a to ako v Iraku, tak aj v ďalších krajinách, vyjadrilo solidaritu s kresťanmi z Mosulu a celého Iraku. Naozaj je potrebná ich prítomnosť na Blízkom východe.“

Prof. Mokrani potom zdôvodňuje potrebu posilnenia medzináboženského dialógu práve v súvislosti s postupom tejto teroristickej skupiny, hlásiacej sa k islamu:

„Islamsko-kresťanský dialóg je cesta, na ktorej musíme neustále pokračovať a ktorá nemá určitý koncový bod, a to najmä nie v čase krízy.“ „Táto skupina ISIS vôbec nereprezentuje islam, skôr vytvára dôvody a ospravedlnenie pre islamofóbiu. Moslimovia sa musia viac snažiť, aby ju vykorenili, pretože predstavuje hrozbu nielen pre kresťanov, ale predovšetkým pre moslimov. Musíme použiť všetky možné prostriedky na jej odstránenie“– tvrdí moslimský teológ Adnane Mokrani.

Inštitút PISAI, kde akademicky pôsobí, je súčasťou Pápežskej Gregorovej univerzity. (Ako ekvivalent použitej skratky ISIS „Islamský štát v Iraku a Sýrii“ niektoré médiá používajú skratku ISIL „Islamský štát v Iraku a Levante“)

( TK KBS, RV jak; ml ) 20140730028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]