[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätá stolica dáva na vedomie vládam starosť pápeža o pokoj
P:3, 30. 07. 2014 11:39, ZAH

Vatikán 30. júla (RV) Vatikánsky štátny sekretariát rozposlal v dňoch 28. a 29. júla 2014 na veľvyslanectvá akreditované pri Svätej stolici list, v ktorom pripomína predchádzajúce apely pápeža Františka vzťahujúce sa na Blízky východ, ktoré vyslovil počas poludňajších nedeľných stretnutí pred modlitbou Anjel Pána.

Mons. Dominique Mamberti, sekretár pre vzťahy so štátmi v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas hovorí, ako sa Svätá stolica pozerá na to, čo sa momentálne deje s kresťanmi na Blízkom východe:

„Samozrejme, že štátny sekretariát sleduje situáciu kresťanských spoločenstiev na Blízkom východe s veľkým znepokojením. Kresťanské spoločenstvá trpia nespravodlivo, majú strach a mnohí kresťania boli nútení emigrovať. Iba v Mosule bolo asi 30 kostolov a kláštorov obsadených a poškodených extrémistami a kríž bol odstránený. Prvýkrát po mnohých rokoch nebolo možné sláviť v nedeľu svätú omšu. Je potrebné pripomenúť, že v Iraku, rovnako ako v iných krajinách na Blízkom východe, sú kresťania prítomní od počiatku dejín Cirkvi a zohrávajú významnú úlohu v rozvoji spoločnosti a

chcú tu byť jednoducho naďalej prítomní ako tvorcovia pokoja a zmierenia.“

Čo robí Svätá stolica pre to, aby sa pokúsila túto situáciu zmierniť?

„Svätá stolica reaguje na rôznych úrovniach. Po prvé sám Svätý Otec prejavil pri niekoľkých príležitostiach a dojímavým spôsobom blízkosť kresťanským komunitám, najmä rodinám v Mosule, a pozýval všetkých, aby sa za nich modlili. Osobne vyjadril svoju blízkosť aj prostredníctvom niektorých z ich náboženských predstaviteľov, vrátane chaldejského patriarchu Babylonu a sýrskeho patriarchu Antiochie, podporujúc pastierov a veriacich, aby boli pevní v nádeji. Poslal tiež finančnú pomoc rodinám prostredníctvom Pápežskej rady Cor unum na zabezpečenie humanitárnych potrieb.

Z našej strany, zo strany Štátneho sekretariátu, prostredníctvom svojich vlastných diplomatických kanálov, naďalej stimulujeme pozornosť medzinárodných orgánov a vlád voči osudu našich bratov a

v týchto dňoch bola poslaná „verbálna nóta“ na všetky zastupiteľské úrady akreditované pri Svätej stolici s textom posledných výziev Svätého Otca, týkajúcich sa všeobecnejšie situácie na Blízkom východe, so žiadosťou, aby správu predložili príslušným vládam. A je našim úprimným želaním, aby si to medzinárodné spoločenstvo vzalo k srdcu, lebo sú v stávke základné princípy ľudskej dôstojnosti, rešpektovanie práv každého človeka pre pokojné a harmonické spolužitie jednotlivcov i národov. Irak a ďalšie krajiny na Blízkom východe sú povolané, aby sa stali modelom spolužitia medzi rôznymi komunitami, inak by to bola veľká strata a zlé znamenie pre celý svet.“

Čo si myslíte o konfliktoch, ktoré pretrvávajú v oblasti, najmä o eskalácii násilia v pásme Gazy?

„Ide o veľmi smutnú a tragickú situáciu, v ktorej je, žiaľ, riziko navyknúť si na ňu a považovať ju za takmer nevyhnutnú, čo by nebolo správne. Svätý Otec apeloval početnými výzvami, aby sme sa naďalej modlili, vyprosujúc dar mieru a prijatie volania, ktoré prichádza od Boha, aby bol prelomený začarovaný kruh nenávisti a násilia, ktorý vzďaľuje od mieru. Tu by som chcel zopakovať pozvanie pápeža na adresu tých, ktorí majú politickú zodpovednosť na miestnej aj medzinárodnej úrovni, aby vyvinuli maximálne úsilie na ukončenie akejkoľvek nevraživosti a na dosiahnutie požadovaného pokoja pre dobro všetkých. Ako hovorí sám pápež František, viac odvahy si vyžaduje budovanie pokoja než vojna. Okrem toho by mali byť do centra každého rozhodnutia dané nie osobné záujmy, ale spoločné dobro a úcta voči každému človeku.“

( TK KBS, RV jak; ml ) 20140730017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]