[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápežov výraz solidarity s prenasledovanými kresťanmi získal ohlas
P:3, 22. 07. 2014 11:52, ZAH

Bagdad 22. júla (RV) Pápežov výraz solidarity s prenasledovanými kresťanmi v irackom Mosule z jeho nedeľného vystúpenia pred mariánskou modlitbou Anjel Pána mal veľký ohlas v celom Iraku. Úplne spontánny výraz solidarity sa uskutočnil v nedeľu pred kostolom chaldejskej cirkvi sv. Juraja v Bagdade, kde skupina moslimov protestovala proti vyhnaniu kresťanov z ich domovov v Mosule. Niektorí z nich niesli nápis: "Som iracký kresťan". Spolu s katolíkmi, ktorí po svätej omši vychádzali z kostola, potom spoločne spievali irackú hymnu. "Môj dom je otvorený pre môjho kresťanského brata," skandovala tu skupina moslimských žien a mužov.

Spontánne moslimsko-kresťanské stretnutie pred katolíckymi kostolom chaldejského obradu bolo ukončené dvomi modlitbami. Najskôr sa kresťania pomodlili Otčenáš, a potom moslimovia recitovali prvú súru Koránu (Fatiha), ktorá predstavuje akési zhrnutie islamského kréda. Chaldejský patriarcha Louis Mar Sako vyhlásil, že takéto stretnutie je výrazom nádeje pre nový Irak.

Bagdadský patriarcha Sako hovorí, že udalosti, ku ktorým došlo v Mosule, sú iba prechodným javom. Uvádza to v tlačovom vyhlásení adresovanom všetkým ľuďom dobrej vôle a tým, ktorí si robia starosť o iracký národ. Zverejnila ho agentúra AsiaNews. Pripomína v ňom, že rovnaký osud ako kresťanov postihol tiež šíitov. Džihadisti Islamského štátu Iraku a Levantu totiž najskôr označili domy kresťanov písmenom "N", teda Nazaréni, a domy šíitskych rodín písmenom "R" podľa anglického rejectors, teda odpadlíci. Potom boli všetci vyzvaní, aby prešli do ich radov alebo zaplatili bližšie neurčený obnos, tzv. jizya (zvláštnu daň pre nemoslimov) alebo odišli z mesta.

"Takéto požiadavky," píše patriarcha Sako, "urážajú moslimov a poškodzujú reputáciu islamu, ktorý každému ponecháva jeho náboženské vyznanie a zakazuje vyvíjať na niekoho nátlak vo veciach viery. Protirečí to štrnástim storočiam dejín a života islamu," konštatuje chaldejský katolícky patriarcha, ktorý sa domnieva, že takéto postupy privádzajú Irak na pokraj humanitárnej, kultúrnej a dejinnej katastrofy. Bagdadský patriarcha vyzýva irackých kresťanov, aby "sa chovali racionálne a bystro, dobre si zvážili svoje rozhodnutia a snažili sa pochopiť, čo sa v danom regióne chystá, naďalej preukazovali lásku a solidaritu a posilňovali tak dôveru v seba a v ostatných. Zhromažďujte sa v blízkosti svojich kostolov, buďte trpezliví, znášanliví a modlite sa, kým búrka neprejde," píše patriarcha Sako.

Teroristi tzv. Islamského štátu, ktorý kontroluje sever a západ Iraku, sa prihlásil k nedeľným atentátom, ktoré si v šíitskych štvrtiach Bagdadu vyžiadali 27 ľudských životov. V Mosule sa po vypálení sýrsko-katolíckeho biskupstva teroristi zmocnili starobylého kláštora Mar Behnam neďaleko Qaraqosh, odkiaľ vyhnali tamojších sýrsko-katolíckych mníchov, potvrdil sýrsko-katolícky biskup Mosulu, Yohanna Petros Moshe agentúre Fides. Podobný osud postihol v Mosule tiež kláštor sv. Juraja, dom rehoľných sestier Najsvätejšieho Srdca a dominikánsky konvent, informoval Vatikánsky rozhlas Saad Syroub, chaldejský pomocný biskup, ktorý o situácii v Iraku hovorí:

"Politická situácia je veľmi komplikovaná. Nezhody, ktoré sú medzi politickými stranami, znemožňujú dôjsť k riešeniu pre celú krajinu. Riešenie pre vyhnané rodiny totiž závisí na všeobecnej politickej situácii. Apely politikov nepriniesli zmenu. Dúfame, že rozumní politickí predstavitelia dosiahnuť zhodu, aby urobili koniec tejto tragédii. Veľa rodín stratilo nádej. Sú zúfalé a určite sa rozhodnú odísť."

Doniesli sa im pápežove slová?

"Utrpenie, ktoré nosia vo svojom srdci, sú tak veľké, že nie vždy sledujú všetky správy. My biskupi a kňazi však dbáme na šírenie slov nášho pápeža, pretože sú to slová Evanjelia. Sme nositeľmi a činiteľmi pokoja. Chceme pracovať a žiť v pokoji so svojimi spoluobčanmi. Bohužiaľ však fanatizmus, ktorý v našej krajine narastal, sťažuje mierumilovné súžitie medzi ľuďmi, ale usilujeme sa o to. Predniesli sme veľa výziev. V nedeľu sa v Bagdade uskutočnilo stretnutie medzi moslimami a kresťanmi. Máme tu neustále kontakty s umiernenou moslimskou obcou. Medzi moslimami máme priateľov, ktorí vedia, že je to všetky pochybné. Pestujeme teda mierumilovné vzťahy, aby sme vytvárali spravodlivejšie súžitie všetkých," hovorí biskup Syroub.

( TK KBS, RV; ml ) 20140722012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]