[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František upozornil na situáciu kresťanov v Iraku
P:3, 20. 07. 2014 20:23, ZAH

Vatikán 20. júla (RV) Na Svätopeterské námestie sa pred poludním zišlo niekoľko desiatok tisíc ľudí, aby si vypočuli nedeľný príhovor Svätého Otca Františka, ktorý priblížil podobenstvo o pšenici a kúkoli, pričom okrem iného hovoril o trpezlivom čakaní hospodára, ktorý predstavuje Boha. Príhovor prinášame v plnom znení:

„Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Po tieto nedele nám liturgia predkladá niektoré evanjeliové podobenstvá, čiže krátke rozprávania, ktoré Ježiš používal na ohlasovanie Nebeského kráľovstva zástupom. Medzi tými, ktoré sú v dnešnom evanjeliu, je jedno, ktoré je zložitejšie, nechápe sa hneď sprvoti, a ku ktorému Ježiš učeníkom podáva vysvetlenie. Je to podobenstvo o dobrej pšenici a kúkoli, ktoré sa zaoberá problémom zla vo svete a vyzdvihuje Božiu trpezlivosť (porov. Mt 13,24-30.36-43). Scéna sa odohráva na roli, kam pán zasieva pšenicu, no jednej noci prichádza nepriateľ a zasieva kúkoľ; toto pomenovanie je v hebrejčine odvodené z toho istého koreňa ako meno „Satan“ a evokuje myšlienku rozdelenia. Všetci vieme, že démon je rozkolník, vždy sa snaží ľudí rozdeliť, rodiny, krajiny a národy. Sluhovia by chceli burinu rýchlo vytrhať, ale pán tomu zabraňuje so zdôvodnením: «pri zbieraní kúkoľa by ste mohli vytrhnúť aj pšenicu» (Mt 13,29). Pretože všetci vieme, že kúkoľ, keď rastie, tak veľmi sa podobá na dobrú pšenicu, že je tu nebezpečenstvo si ich zmýliť.

Ponaučenie z tohto podobenstva je dvojaké. Predovšetkým hovorí, že zlo, ktoré je vo svete, nepochádza od Boha, ale od jeho nepriateľa, od Zlého. Je to kuriózne: tento chodí v noci rozosievať kúkoľ, po tme, v nejasnosti... Tam, kde nie je svetlo, on prichádza a seje kúkoľ. Tento nepriateľ je prešibaný: rozosial zlo pomedzi dobro, takže je pre nás ľudí nemožné ich čisto oddeliť. No nakoniec, Boh to bude môcť urobiť. On si necháva čas.

A tu prichádzame k druhej téme: protiklad medzi netrpezlivosťou sluhov a trpezlivým vyčkávaním majiteľa poľa, ktorý predstavuje Boha. My sa často veľmi náhlime s posudzovaním, klasifikovaním, dávaním na jednu stranu dobrých a zlých na druhú... No spomeňte si na tú modlitbu pyšného človeka: „Ďakujem ti, Bože, že som dobrý a nie som ako ten druhý, ktorý je zlý“. Spomeňte si na to. Boh naopak vie vyčkávať. Pozerá sa na „roľu“ života každej osoby s trpezlivosťou a milosrdenstvom: vidí omnoho lepšie než my špinu a zlo, ale vidí i výhonky dobra a čaká s dôverou, že dozrejú. Boh je trpezlivý, vie vyčkávať. Aké je to krásne: náš Boh je trpezlivý Otec, ktorý nás vždy vyčkáva a čaká na nás so srdcom na dlani, aby nás prijal, aby nám odpustil! Vždy nám odpúšťa, ak prídeme k nemu...

Pánov postoj je postojom nádeje založenej na istote, že zlo nemá ani prvé ani posledné slovo. A ešte viac: vďaka tejto Božej trpezlivej nádeji samotný kúkoľ, čo znamená zlé srdce, s toľkými hriechmi, sa nakoniec môže stať dobrou pšenicou. Ale pozor: evanjeliová trpezlivosť nie je indiferentnosť voči zlu; nemožno znejasňovať rozdiel medzi dobrom a zlom! Voči kúkoľu, prítomnému vo svete je Pánov učeník povolaný napodobňovať Božiu trpezlivosť, živiť nádej majúc oporu v neochvejnej dôvere v konečné víťazstvo dobra, čiže Boha.

Nakoniec totiž bude zlo odstránené. V čase žatvy, teda pri súde, ženci vyplnia pánov rozkaz a oddelia kúkoľ na spálenie (porov. Mt 13,30). V ten deň poslednej žatvy bude sudcom Ježiš, ten, ktorý zasial na svet dobrú pšenicu a ktorý sa sám stal „pšeničným zrnkom“, zomrel a vstal z mŕtvych. Na konci budeme všetci súdení rovnakým metrom: akým? Akým metrom budeme súdení? Rovnakým metrom, akým sme súdili: milosrdenstvo, ktoré sme uplatnili voči druhým, bude uplatnené aj voči nám. Prosme Pannu Máriu, našu Matku, aby nám pomáhala rásť v trpezlivosti, v nádeji a v milosrdenstve voči všetkým bratom.“

*

Po príhovore sa Svätý Otec pomodlil s veriacimi mariánsku modlitbu Anjel Pána, ktorú ukončil apoštolským požehnaním. Potom upozornil na nesmierne ťažkú situáciu prenasledovaných kresťanských spoločenstiev v irackom Mosule a v ďalších častiach Blízkeho východu, ktorí musia opúšťať svoje domovy a utekať doslova s holými rukami. Otcovskými slovami sa obrátil priamo na nich: „Najdrahší bratia a sestry, ktorí ste tak veľmi prenasledovaní, viem, koľko trpíte, viem, že ste obratí o všetko. Som s vami vo viere v Toho, ktorý zvíťazil nad zlom.“

Pápež František všetkých veriacich vyzval k vytrvalosti v modlitbe za oblasti sveta vystavené napätiam a konfliktom, k vyprosovaniu zmierenia a pokoja.

Preložil: Jozef Bartkovjak SJ

( TK KBS, RV jb; ml ) 20140720003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]