[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ekumenická bohoslužba slova k inaugurácii nového prezidenta SR
P:3, 15. 06. 2014 14:30, DOM

Bratislava 15. júna (TK KBS) Andrej Kiska zložil dnes napoludnie pred stovkami hostí v bratislavskej Redute sľub ako štvrtý prezident Slovenskej republiky (SR). Po slávnosti, prehliadke jednotiek Ozbrojených síl SR a stretnutí s občanmi v uliciach hlavného mesta navštívil Katedrálu sv. Martina, kde sa konala ekumenická bohoslužba slova Te Deum.

Slávnostná ekumenická bohoslužba slova začala prezidentskými fanfárami a skladbou Jubilate Deo od M. Schneidera - Trnavského v podaní Slovenského filharmonického zboru. Predsedal jej bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský, predseda Konferencie biskupov Slovenska, ktorý zároveň privítal prezidenta, ústavných činiteľov a všetkých prítomných.

"Keď sa modlíme, je primerané, aby sme prosili i za tých, ktorí vedú spoločnosť," povedal arcibiskup Zvolenský, po slávnostnom sprievode, v ktorom pri príležitosti inaugurácie nového prezidenta kráčali za sebou zástupcovia Katolíckej cirkvi, Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania, Reformovanej a Pravoslávnej cirkvi a ostatných cirkví a spoločenstiev.

Po prežehnaní a úvodnom pozdrave zaznel v starobylom gotickom chráme hymnus k Duchu Svätému ako prosba o dary Ducha Svätého pre novú hlavu štátu. Potom nasledovala modlitba za prezidenta. "Všemohúci Bože, (...) preukáž nám svoje milosrdenstvo a vypočuj naše pokorné modlitby: žehnaj svojho služobníka Andreja a pomáhaj mu v jeho zodpovednej úlohe, na ktorú sa podujíma, aby zachovával tvoje zákony, zaručoval slobodu a poriadok v našej krajine a usiloval sa o blaho všetkých občanov," uvádza modlitba.

Po čítaní z Prvej knihy kráľov (3, 3 - 15), ktoré predniesol biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi László Fazekas, responzóriovom žalme, alelujovom speve a evanjeliu (Mt 5, 1 - 16), ktoré predniesol pravoslávny arcibiskup metropolita Rastislav, nasledovali dva príhovory.

Najvyšším kritériom a základom činnosti politika, ktorý vedie spoločnosť, nesmie byť podľa predsedu KBS Mons. Stanislava Zvolenského úspech a materiálny zisk. "Je prirodzené, že politici hľadajú úspech. Bez neho by totiž v politike nemohli pôsobiť. Ale úspech musí byť podriadený spravodlivosti, snahe o pochopenie, čo je správne," povedal metropolita Bratislavy.

-----------------------------------------------------------------

Plné znenie príhovoru Mons. Stanislava Zvolenského, bratislavského arcibiskupa metropolitu:

Vaša excelencia, vážený pán prezident SR,

vážení ústavní činitelia, dámy a páni, bratia a sestry.

Pred malou chvíľou sme počuli úryvok zo Svätého písma, ktorý opisoval duchovný zážitok mladého, izraelského kráľa Šalamúna. Keď nastupoval na trón, dostal možnosť vysloviť prosbu. O čo bude prosiť mladý panovník v tejto chvíli? O úspech? Bohatstvo Dlhý život? Porážku nepriateľov? Neprosí o tieto veci. Jeho prosba znie: "Daj teda svojmu sluhovi srdce pozorné, aby spravoval tvoj ľud a rozlišoval medzi dobrým a zlým."

Sväté písmo nám chce v tomto rozprávaní povedať, o čo sa musí v konečnom dôsledku každý politik, každý, kto stojí na čele spoločnosti. Najvyšším kritériom a základom činnosti politika, toho, kto vedie spoločnosť, nesmie byť úspech a už vôbec nie materiálny zisk. Je prirodzené, že politici hľadajú úspech. Bez neho by totiž v politike nemohli pôsobiť. Ale úspech musí byť podriadený spravodlivosti, snahe o pochopenie, čo je správne.

Bohatosť života nevyhnutne so sebou prináša veľké množstvo situácii a otázok, kedy sa pýtame, čo je správne. Vyberme jednu, jedinú.

Napríklad význam ekológie je dnes už bez diskusie uznaný. Uvedomili sme si, že niečo v našom správaní sa voči prírode nesedí. Že príroda nie je len materiál pre našu činnosť, ale že zem, príroda má sama v sebe vlastnú dôstojnosť a my musíme konať podľa jej zákonitosti. Musíme načúvať, čo hovorí príroda a podľa toho odpovedať.

Ale pokojne môžeme povedať, že jestvuje aj ekológia človeka. Aj človek má svoju prirodzenosť, ktorú musí on sám rešpektovať a ktorú nemôže svojvoľne manipulovať. Človek nie je iba sloboda tvoriaca seba samého. Keď človek rešpektuje svoje prirodzené danosti, práve tak, a iba tak realizuje pravú ľudskú slobodu.

Aby sme mohli spoznať, čo je správne, je žiaľ tu na zemi nevyhnutné aj stretnutie s utrpením. Vážený pán prezident, vy sám ste na jednom mieste napísali: "Vo chvíli, keď sa dotknete utrpenia, keď si zoberiete na ruky usmievavé dievčatko, o ktorom viete, že zomrie, v tej chvíli problémy prestanú byť problémami. Pochopíme, že skutočné problémy vyzerajú celkom inak." A na inom mieste: "Utrpenie sa netreba báť, naopak, treba ho nájsť a dotknúť sa ho, prežiť najbolestnejšie emócie a tieto bolestné emócie potom premeniť. Všetku tú bolesť pretransformovať do pomoci, do otázok, ako môžem pomôcť, čo môžem urobiť."

Mladému kráľovi Šalamúnovi pri preberaní úradu bolo umožnené vysloviť prosbu. Akú prosbu chceme vysloviť my dnes? Myslím, že aj dnes v konečnom dôsledku neželáme si nič iné, len to, aby všetci, ktorí vedú našu krajinu, mali počúvajúce srdce, schopnosť správneho rozlíšenia dobra a zla, aby mali ochotu dotknúť sa utrpenia a hľadať riešenie, a aby mali veľkú ochotu presadzovať skutočnú spravodlivosť a tak vytvoriť predpoklady pre pokojný život v spoločnosti. / Zdroj: prepis nahrávky

-----------------------------------------------------------------

V zastúpení predsedu Ekumenickej rady, generálneho biskupa Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Miloša Klátika sa prihovoril jeho zástupca Milan Krivda. Pripomenul, že ľudia od neho už teraz mnohé očakávajú. "Vedome či podvedome si prajú mať vo vašej osobe vzor, ktorý je hodný nasledovania. Budú konfrontovať vaše slová s tým, ako vy sám žijete. My kresťania vás môžeme ubezpečiť, že sa budeme za vás modliť a prosiť Pána Boha, aby vám pomáhal pri tomto náročnom úrade, ktorý ste na seba prijali," povedal Milan Krivda.

Krátko pred záverom ekumenickej bohoslužby slova v chráme, v ktorom sa konala podobná slávnosť i v minulosti, zaznelo desať prosieb v podaní predstaviteľov rôznych kresťanských cirkví. Ekumenická bohoslužba slova sa skončila požehnaním arcibiskupa Zvolenského, áronovským požehnaním v podaní Milana Krivdu a starobylým hymnusom Te Deum - hymnusom vďaky Bohu.

-----------------------------------------------------------------

Andrej Kiska zložil do rúk predsedníčky Ústavného súdu SR ústavou predpísaný sľub a ujal sa funkcie prezidenta Slovenskej republiky na inauguračnej schôdzi Národnej rady SR v priestoroch Slovenskej filharmónie v Bratislave. Podobne, ako na ekumenickej bohoslužbe, sa na nej zúčastnili stovky oficiálnych hostí. Po nej prevzal úrad od svojho predchodcu.

( TK KBS, ml; ml ) 20140615002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]