[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 01. 05. 2025   Meniny má Sviatok práce      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Konferencia pripomenula otázky súčasnej biomedicíny a zdravotníctva
P:3, 06. 06. 2014 13:00, DOM

Bratislava 6. júna (TK KBS) Aktuálnym pastoračným, vedeckým a etickým otázkam súčasnej biomedíciny a zdravotníctva sa dnes venovala medzinárodná konferencia v Bratislave. Najpálčivejšie témy v domácom i európskom kontexte, ale aj ich praktické riešenia predstavili nielen vrcholní predstavitelia katolíckych lekárov a zdravotníkov z viacerých európskych krajín, ale aj zástupcovia konkrétnych inštitúcii, ktoré sa venujú "službe chorým". Sympóziu nazvané "Súčasná biomedicína, zdravotníctvo a dôstojnosť človeka" privítalo i predsedu Pápežskej rady pre pastoráciu v zdravotníctve Mons. Zygmunta Zimowskeho, ktorý spolu s predsedom Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Mons. Stanislavom Zvolenským prevzal nad konferenciou záštitu.

Podujatie zorganizovali KBS, Onkologický ústav sv. Alžbety a Univerzitná Nemocnica s poliklinikou Milosrdní bratia v spolupráci s Pápežskou radou pre pastoráciu v zdravotníctve, Európskou federáciou združení katolíckych lekárov a zdravotníkov (FEAMC) a inými inštitúciami. Zúčastnil sa na ňom aj apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Mario Giordana. Nechýbali viacerí slovenskí biskupi, prezident Svetovej federácie asociácií katolíckych lekárov José Maria Simon Castellvi a prezident FEAMC Francois Blin, predstavitelia akademického, náboženského, politického života a verejnosť.

Konferenciu otvoril jeden z jej spoluorganizátorov Jozef Glasa, lekár a bioetik, člen Subkomisie pre bioetiku Teologickej komisie KBS. V mene organizátorov prítomných pozdravil predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský. Po privítaní hlavných hostí okrem iného pripomenul, že hoci sa rešpektovanie dôstojnosti človeka v zdravotníckom systéme na prvý pohľad javí ako samozrejmosť, druhá strana mince ukazuje na pacientov, ktorí neraz vo veľmi neosobnom prostredí prežívajú chvíle veľkého utrpenia.

"Vidíme aj lekárov a zdravotnícky personál, ktorí z rozličných dôvodov nie sú pripravení citlivo doprevádzať pacientov v ich konkrétnych ťažkostiach," povedal metropolita Bratislavy. "Takto mnohí ľudia opisujú svoje skúsenosti v zdravotníckych zariadeniach," doplnil. Diskusia o problematike, ktorej názov mala konferencia, je preto podľa neho o to naliehavejšia, že "súčasné zdravotnícke systémy neslúžia len záchrane života, ale vytvárajú vo viacerých krajinách sveta podmienky na jeho nedôstojné ukončenie prostredníctvom potratov, eutanázie alebo manipulácie s ľudskými embryami."

Diskusia o biomedicíne a zachovaní dôstojnosti človeka v procese zdravotníckej starostlivosti je podľa predsedu biskupskej konferencie naliehavá aj aj preto, že nové technické možnosti, ktoré v liberálnych demokraciách západného typu sa uvádzajú stále rýchlejšie do praxe, otvárajú nové a ťažké etické otázky. "Primeranú odpoveď nájde človek, ktorý je nielen vzdelaný, ale aj mravný. Tento rozmer poukazuje na veľký potenciál kresťanskej viery a morálnej teológie pri usmerňovaní takejto zložitej diskusie," povedal arcibiskup Zvolenský.

V tejto súvislosti ocenil dlhoročnú prácu Subkomisie pre bioetiku KBS, ktorá sa pravidelne a dlhodobo týmito problémami zaoberá a ponúka odborné stanoviská, ktoré zodpovedajú kritériám katolíckej náuky viery a mravov v rozličných oblastiach. Zároveň vyzdvihol prácu "mnoho statočných a mravných lekárov, zdravotné sestry, farmaceutov i zdravotných pracovníkov, ktorí chápu svoju prácu ako službu" a osobitne službu dvoch cirkevných nemocníc: Onkologického ústavu sv. Alžbety a Univerzitnej nemocnice s poliklinikou Milosrdní bratia v Bratislave.

Po pozdravoch členov čestného predsedníctva sa ujal slova arcibiskup Zimowski. Rodák z Poľska vo svojom príhovore priblížil syntézu o utrpení. Svoje uvažovanie predstavil v piatich častiach. Najskôr sa zameral na utrpenie vo svetle viery ako výzvu, potom predstavil pohľad na pravdu o láske v tajomstve utrpenia. Zároveň predstavil, ako je možné trpieť s Kristom a v Kristovi a na príklade "Dobrého Samaritána" poukázal na to, ako robiť dobro svojím utrpením. V závere vyzdvihol patrónku Slovenska - Sedembolestnú Pannu Máriu, ako vzor v prežívaní tajomstva utrpenia.

"Ak je evanjelium utrpenia integrálnou súčasťou hlásania spásy, kresťanské spoločenstvo ako celok i jednotlivci musí ohlasovať a svedčiť od tomto evanjeliu. Žiaľ, naše zmýšľanie je tomu veľmi vzdialené. Choroba, smrť a bolesť s ich neodvratnosťou – teda ak ich nemožno premôcť a odstrániť – sú odmietané. Pomáhať chorému odhaliť dar, ktorý môže ponúknuť Bohu a bratom prijatím vlastného utrpenia, je prvoradou a neoddeliteľnou stránkou pastorácie v zdravotníctve," povedal predseda jedného z vatikánskych dikastérii, ktorý zavítal na Slovensko už aj v júni 2011.

Citlivosť voči utrpeniu je podľa arcibiskupa Zimowskeho témou veľmi blízkou súčasnému Svätému Otcovi Františkovi, ktorý často zdôrazňuje, aká je nebezpečná „kultúra odmietania a vyraďovania“. "Utrpeniu treba, podľa tohto pápeža, čeliť s duchom viery a lásky. Napriek súženiam, s ktorými je každé utrpenie spojené, sa môže – podľa pápeža Františka – premeniť dokonca na cnosť nádeje. Táto pramení z vedomia, že Boh neopustí svoje dieťa v ťažkej a mučivej chvíli," povedal arcibiskup Zimowski.

Významné podujatie sa konalo pri príležitosti 50. výročia založenia FEAMC. Jej vzniku, vývoj, témy niektorých z jej zasadnutí, ako aj aktuálne hlavné výzvy účastníkom sympózia priblížili jej súčasný prezident Francois Blin z Francúzska a generálny sekretár Hans Stevens z Holandska. O duchovnej duchovnej službe v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku referoval spišský biskup Mons. Štefan Sečka a na tému "Homo cybersapiens a dobro človeka" Ján Ďačok SJ, ktorý pôsobí na Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme.

Na významné otázky fungovania súčasného zdravotníctva v domácom aj v európskom kontexte upozornili aj ďalší rečníci zo Slovenska a zahraničia vrátane zástupcov cirkevných nemocníc, hospicov, zariadení sociálnych a ošetrovateľských služieb - ale aj cirkevných vedeckých a výskumných inštitúcií. Venovali sa aj výzvam súčasného zdravotníctva a biomedicíny, ako napríklad téme etiky kmeňovej bunky, environmentálnej farmakológii či etickým problémom v súčasnej molekulovej biológii. Okolo 150 registrovaných účastníkov sa zapojilo aj do neformálnych diskusií zo sveta vedy a iných oblastí.

( TK KBS, ml; ml ) 20140606015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]