[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ku krížovej ceste v Koloseu so Svätým Otcom: Utrpenie ako bozk od Pána
P:3, 18. 04. 2014 17:39, ZAH

Vatikán 18. apríla (RV) Drámy súčasného sveta, dôsledky hospodárskej krízy, problémy a bieda južného Talianska. To sú len niektoré z tém, ktoré Mons. Giancarlo Bregantini, arcibiskup diecézy Campobasso-Boiano, rozvíja v meditáciách ku krížovej ceste v Koloseu. V dnešný Veľký piatok jej bude vo večerných hodinách (o 21:15 h) predsedať Svätý Otec.

V štrnástich zastaveniach venuje taliansky arcibiskup pozornosť nielen Kristovmu utrpeniu, ale aj samotnému vzkrieseniu:

„Sila tradičnej krížovej cesty spočíva v tom, že nezahŕňa pätnáste zastavenie. Zo všetkých zastavení tak musí vychádzať moc vzkriesenia! Celá krížová cesta je popretkávaná touto dualitou: bolesť a nádej, slzy a ten, kto ich utiera, skúsenosti drámy a tiež odvahy. Tak celá krížová cesta je plná vzkriesenia. Všetky uvedené príklady predstavujú opis novodobých drám. Čo je teda, aj v tomto prípade, nádejou? Skutočnosť, že Ježišovi leží na srdci táto ťarcha, nezbavuje sa jej, ani ju neponecháva bez odpovede, ale prijatím kríža prijíma aj krízu a ukazuje nám cestu, aby sme sa s problémami dokázali vysporiadať, nenechali sa nimi gniaviť, ale pristúpili k nim zodpovedne, a to najmä tým, že ťarchu krízy ponesieme spoločne. Povzbudzujem napríklad k hospodárskym kontraktom založeným na solidarite, aby tam, kde sa nejaký podnik nachádza v ťažkostiach, mohol takýmto spôsobom prekonať krízu. Aj mnoho iných podobných príbehov.“

Je medzi zastaveniami aj také, ktoré sa vás dotýka osobitným spôsobom?

„To, ktoré je o matke, pretože v ňom som videl aj moju mamu, videl som v ňom každú mamu, videl som tam zvlášť mamy pri postieľkach svojich detí. Pôsobil som ako kňaz vo väzniciach a v nemocniciach. Vďaka skúsenostiam vo väzení som sa naučil, že všetci ťa môžu sklamať, ale nie mama; v nemocnici som videl istú mamu až do takej miery pomáhať svojmu nezdravému synovi, že tento chlapec, keď odchádzal, povedal: «Teraz už rozumiem, kto je moja mama.» Venujem toto zastavenie mamám v Ohňovej zemi, ktoré stratili deti v dôsledku rakoviny.“

Aké posolstvo ste chceli adresovať kresťanom prostredníctvom týchto meditácií ku Krížovej ceste?

„Že nikdy netrpíme nadarmo, že Kristus je tou tvárou, ktorá osvecuje, a človek je tou tvárou, v ktorej je stelesnený. Taký je aj názov: «Tvár Krista, tvár človeka». Preto je veľmi pekné môcť povedať: «Trpím spolu s mojím Pánom. Utrpenie je jeho bozkom. Zmluva, ktorú s ním vytváram, ma pobáda, aby som bol jeho spojencom». Ďalším posolstvom je to, ktoré je tak veľmi zdôrazňované v Evangelii gaudium: «Utrpenie druhého má zachraňujúci vplyv na moje utrpenie. Nevidím zmysel v zahľadení sa do seba a maznaní svojich rán, ale nádej nachádzam, keď hľadím na utrpenie iného.» Dvanáste zastavenie, ktoré sa vzťahuje na sedem Ježišových slov, nie je ničím iným, ako naučiť sa vykúpeniu z vlastného utrpenia skrze utrpenie druhých. Slovo za slovom, krok za krokom, schodík po schodíku napĺňa Kristus túto nádhernú skúsenosť dať zmysel utrpeniu. A dovoľte mi z Vatikánskeho rozhlasu vysvetliť, prečo posledný riadok dvanásteho zastavenia obsahuje tak trochu tajomnú vetu, ktorá znie: «V Bohu sa všetky úlomky skladajú do jednoty». Túto vetu mi povedala veľmi dojímavým spôsobom jedna profesorka matematiky, ktorá zomierala na rakovinu. Aby som ju utešil, nehovoril som vágne slová, ale prečítal som jej a skomentoval sedem Ježišových slov na kríži. Hoci sa na mňa spočiatku nahnevane pozrela, akoby chcela povedať «Tento mi tu prišiel rozprávať zvyčajné veci, zatiaľ čo ja umieram», no keď sa započúvala do siedmich Ježišových slov, rozžiarila sa, v srdci sa jej rozjasnilo, počúvala ma s dojemnou pozornosťou, a keď som jej vyrozprával všetkých sedem Ježišových slov, tak ako sú podané v tomto zastavení, dodala na záver: «Teraz chápem, prečo sa v Bohu všetky úlomky skladajú do jednoty ».“

*

Svätý Otec František bude krížovú cestu v Koloseu sledovať v tichosti, bez toho, aby predniesol tradičný prejav. V jej závere tak len z terasy na Palatínskom pahorku udelí svoje apoštolské požehnanie veriacim. Uviedol to počas dnešného brífingu vo vatikánskom tlačovom stredisku jeho riaditeľ P. Federico Lombardi SJ, keď novinárom predstavil nasledujúce veľkonočné slávnosti, ktorým bude predsedať Svätý Otec.

Krížová cesta, ktorá sa začne o 21.15 hod. by mala byť oproti minulému roku o polhodinu dlhšia, jej koniec sa predpokladá na 23:00 h. Meditácie venované aj sociálnym problémom, ktoré pripravil Mons. Bregantini, počas krížovej cesty prednesú známi talianski herci Virna Lisiová a Orazio Coclite.

Modlitby bude čítať novinárka talianskeho denníka Corriere della Sera Simona De Santisová. Pri kríži sa dnes vystriedajú ľudia každého veku a pôvodu, počas jednotlivých zastavení si ho budú podávať robotníci a podnikatelia, cudzinci, bezdomovci, väzni, ako aj rodiny, deti a starší, chorí a pod.

Vatikán počíta s veľkou účasťou veriacich, pri tejto príležitosti tak v oblasti Fori Imperiali pri Koloseu už boli umiestnené aj dve veľkoplošné obrazovky. Priamy prenos z krížovej cesty dnes budú prostredníctvom televízie sledovať aj veriaci vo viac ako päťdesiatich krajinách na celom svete.

Ako ďalej pripomenul P. Lombardi, na veľkonočnú vigíliu pápež, ako zvyčajne, pokrstí aj desiatich katechumenov. Piati z nich pochádzajú z Talianska, ďalší z Bieloruska, Senegalu, Libanonu, Francúzska a Vietnamu. Pokiaľ ide o Veľkonočnú nedeľu, Svätý Otec ju bude na Námestí sv. Petra celebrovať sám, neprednesie počas nej homíliu, iba posolstvo Urbi et Orbi (Mestu a svetu), ktoré zaznie na konci slávnosti, bez pozdravov v jazykoch. Veriacim potom udelí svoje požehnanie.

( TK KBS, RV mf; ml ) 20140418012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]