[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sväté omše a sv. liturgie na Zelený štvrtok s biskupmi v diecézach
P:3, 17. 04. 2014 19:08, DOM

Bratislava 17. apríla (TK KBS) Sväté omše svätenia olejov a archijerejské sv. liturgie dnes slávili biskupi a eparchovia so svojími kňazmi. Prinášame spravodajstvo z niektorých z nich.

---------------------------------------------------------------

Trnava

Na Zelený štvrtok dopoludnia slávil trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch v Katedrále sv. Jána Krstiteľa omšu svätenia olejov za prítomnosti emeritných biskupov Mons. Dominika Tótha a Mons. Jána Sokola. Spolu s nimi koncelebrovala vyše stovka kňazov pastoračne činných na území Trnavskej arcidiecézy.

Zúčastnili sa i viacerí kňazi, ktorí sú už na odpočinku, ale jednotní so svojou arcidiecézou, v ktorej slúžili Bohu a veriacim dlhé roky.

Všetci prítomní kňazi mohli počuť z úst svojho arcibiskupa hneď na začiatku svätej omše slová uznania a vďaky za osobné nasadenie sa pre šírenie Božieho kráľovstva na miestach, kde ich Pán poslal skrze mandát od pastiera diecézy. „Som vám úprimne vďačný za pastoračnú prácu, ktorú vykonávate na území našej arcidiecézy, za vaše obety, ktoré prinášate za Boží ľud jednotlivých farností.“

Vzápätí apeloval na jednotu, pre ktorú sa treba obetovať uprostred súčasnej spoločnosti, v ktorej žijeme. „Každý z nás má svoje predstavy, ako by mala naša spoločnosť vyzerať,a akým smerom by sa mala aj Cirkev na Slovensku uberať,“ nepoprel právo na svoj názor každého jedného kňaza arcibiskup Orosch, ale aby mal každý názor aj zmysel do budúcnosti a budujúci charakter, vyzval duchovných na osobnú zodpovednosť za tvorbu spoločenstva. Táto zodpovednosť musí vždy prameniť z Kristovej lásky. „Spojme svoje sily a v jednote Kristovej lásky buďme jeho svedectvom a svetlom veľkonočného tajomstva.“

Nosná myšlienka homílie trnavského arcibiskupa Jána Oroscha sa niesla v podobnom duchu. Zaznelo v nej pozvanie prítomným kňazom i veriacim, aby sa snažili zo všetkých síl o jednotu v zmysle slov sv. apoštola Pavla: „Prosím vás, bratia, pre meno nášho Pána Ježiša Krista, všetci hovorte to isté, aby neboli medzi vami roztržky, ale aby ste boli dokonalí v rovnakom zmýšľaní a v rovnakom úsudku!“ (1 Kor 1,10) Práve takto jednotní sa kresťania môžu postaviť voči každej manipulácii súčasnej spoločnosti, ktorá akoby si z čias komunizmu preniesla do dneška návyk odsúvania veriacich mimo verejného života, do kostolov, aby iba tam presadzovali hodnoty, ktorých sú skrze Ježišovo pozvanie šíriteľmi. V homílii tiež oznámil začatie celoslovenskej petičnej akcie na vyhlásenie referenda o ochrane rodiny a vyzval prítomných veriacich na jej podporu. Nakoniec slovami „prosme zmŕtvychvstalého Krista, aby nám dal milosť zamyslieť sa a skutočne zanechať starý kvas hriechu v jeho každej podobe a kráčať v novosti života,“ svoju homíliu zakončil.

Po homílii si všetci prítomní kňazi, tak diecézni ako i rehoľní, obnovili svoje sľuby zložené pri kňazskej vysviacke. Rozhodnou odpoveďou "chcem" na biskupom položené otázky nanovo vyjadrili svoju oddanosť nasledovať Pána uprostred okolností, ktoré život prináša.

Počas svätej omše, pred modlitbou Pána, posvätil arcibiskup Orosch olej na pomazanie chorých; v jej závere za asistencie všetkých prítomných kňazov zasa posvätil krizmu a olej katechumenov. Olej je znamením sily. V liturgii sa olej používa pri vysluhovaní sviatosti krstu, birmovania, pomazania chorých a pri vysvätení kňazov.

„Pozývam vás všetkých k láskyplnému dialógu spoločne hľadať pravdu o našom terajšom položení a o možnom východisku z neho. Pozdravujem i neprítomných kňazov a veriacich zo všetkých našich dekanátov a vyprosujem všetkým milostiplné a požehnané veľkonočné sviatky.“ Týmito slovami pozvania k zmiereniu a odpusteniu si navzájom, ako i vinšom, ktorým myslel trnavský arcibiskup Ján Orosch na všetkých kňazov i ľudí dobrej vôle na území Trnavskej arcidiecézy jemu zverenej, ukázal svoje skutočne otcovské starostlivé srdce, otvorené každému, kto chce viesť zodpovedný dialóg. Po udelení arcibiskupského požehnania, na záver svätej omše kňazi i veriaci v preplnenej katedrále zakončili slávnosť vyjadrením svojej oddanosti Svätému Otcovi skrze spev pápežskej hymny „V sedmobrežnom kruhu Ríma“.

TK KBS informoval Arcibiskupský úrad v Trnave

---------------------------------------------------------------

Nitra

Kňazi zo všetkých dekanátov Nitrianskej diecézy sa na Zelený štvrtok 17. apríla 2014 zišli okolo oltára v Katedrále – Bazilike svätého Emeráma v Nitre, aby so svojim biskupom Mons. Viliamom Judákom slávili Missu Chrismatis - Omšu svätenia olejov.

Nitriansky biskup v homílii vyjadril Bohu poďakovanie za stretnutie diecéznej rodiny pri slávení veľkonočného tajomstva. „Uvedomujeme si, že nejde len o spomienku, aj keď vzácnu z histórie kresťanstva, ale je tajomnou aktualizáciou pre každého kresťana i každé spoločenstvo. Veď Kristus, vzkriesený z mŕtvych, je základom našej viery.“ V ďalšej časti svojho príhovoru pripomenul prítomným kňazom ich úlohu slúžiť Bohu i ľuďom: „Byť odovzdanými Bohu znamená predovšetkým byť reprezentantmi Boha pre druhých. Kňaz je vyňatý zo svetských vzťahov a darovaný Bohu a práve preto je k dispozícii pre druhých, pre všetkých, počínajúc Bohom“, zdôraznil hlavný celebrant a pokračoval: „Pri dnešnej slávnostnej príležitosti je však aj vhodné si položiť mnohé otázky, drahí bratia kňazi. Sme naozaj preniknutí Božím slovom? Je naozaj potravou, ktorá nás živí viac než hmotný chlieb a hodnoty tohto sveta? Skutočne poznáme Krista? Milujeme ho? Naplno sa venujeme tomuto slovu tak, že skutočne formuje náš život a naše zmýšľanie? Alebo sa naše zmýšľanie modeluje stále znova podľa toho, čo sa hovorí a čo sa deje vo svete? Nemeriame veci skôr podľa názorov, ktoré práve prevládajú? Nezostávame napokon len pri povrchnosti všetkého toho, čo sa nanucuje dnešnému človeku? Vieme sa učiť od Krista skutočnej pokore, ktorá zodpovedá pravde o našom bytí a tej poslušnosti, ktorá je podriadená pravde a Božej vôli? Pamätajme, bratia, že pečať kňazstva je a môže byť pre nás veľkým vyznačením a zdrojom milosti, ale žiaľ, môže byť pre nás aj na odsúdenie, ak sa náš život nerozvíja v opravdivom duchu tejto sviatosti. Sľuby, ktoré dnes obnovujeme v tomto zmysle hovoria, že naša vôľa by mala byť orientovaná na Boha“, dodal nitriansky biskup.

Súčasťou svätej omše bolo aj požehnanie olejov – krizmy, oleja katechumenov a oleja pre pomazanie chorých. Po slávnostnej bohoslužbe nasledovalo neformálne stretnutie diecézneho biskupa s kňazmi.

TK KBS informoval Miroslav Lyko

---------------------------------------------------------------

Prešov

Takmer dvesto kňazov Prešovskej archieparchie sa na Veľký štvrtok 17. apríla zhromaždilo v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove, aby spolu s prešovským arcibiskupom a metropolitom Jánom Babjakom SJ, jeho pomocným biskupom Milanom Lachom SJ a emeritným pražským pomocným biskupom Jánom Eugenom Kočišom slávili archijerejskú svätú liturgiu.

Vladyka Ján Babjak SJ najprv posvätil 17 antimenzionov. Ide o štvorcový kus plátna s ikonografickým znázornením mŕtveho Ježišovho tela. Je uložený na každom oltári a uchovávajú sa v ňom relikvie svätých – v tomto prípade blahoslavených gréckokatolíckych biskupov mučeníkov Pavla Petra Gojdiča OSBM a Vasiľa Hopka. Počas liturgie posvätil myro, vzácny voňavý olej na udeľovanie sviatosti myropomazania – birmovania, ktorú udeľujú gréckokatolícki kňazi hneď po udelení sviatosti krstu. Na konci slávenia vladyka umyl nohy dvanástim kňazom, tohto roku z radov neženatých kňazov – celebsov. Tento znak veľmi výrečne poukazuje na lásku Ježiša Krista k nám, ako to vystihuje aj tropár spievaný na konci tohto obradu: „Keď si umyl nohy učeníkom, Kriste Bože, očistil si ich na prijatie tvojich božských sviatostí a previedol si ich od Siona na Olivovú horu, aby sme ťa ospevovali, Milosrdný.“

V homílii prešovský arcibiskup a metropolita pripomenul, že si pripomíname ustanovenie sviatosti Eucharistie a kňazstva. Poprosil všetkých, aby si v duchu predstavili Jeruzalem a večeradlo: „Vstúpili sme dnes do chrámu ako do jeruzalemského večeradla.“ Pokračoval tým, že Ježiš vo večeradle vedel to, čo apoštoli ešte nevedeli, a preto do veľkňazskej modlitby vložil toľko lásky, aby si uvedomili, ako ich miluje. „Aj my si teraz uvedomme, ako nás má Ježiš rád, ako nás miluje“, povedal kňazom a ostatným veriacim v katedrále. „Dnes venujme svoju pozornosť Kristovmu kňazstvu. Vo večeradle sa uskutočnila prvá biskupská i kňazská vysviacka.“ Obzvlášť kňazom adresoval tieto slová: „Nikdy sa nevzdiaľme od nášho Majstra. Iba v ňom je naše šťastie. Povolanie ku kňazstvu je povolaním k svätosti. Denne by sme mali dozrievať v láske.“ Pozval kňazov, aby sa pravidelne a dobre spovedali, aby v Eucharistii nanovo objavili hĺbku, samého Ježiša Krista. „Rozíďme sa dnes z tejto bohoslužby potešení z daru kňazstva a povzbudení k službe“, povedal v závere.

V katedrále a v chrámoch v ostatných farnostiach pokračuje program Veľkého štvrtku Svätou liturgiou sv. Bazila Veľkého s večierňou a Strasťami nášho Pána Ježiša Krista, ktoré sú už utierňou Veľkého piatku a pozostávajú predovšetkým zo zvestovania dvanástich perikop evanjelií, ktoré hovoria o udalostiach spojených s odsúdením, utrpením, smrťou a pochovaním Ježiša Krista.

TK KBS informoval Ľubomír Petrík

---------------------------------------------------------------

Košice

Na sviatok novozákonného kňazstva sa stretli kňazi Košickej eparchie so svojim biskupom, aby slávením sv. liturgie poďakovali za milosť svojho povolania. V úvode vladyka Milan Chautur, košický eparcha posvätil podriasnik – klerické rúcho pre jedného z bohoslovcov. Na prestole potom obradne vodou očistil a myrom pomazal nové antimenziony. Ide o štvorcové plátno s relikviami a vyobrazením pochovávania Kristovho tela. Pri archijerejskej sv. liturgii asistovali dvaja diakoni eparchie Rastislav Varga a Lukáš Mitro a ďalší bohoslovci. Vladyka Milan v homílii uviedol, že eucharistický pokrm je zameraný na budovanie našej večnosti. „A čo je večnosť?“ položil rečnícku otázku: „Je to krása v tom, že prirodzenosť zapadá do milosti, časnosť do večnosti, Kristus je v nás a my v ňom.“ K tejto dimenzii eucharistie vladyka pridal aj morálnu dimenziu, spočívajúcu v zjednotení svojej vôle s Kristovou vôľou. Toto zjednotenie vrcholí v prikázaní milovať tak, ako nás to učil Kristus. „Len v každodennom osobnom stretaní sa s Kristom môže dozrieť naša premena,“ uviedol vladyka a povzbudil svojich kňazov k hlbokému prežívaniu slávenia liturgie. Na veľký vchod sa spolu s predloženými darmi chleba a vína prenieslo aj myro na prestol, kde ho vladyka slávnostne posvätil. Myro je voňavý olej, špeciálne pripravený na to, aby slúžil ako matéria tajomstva (sviatosti) myropomazania.

Súčasťou obradov bolo aj dojímavé sprítomnenie Ježišovho gesta pokory pri umývaní nôh svojim učeníkom. Vladyka Milan umyl nohy kňazom maďarského protopresbyterátu. Slávnosť tvorila úvod do slávenia tajomstiev našej spásy, ktoré pokračujú na Veľký piatok ráno čítaniami dvanástich evanjelií o utrpení Pána. Spevom ju sprevádzal katedrálny zbor pod vedením Lucie Lovašovej.

TK KBS informoval Michal Hospodár

---------------------------------------------------------------

( TK KBS, tk; ml ) 20140417020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]