[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pontifikáty Jána XXIII. a Jána Pavla II. a začiatok pádu Železnej opony
P:3, 16. 04. 2014 11:45, ZAH

Vatikán 16. apríla (TK KBS) S blížiacou sa kanonizáciou dvoch pápežov, bl. Jána XXIII. a bl. Jána Pavla II. (27. apríla 2014 vo Vatikáne) viaceré svetové médiá pripomenuli súvislosti ich pontifikátov s pádom Železnej opony a začiatkom novej éry vzťahov medzi východným a západným svetom.

V roku 1961 sa narodeniny “dobrého pápeža Jána” stali prvou výraznou príležitosťou pre nadviazanie komunikácie medzi Sovietskym zväzom a Vatikánom od Októbrovej revolúcie v roku 1917.

Semen Kozyrev, sovietsky veľvyslanec v Taliansku, poslal pápežovi narodeninový pozdrav, ktorý obsahoval tento text: “V mene Chruščova mi bola zverená úloha odovzdať Jeho Svätosti, pápežovi Jánovi XXIII. pri príležitosti jeho 80. narodenín, moje blahoželanie a najúprimnejšie priania dobrého zdravia a úspechov v pokračovaní vo vznešenom diele snahy o posilnenie a upevnenie mieru na zemi a o hľadanie riešenia pre medzinárodných problémov prostredníctvom jasných vyjadrení.”

Ján XXIII. napísal odpoveď vlastnou rukou, na hlavičkový papier s jeho erbom; odpoveď dostal Kozyrev cez arcibiskupa Carla Granu, ktorý bol apoštolským nunciom v Taliansku.

“Jeho Svätosť pápež Ján XXIII,” písalo sa v odpovedi, “posiela svoju vďaku za blahoželanie a vyjadruje vám ako aj celému ruskému ľudu svoje srdečné prianie pre rast a upevnenie svetového mieru, prostredníctvom vzájomného porozumenia a ľudského bratstva: za to všetko sa oduševnene modlí.”

Táto výmena otvorila komunikačný kanál medzi oboma štátmi a keď v nasledujúcom roku došlo k vypuknutiu kubánskej raketovej krízy, Ján XXIII. ho použil, aby poslal odkaz Sovietskemu zväzu ako aj Spojeným štátom.

Jeho odkaz končil prosbou, aby obe vlády “nezostali hluché voči volaniu ľudstva. Nech urobia všetko, čo je v ich silách na záchranu mieru. Zachránia tak svet od hrôz vojny, ktorých strašné dôsledky nevie nikto predpovedať. Nech pokračujú v rozhovoroch, pretože lojálne a otvorené správanie má veľkú cenu pre svedomie každého z nich i pre históriu. Podpora, napomáhanie a prijímanie rozhovorov na všetkých úrovniach a v akomkoľvek čase sú znakmi múdrosti a rozumnosti, ktoré privolávajú požehnanie neba i zeme.”

Tento odkaz doručili americkej i sovietskej ambasáde, vysielali ho vo Vatikánskom rozhlase a vyšiel aj na prvej strane Pravdy, oficiálneho denníka sovietskej komunistickej strany.

Pôsobenie bl. Jána XXIII. sa zaslúžilo aj o oslobodenie kardinála Josyfa Slipyja, ukrajinského arcibiskupa Ľvova: z gulagu ho vďaka pápežovi prepustili 25. januára 1963. Kardinála Slipyja zatkli v roku 1945 a mnoho rokov strávil v sibírskych gulagoch. Svätá stolica sa dlhý čas pokúšala vyjednať jeho prepustenie, ale nepodarilo sa to až do intervencie Jána XXIII., vďaka ktorej ho dal Chruščov prepustiť.

O mesiac na to požiadal o prijatie u pápeža Alexei Adzhubei, redaktor sovietskych vládnych novín Izvestia a Chruščovov zať. I keď viacero vatikánskych predstaviteľov vyjadrilo svoje pochybnosti nad vhodnosťou tejto návštevy, bl. Ján XIII. sa Adzhubeiom a jeho manželkou Radou napokon stretol 7. marca 1963, čo umožnilo, aby dvere pre vedenie vzájomného dialógu zostali aj naďalej otvorené.

( TK KBS, CNS, mk; ml ) 20140416022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]