[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

TK KBS prináša prehľad katolíckych periodík 15
P:3, 09. 04. 2014 08:05, DOM

Bratislava 10. apríla (TK KBS) Tlačová kancelária KBS (TK KBS) prináša ďalší výber z tlačených médií.

-----------------------------------------------------------------

Katolícke noviny 15/2014

Najnovšie Katolícke noviny sa zameriavajú na tretiu bolesť Panny Márie, na stratu a nájdenie Ježiša v chráme. Nijaká udalosť z Ježišových mladých rokov neponorila Máriu tak hlboko do šera viery ako príbeh s dvanásťročným Ježišom. Nič v predchádzajúcom živote jej nespôsobilo takú bolesť ako vzdialenie sa Syna od nej a pestúna Jozefa bez slova.

Upozorňujú, že utrpenie a bolesť nie sú palicou, aby nás zlomili. Žijeme v časoch a spoločnosti, kde sa utrpenie „nenosí“. V skutočnosti nás však bolesť a utrpenie očisťujú, zmäkčujú ľudské srdce a robia ho citlivým na Božie volanie. Otvárajú horizont kvality lásky, zmysel pre empatiu a solidaritu.

V rubrike Téma týždňa približujú postavu Judáša Iškariotského, ktorý sa stal symbolom a metaforou zrady, chamtivosti, podlosti a pýchy. Judáš patrí k najtragickejším a najzáhadnejším postavám v Biblii.

Spomínajú na biskupa Štefana Barnáša, od ktorého úmrtia uplynie 50 rokov. Svojím životom neprestajne napĺňal biskupské heslo Ut intelligam corde – aby som porozumel srdcom. Usiloval sa stále rásť v pokore a skromnosti.

Rozprávajú sa so sestrou Veronikou Katarínou Barátovou z Komunity blahoslavenstiev. Svätá Terézia z Lisieux sa jej spočiatku zdala príliš „sladká“ a jej jazyk veľmi kvetnatý. Keď však začala spoznávať dielo tejto svätice, objavila v nej skutočnú učiteľku a priateľku, ktorá ju sprevádza už vyše štvrťstoročia. Dnes o sv. Terézii prednáša a napísala knižku, vychádzajúcu z jej myšlienok.

V rubrike Pôstne putovanie s Jánom XXIII. a Jánom Pavlom II. si môžete prečítať úryvok z encykliky Jána Pavla II. Fides et ratio.

Predstavujú kampaň Za spravodlivú čokoládu! Pestovatelia kakaových bôbov dostávajú asi šesť percent z ceny, ktorú spotrebitelia v bohatých krajinách zaplatia za čokoládu. V osemdesiatych rokoch 20. storočia bol pritom tento podiel takmer trojnásobný, na úrovni 16 percent.

Zdroj: Zuzana Artimová

-----------------------------------------------------------------

Don Bosco dnes 2/2014

Hlavnou témou druhého čísla časopisu Don Bosco dnes v tomto roku sú medzinárodné saleziánske športové hry PGSi 2014 (PíDžíEs i), ktoré sa budú konať v dňoch 30. apríla až 5. mája v Bratislave. Viac o tomto podujatí prezradí v rozhovore riaditeľ podujatia - salezián laik Radovan Rumanovič.

V rubrike zaujímavosť vám priblížime novú iniciatívu saleziánov spolupracovníkov pod záštitou saleziánov s názvom Family Garden. Dozviete sa ako vznikla myšlienka založiť poradenské centrum pre rodiny, aká je jeho ponuka a môžete si prečítať aj niekoľko hodnotných myšlienok hostí, ktorí sa už zapojili do projektu ako prednášatelia.

Na dvojstrane, ktorá tradične patrí sestrám saleziánkam vám bližšie predstavíme životnú cestu sestry Magdalény Cerovskej. Ako sa dostala na misie? Ako si spomína na svoje misionárske začiatky? Ako vyzerá jej súčasná misia v Albánsku? Aj na tieto otázky nájdete odpoveď v článku s názvom Magdaléna Cerovská – slovenská Matka Terézia.

Občianske združenie Savio prichádza už po deviatykrát počas pôstneho obdobia s verejnou zbierkou Tehlička. Viac informácií o tejto pôstnej aktivite nájdete v článku delegáta pre saleziánske misie Petra Jacka.

Zdroj: Redakcia Don Bosco dnes

-----------------------------------------------------------------

Slovo 8 - 9 /2014

Prvé tohtoročné dvojčíslo Slova v rubrike Predstavujeme predstavuje Zbor sv. Romana Sladkopevca, ktorý tvoria seminaristi Gréckokatolíckeho kňazského seminára bl. biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove.

Rubrika Udalosť ponúka pohľad na aktivity propagujúce život na Slovensku spojené s Dňom počatého dieťaťa.

V krátkom rozhovore sa košický eparcha Mons. Milan Chautur vracia k svojej návšteve Ríma a stretnutiu so Svätým Otcom.

V Slove na tému prešovský pomocný biskup Mons. Milan Lach odkrýva tajomstvo Veľkého týždňa.

Rozhovor s humenským protopresbyterom (dekanom) otcom Martinom Zlackým sa zameriava na úctu k Eucharistii.

V najnovšom dvojčísle na vás čaká aj ďalší zo série veľkých článkov o byzantskom umení.

Onedlho sa uskutoční svätorečenie dvoch významných pápežov,

ktorým je venovaný príspevok zachytávajúci najdôležitejšie okamihy z ich života.

Slovo v rodine pokračuje ďalším zo série článkov europoslankyne Anny Záborskej na tému rodovej rovnosti.

V rubrike /Biblia/ sa pozrieme na postavu proroka Eliáša, v

liturgickej katechéze sa dozviete niečo viac o /plaščenici/, v biblickej sa zamyslíme nad deviatym žalmom a vrubrike /Ikona/ uzatvárame problematiku zobrazovania Boha Otca na ikonách.

Okrem toho sú na stránkach časopisu Slovo pre vás pripravené ďalšie články na liturgické, biblické, cirkevnoprávne témy a prehľad aktuálnych informácií zo života svetovej aj miestnej Gréckokatolíckej cirkvi.

Zdroj: Drahomíra Kolesárová

-----------------------------------------------------------------

Miriam

Ako vyzerá sexualita hore nohami? Prevrátenosť má viac podôb, avšak jeden koniec - nešťastie. Nás ale Boh pozval k šťastnému a naplnenému životu. Aby sme sa cítili príjemne, dal nám rodinu. Tá vzniká používaním našej sexuality – zdravej a normálnej súčasti našej osobnosti. To, že dnes už pomaly ani nevieme, čo je vlastne zdravé a normálne, je výsledkom odmietnutia Boha. Nie, nie, žiadne hrozby vás nečakajú na stránkach marcovej Miriam, len ponuka nanovo sa zadívať do Biblie a hľadať v nej „to pravé orechové“. Čiže postaviť sex dole nohami alebo hore hlavou. Ako činnosť radostnú, krásnu, Božiu i vášnivú. S týmto všetkým súvisí aj realita života kňazov bez manželky – túto tému otvorí v najnovšom čísle Miriam Ján Knapík. Či iná podoba bolestí a sklamaní v manželstvách...

Nasleduje úvaha, akú, ktorú sexuálnu výchovu treba zaviesť do škôl. My ponúkame rozumné alternatívy. Viac vo Fóre života a v TeenStar programe.

Miriam vás ale aj pobaví – vtipmi, výrokmi našich najmenších, fejtónom o mužoch silákoch – a snáď i inšpiruje na ekologické čistenie doma či na výrobu ženských skrášľovačov – drôtikových šperkov.

A pre kultúry chtivých je tu výlet do Levoče a na Spišský hrad.

A ak ste ešte nerobili domáce Tiramisu, teraz máte možnosť pochutiť si spolu s nami.

Miriam od marca ponúka už aj online – verziu. V čitárni nájdete tiež zaujímavé články, ktoré sa nevmestili do tlačenej podoby časopisu. Napr. od poslanca Vašečku, ktorý v parlamente zastáva naše záujmy.

Zdroj: Alena Ješková

-----------------------------------------------------------------

Rozmer 1/2014

Nové pomätenie jazykov – biblické slovo (Autor: doc. PhDr. Peter Kondrla, PhD.);

Satanizmus – revolta v znamení šelmy (1) – Čo je satanizmus? Je to sekta, filozofia a či spôsob života? Sú v jeho učení skryté prvky agresie, ničenia, nenávisti? Je nebezpečný, alebo sa ho netreba báť? Z jeho rozmanitých prejavov sa dá všeobecne konštatovať, že ide o veľmi špecifický viacvrstvový fenomén nabádajúci človeka k sebazbožšteniu, revolte voči spoločenským konvenciám, ba až ku kultu zla a uctievaniu Satana. (Autor: doc. ThDr. Jozef Trstenský, PhD.);

Pussy Riot – provokatérky, alebo obete justície? – Ruská anonymná dievčenská punková skupina Pussy Riot sa stala svetoznámou vďaka škandalóznemu provokatívnemu vystúpeniu v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa. Súdny proces vedený s tromi jej členkami rozdelil spoločnosť na dva tábory: tábor odporcov tvrdiacich, že dievčatá hrubo urazili veriacich, a preto by si zaslúžili prísny trest; a na tábor sympatizantov, ktorí naopak súdny proces považujú za justičný omyl s neprimerane vysokými trestami. Za všetkým ale stoja témy omnoho hlbšieho charakteru: viera v slobodu, volanie po štátnom prevrate, feminizmus a možno i zimné olympijské hry v Soči. (Autor: Mgr. Dagmar Roučková);

Ctitelia modrého boha – Medzinárodná spoločnosť pre vedomie Krišnu známa aj ako hnutie Hare Krišna sa na verejnosti prezentuje ako misijné hnutie reprezentujúce jedno z najstarších monoteistických náboženstiev sveta – višnuizmus. V Spojených štátoch a Európe však z tohto kontroverzného hnutia v dôsledku mnohých vnútorných turbulencií a krízy, ktorá v ňom prepukla po smrti jeho zakladateľa Swami Prabhupádu, odišlo mnoho aktívnych členov a viacerých z neho dokonca vylúčili. (Autor: Mariusz Gajewski, PhD.);

Dva roky v sekte – rozhovor s hercom Přemyslom Boublíkom o jeho trpkej osobnej dvojročnej skúsenosti s hnutím Hare Krišna. (Autor: Marta Ostricová);

Sociálny vplyv a manipulácia v náboženských kultoch – Psychickej manipulácie sa „bojí“ každý človek. Nikto predsa nechce byť klamaný, čo je celkom pochopiteľné. Bohužiaľ, isté náboženské skupiny označované ako sekty vedome používajú vo vzťahu k svojim adeptom persuazívne (presviedčacie) techniky rôzneho druhu, a tiež manipuláciu – s cieľom získať čo najväčšiu kontrolu nad ich životom. Prostredníctvom plánovaných a nacvičených manipulačných techník sa usilujú o dosiahnutie rôznorodých, viac či menej zjavných ziskov, a to na úkor dobra svojich adeptov. (Autor: Mariusz Gajewski, PhD.);

Hoodoo – temný svet ľudovej mágie – Hoodoo nie je názov náboženstva ani žiadnej denominácie, hoci obsahuje prvky viacerých relígií. Mnohí autori ho definujú ako ľudovú mágiu. Keď do Ameriky prišli africkí otroci, priniesli si so sebou svoju vieru a zvyky. Tie postupne zmiešali s vierou, so zvykmi a s botanickými poznatkami domorodých indiánov, kresťanov, židov a s pohanskými praktikami európskych prisťahovalcov, čoho výsledkom bolo práve hoodoo. (Autor: doc. ThDr. Jozef Trstenský, PhD.);

Život bez jedla – fenomén breathariánstva (2) – Fenomén breathariánstva sa rozšíril v posledných desaťročiach najmä v západnom svete. Breathariáni vo svojom učení nadväzujú, nech už sú si toho vedomí alebo nie, tiež na tradície obmedzovania potravy a pôstu v európskom kresťanstve. Čím sa vlastne od seba líši život stredovekých svätíc a pustovníčok, ktoré dlhodobo hladovali, od života súčasných breathariánov, ktorí za 21 dní prechádzajú na nehmotnú stravu? Čo je vlastne centrom ich záujmu a do akej miery je učenie breathariánstva obrazom dnešných čias? (Autor: PhDr. Kristina Březinová);

Náboženstvá pred príchodom Svetla (1) – Náboženstvo sprevádza ľudstvo od počiatku a stalo sa dôležitým konštitutívnym prvkom mnohých civilizácií, vrátane tej našej. V nasledujúcom cykle sa pokúsime predstaviť najstaršie známe historické relígie, ktoré vznikli ešte pred kresťanstvom a mali naň väčší či menší vplyv. Zároveň, aj keď ich už dnes považujeme za mŕtve, predsa za istých okolností niektoré ich prvky sú stále prítomné aj v našej súčasnosti, ba dokonca dochádza k ich čiastočnému oživovaniu. Úvodná časť seriálu sa venuje náboženstvu Sumerov, o ktorom sa zachovali najstaršie písomné zmienky zo všetkých náboženstiev. (Autor: doc. ThDr. Jozef Trstenský, PhD.);

Sekty v období druhého Jeruzalemského chrámu (5) – V rubrike Míľniky dvoch tisícročí prinášame stručný prehľad kresťanských heréz a náboženských hnutí pôsobiacich od čias ranej Cirkvi až po súčasnosť. V tejto časti sa autor vrátil až do obdobia druhého Jeruzalemského chrámu a bližšie predstavil náboženskú skupinu Samaritánov. (Autor: doc. František Ábel, PhD.)

Okrem uvedených článkov je číslo doplnené spravodajským servisom z domova a zo zahraničia a recenziami dvoch pozoruhodných kníh: publikácie poľského autora Mariusza Marczewského Základné pojmy sociológie náboženstva v explikácii Janusza Mariańského a vatikánskeho exorcistu Gabriela Amortha Znamenie exorcistu.

Zdroj: Boris Rakovský

-----------------------------------------------------------------

Cesta 4/2014

Konferencia biskupov Slovenska vyhlásila tento rok za Rok Sedembolestnej Panny Márie a prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ vyhlásil pre Prešovskú archieparchiu aj Rok rodiny. Mesačník cesta distribuovaný po mnohých mestách na Slovensku už od septembra minulého roka prináša seriál článkov venujúcim sa problémom súčasnej rodiny po názvom „Rodinná akadémia“.

V aprílovom čísle, ktoré v týchto dňoch vychádza si môžete prečítať zaujímavý rozhovor s Kateřinou Lachmanovou o lenivosti ako chorobe. Svedectvo sr. Vladislavy ukazuje životný príbeh obrátenia v komunite Cenacolo. Odborný článok Presexualizovaná spoločnosť varuje pred trendom, ktorý rozvracia naše hodnoty. V rámci cyklu Rodinnej akadémie prinášame tému Kríza v manželstve alebo manželstvo v kríze. V ďalšom článku sa venujeme Príčinám nedokonalej komunikácie. Viac na mesacnikcesta.sk Informovala redakcia časopisu Cesta

Zdroj: Redakcia časopisu Cesta

-----------------------------------------------------------------

Duchovný pastier 4/2014

Mesiac apríl má v tomto roku svoj liturgický vrchol v prežívaní veľkonočného trídua, ktoré, pochopiteľne, končí veľkonočnou slávnosťou zmŕtvychvstania Pána. V súvislosti s viacerými vyhláseniami pápeža Františka o obnove Cirkvi si zrejme každý uvedomuje, že potrebujeme obnovu budovať cez rast vo svätosti. Svätý Otec František to 23. februára pri slávení Eucharistie výslovne povedal novým kardinálom: Byť svätými nie je luxus. Pápež v homílii hovorí:

«Nech nás tvoja pomoc, milosrdný Otče, robí vždy vnímavými na hlas Ducha» (Kolekta). Táto modlitba, prednášaná na začiatku omše, nám poukazuje na zásadne dôležitý postoj: načúvanie Duchu Svätému, ktorý oživuje Cirkev a uvádza ju do pohybu. Svojou tvorivou a obnovujúcou silou Duch vždy posilňuje nádej Božieho ľudu pri putovaní dejinami a ako Paraklétos vždy podopiera svedectvo kresťanov. V tejto chvíli spolu s novými kardinálmi chceme počúvať hlas Ducha, ktorý hovorí cez prednesené slová Písma. V prvom čítaní zaznela Pánova výzva jeho ľudu: «Buďte svätí, lebo ja, Pán, váš Boh, som svätý» (Lv 19, 2). A v evanjeliu Ježiš opäť hovorí: «Vy teda buďte dokonalí, ako je dokonalý váš nebeský Otec» (Mt 5, 48). Tieto slová sú požiadavkou na všetkých nás, Pánových učeníkov, a dnes sú určené osobitne mne a vám, drahí bratia kardináli, zvlášť vám, ktorí ste sa včera stali členmi Kolégia kardinálov. Napodobňovať Božiu svätosť a dokonalosť sa môže zdať nedosiahnuteľným cieľom. Predsa však, prvé čítanie aj evanjelium nám predkladajú konkrétne príklady, aby sa Božie konanie stalo pravidlom nášho konania. No pamätajme, všetci pamätajme, že bez Ducha Svätého by každé naše snaženie vyšlo naprázdno! Kresťanská svätosť nie je v prvom rade naším dielom, ale je ovocím poslušnej oddanosti, ktorú si praje a ktorú zušľachťuje Duch trojsvätého Boha." Práve tríduum má v sebe osobitný náboj, odkaz pre kňazov, ktorí sú v ňom ochotnejší väčšmi počúvať a aj viac konať. Preto sú v našom periodiku po obvyklom príspevku Výročia, ktoré pripravil do tohto čísla šéfredaktor, zaradené dva príspevky práve na tému kňazstva. Velikost a nádhera kněžské služby a její prožívání v kontextu rozličných událostí od Patrika Maturkaniča CFSsS a v nasledujúcej pravidelnej rubrike Druhý vatikánsky koncil – stále aktuálny a nenaplnený z pera Antona Adama Teológia kňazstva v listoch blahoslaveného Jána Pavla II. kňazom na Zelený štvrtok. Je to zároveň aj príspevok, ktorý nám tento mesiac pripomenie veľkú osobnosť Cirkvi a jej dejín pri príležitosti svätorečenia (27. apríla v nedeľu Božieho milosrdenstva) aj spolukanonizovaného pápeža Jána XXIII., zvolávateľa Druhého vatikánskeho koncilu. V ďalšej pravidelnej rubrike Aj po skončení roka sv. Cyrila a Metoda Ján K. Žira v článku Pápeži v dejinách cyrilometodskej misie a tradície – šiesta časť nám ozrejmuje otcovský vzťah tohto druhého kanonizovaného pápeža – Jána XXIII. k nášmu národu. V tej istej rubrike nám Peter Sedlák ujasňuje vzťah jedného zo slovanských národov k našim vierozvestcom pod názvom Kult sv. Cyrila a Metoda u Chorvátov. Cestu k svätosti nám otvoril Boh skrze misiu našich vierozvestov. Každý z nás však musí vynaložiť veľa úsilia, aby mohol po nej kráčať a veľmi často sa pýtame do akej miery máme zásluhy na jej budovaní. Možno práve príspevok banskobystrického biskupa Mons. Mariána Chovanca Veľkosť zásluhy – záslužnosť človeka nám môže pomôcť pri spoznávaní zásluhovosti. Významná slovenská právnička v oblasti cirkevného práva Zuzana Dufincová sa venuje aj osobnosti veľkého emeritného pápeža Benedikta XVI v článku Spravodlivosť, pravda a láska. Homílie v tomto čísle sú na Tretiu až Piatu veľkonočnú nedeľu „A“. V poslednej pravidelnej rubrike Nové knihy – Recenzie. Nitriansky biskup pripravil recenziu najnovšej knihy jubilujúceho kardinála Jozefa Tomku Hľadieť za obzor, ktorú vydal Spolok sv. Jozefa v Trnave.

Zakončime slovami pápeža Františka, trochu aktualizovanými na tento mesiac, ktoré sú pre nás veľkou výzvou: „Nech liturgické a slávnostné momenty, ktoré sme mali príležitosť prežívať po tieto dni, vo všetkých nás posilnia vieru a lásku ku Kristovi a k jeho Cirkvi! Pozývam vás tiež podporovať týchto pastierov a pomáhať im modlitbou, aby s horlivosťou viedli ľud, ktorý im bol zverený, preukazujúc všetkým Pánovu dobrotivosť a lásku. Ako veľmi potrebuje modlitbu kňaz, biskup, kardinál, pápež, aby mohol pomáhať Božiemu ľudu napredovať. Hovorím „pomáhať“, čiže slúžiť Božiemu ľudu, pretože povolanie kňaza biskupa, kardinála alebo pápeža je práve toto: byť služobníkom, slúžiť v Kristovom mene. Modlite sa za nás, aby sme boli dobrými služobníkmi. Dobrými služobníkmi, nie dobrými pánmi! Všetci dohromady, biskupi, kňazi, zasvätené osoby a laici, musíme vydávať svedectvo o jednej Cirkvi vernej Kristovi, pohýnanej túžbou slúžiť bratom a pripravenej s prorockou odvahou vychádzať v ústrety duchovným očakávaniam a potrebám ľudí našich čias. Nech nás Matka Božia sprevádza a ochraňuje na tejto ceste", lebo veríme a vyznávame, že Kristus resurexit sicut dixit!

Zdroj: Daniel Dian

-----------------------------------------------------------------

( TK KBS, tk; ml ) 20140409042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]