[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Turkson prednášal v Londýne o ekonomike začlenenia
P:3, 07. 02. 2014 16:35, ZAH

Londýn 7. februára (TK KBS) Rozvoj ekonomiky začlenenia, taká je požiadavka kardinála Petra Turksona, predsedu Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj, ktorú predniesol vo štvrtok 6. februára na Londýnskej škole ekonomických a politických vied (London School of Economic and Political Science). V rámci svojho prejavu poukázal na skutočnosť, že súčasná svetová ekonomická kríza pokračuje po dobu šiestich rokov, vyzval preto k uvažovaniu nielen nad technickým pôvodom ekonomického kolapsu, ale predovšetkým nad jej etickými parametrami a dôsledkami. Podľa jeho slov sa diskusia týka aj Cirkvi, keďže „tá hovorí v mene ľudstva" a „jej povinnosťou je trvať na tom, aby bola ľudská osoba v medzinárodnom menovom systéme prioritou“. Odkázal pritom na ochranu spoločného dobra v súvislosti s takou ekonomickou reformou, ktorá „by zodpovedala potrebám ľudí“.Kardinál Turkson tiež pripomenul slová pápežov Pavla VI. a Benedikta XVI., že spoločné dobro je synonymom „integrálneho ľudského rozvoja, či duchovného, morálneho a materiálneho rastu“ pre všetkých. Ekonómia podľa jeho slov nemá byť len nejakou „zónou oslobodenou od etiky“, ale naopak, práve „ekonomickí aktéri by mali byť aj morálnymi aktérmi“. Ako povedal, globalizáciu je potrebné chápať nielen ako „vzájomnú previazanosť mnohých ľudských realít“, ale ako „globalizáciu spoločného dobra“.

Predseda vatikánskeho dikastéria počas prednášky vydal apel, aby „základné princípy ľudskej dôstojnosti a začlenenia neboli považované len za akýsi doplnok“, ale stali sa hnacou silou pri hľadaní takej ekonomiky, ktorá by bola nová, udržateľná, a brala do úvahy ukazovatele, ktoré „merajú skutočný pokrok prostredníctvom integrálneho rozvoja“ a zahŕňajú všetky činitele spoločnosti, vrátane Cirkvi.

( TK KBS, RV; mf, mk ) 20140207024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]