[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec veľvyslancom: Spojme sily proti obchodovaniu s ľuďmi
P:3, 12. 12. 2013 16:42, ZAH

Vatikán 12. decembra (RV) Naliehavé a nutné riešenie aktuálneho problému obchodovania s ľuďmi stálo v centre pozornosti dnešného stretnutia Svätého Otca Františka so 17 novými veľvyslancami pri Svätej stolici. Počas audiencie v Klementínskej sále mu poverovacie listiny odovzdali nerezidentní veľvyslanci nasledujúcich krajín: Alžírsko, Island, Dánsko, Lesothské kráľovstvo (Afrika), Palestína, Sierra Leone, Kapverdy, Burundi, Malta, Švédsko, Pakistan, Zambia, Nórsko, Kuvajt, Burkina Faso, Uganda, Jordánsko.

V príhovore pápeža Františka dnes tiež odznela výzva adresovaná medzinárodnému spoločenstvu, ako aj všetkým ľuďom dobrej vôle:

„Počas stretnutia s vami, smerujú moje prvotné myšlienky k medzinárodnému spoločenstvu, k mnohým iniciatívam vyvíjaným v prospech podpory mieru, dialógu, kultúrnych, politických a ekonomických vzťahov a na pomoc ľuďom skúšaným rôznymi ťažkosťami. Dnes by som sa chcel spolu s vami venovať otázke, ktorá ma veľmi znepokojuje, a ktorá v súčasnosti ohrozuje dôstojnosť ľudí: ide o obchodovanie s ľudskými bytosťami. Toto predstavuje skutočnú formu otroctva, čoraz rozšírenejšiu, ktorá sa týka každej krajiny, dokonca aj tých najrozvinutejších, a ktorá zasahuje najzraniteľnejších ľudí našej spoločnosti: ženy a dievčatá, deti, zdravotne postihnutých, najchudobnejších, tých, ktorí vychádzajú zo situácií rodinnej a sociálnej roztrieštenosti. My, kresťania, v nich osobitným spôsobom rozpoznávame tvár Ježiša Krista, ktorý sa stotožnil s najmenšími a núdznymi. Iní, ktorí sa nehlásia k náboženskej viere, v mene ľudskej spolupatričnosti súcitia s ich utrpením, so záujmom oslobodiť ich a zmierniť ich zranenia. Môžeme a musíme sa spoločne usilovať o to, aby boli oslobodení, a aby sa skončilo s týmto desivým obchodovaním. Hovoríme tu o miliónoch obetí nútenej práce, otrockej práce, obchodovania s ľuďmi za účelom lacnej pracovnej sily a sexuálneho zneužívania. Toto všetko viac nemôže pokračovať: predstavuje vážne porušovanie ľudských práv obetí a urážku ich dôstojnosti, rovnako ako aj porážku pre svetové spoločenstvo. Všetci tí, ktorí sú dobrej vôle, či už sa hlásia k náboženstvu alebo nie, nemôžu dovoliť, aby boli tieto ženy, títo muži, tieto deti považovaní za nejaký predmet, podvádzaní, zneužívaní, často predávaní opakovane pre rozličné účely a nakoniec zabití, či zničení fyzicky i mentálne, aby napokon skončili vylúčení a opustení. Je to hanba.

Obchodovanie s ľuďmi je zločinom proti ľudskosti. Musíme spojiť naše sily, aby sme oslobodili obete a zastavili tento čoraz agresívnejší zločin, ktorý okrem jednotlivcov ohrozuje aj základné hodnoty spoločnosti a tiež medzinárodnú bezpečnosť a spravodlivosť, rovnako ako ekonomiku, rodinnú štruktúru a samotné ľudské spolunažívanie. Jednako, aby sme dokázali zvíťaziť na tomto fronte, je potrebná dávka spoločnej zodpovednosti a rozhodnejšia politická vôľa. Zodpovednosť voči tým, ktorí sa stali obeťami obchodovania, v snahe o ochranu ich práv, pre zaistenie bezpečnosti im a rodinným príslušníkom, pre zabránenie tomu, aby vinníci a kriminálnici unikali spravodlivosti a mali posledné slovo. Vhodný legislatívny zásah v krajinách pôvodu, v tranzitných krajinách a v krajinách príchodu, by mohol aj v súvislosti so zjednodušením regulárnosti migrácie tento problém zredukovať.

Vládam a medzinárodnému spoločenstvu, ktoré nesú na prvom mieste zodpovednosť za predchádzanie a zabránenie tomuto fenoménu, sa doteraz nepodarilo prijať opatrenia na rôznych úrovniach, aby mu zamedzili, a aby ochránili a pomáhali obetiam tohto zločinu, často spojeného s obchodom s drogami, zbraňami, prepravou nelegálnych migrantov či mafiou. Žiaľ, nemôžeme poprieť, že neraz sa týmto nechali nakaziť aj verejní činitelia a členovia kontingentov zapojených do mierových misií. A však na to, aby sme dosiahli dobré výsledky, je potrebné, aby protiopatrenia mali účinnosť aj na úrovni danej kultúry a komunikácie. V tejto súvislosti si musíme vykonať hlboké spytovanie svedomia: Koľkokrát v skutočnosti tolerujeme, keď je ľudská osoba považovaná za predmet, vystavovaný kvôli predaju nejakého výrobku alebo pre uspokojenie nemorálnych túžob? Ľudská osoba sa nesmie nikdy predávať a kupovať ako tovar. Kto ju používa a zneužíva, hoci aj nepriamo, je spoluvinníkom tohto útlaku.“

V závere pápež František vyzval medzinárodné spoločenstvo rozvíjať efektívnejšie stratégie v boji proti obchodovaniu s ľuďmi, aby, ako povedal, „na žiadnom mieste sveta neboli muži a ženy nikdy používaní ako prostriedky, ale boli vždy rešpektovaní v ich nedotknuteľnej dôstojnosti“.

( TK KBS, RV mf; ml ) 20131212037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]