[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 06. 05. 2024   Meniny má Hermína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V S. Kapitule bol seminár k Jubilejnému roku a výročiu biskupa Zábojského
P:3, 30. 09. 2013 08:20, DOM

Spišská Kapitula 30. septembra (TK KBS) V Spišskej Kapitule pri Spišskom Podhradí zorganizovali minulý piatok odborný seminár a slávnostné podujatia pri príležitosti 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda a 220. výročia narodenia biskupa Ladislava Zábojského. Jeho súčasťou bola aj prednáška garanta podujatia Pavla Pareničku o biografických súradniciach Ladislava Zábojského.

„Biskup Zábojský, ktorý žil v rokoch 1793-1870, patril medzi dvoch biskupov, ktorí podporili v roku 1863 vznik Matice slovenskej. Tým druhým bol banskobystrický biskup Štefan Moyzes – prvý predseda najstaršej národnej kultúrnej a vedeckej ustanovizne Slovákov,“ povedal Parenička. Zábojský bol rodák z Prešova, ako biskup pôsobil od roku 1850 a vždy sa hlásil k slovenskému hnutiu, aj keď sa v ňom nejako mimoriadne neangažoval. Podporoval rozširovanie slovenského cirkevného, školského a náboženského života na Spiši, ktorý bol národnostne zmiešaný. Spolupracoval aj s katolíckymi slovenskými dejateľmi, najmä pri šírení tlače, a tiež ako jeden z dvoch biskupov na našom území zorganizoval slávnosti pri príležitosti 1000. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu.

„Tieto slávnosti chcel vo všetkých diecézach zorganizovať biskup Moyzes, napokon sa uskutočnili len v Banskobystrickej a Spišskej diecéze, pretože všetci ostatní biskupi od toho odskočili,“ vysvetľuje Parenička. Slávnosti na Spiši sa podľa neho konali sedem dní, od 5. do 12 júla, len vďaka aktivite biskupa Zábojského. Ten pri tejto príležitosti vydal aj dva pastierske listy s cyrilo-metodskou tematikou, jeden bol adresovaný kňazstvu diecézy a druhý veriacim. „To bolo veľmi významné na tú dobu a povzbudzovalo to slovenský nielen duchovný, ale aj kultúrny život,“ doplnil Parenička.

Juraj Pavlis sa na seminári venoval cyrilo-metodským slávnostiam v roku 1863 na Spiši a osobnosti biskupa Zábojského, Peter Cabadaj zase cyrilo-metodskej tematike v kontexte slovenskej umeleckej spisby. Súčasťou seminára bola aj exkurzia, prehliadka katedrály a krypty v Spišskej Kapitule, spojená s kladením vencov k hrobu Ladislava Zábojského, a biskupskej rezidencie. Účastníci seminára tiež vystúpili na neďaleký Spišský hrad. Podujatie zorganizoval Kňazský seminár biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskom Podhradí v spolupráci s Maticou slovenskou v Spišskej Novej Vsi, rímskokatolíckou cirkvou, Biskupstvom Spišské Podhradie, Teologickým inštitútom v Spišskom Podhradí, Mladou Maticou a Teologickou fakultou v Košiciach Katolíckej univerzity Ružomberok.

Zdroj: TASR (www.tasr.sk)

( TK KBS, tasr; ml ) 20130930015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]