[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 04. 2024   Meniny má Vojtech      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prvé Nádvorie novinárov aj o novom jazyku Cirkvi
P:3, 25. 09. 2013 22:22, ZAH

Vatikán 25. septembra (TK KBS) V priestoroch starovekého Hadriánovho chrámu na námestí Piazza di Pietra v centre Ríma sa dnes uskutočnilo vôbec prvé „Nádvorie novinárov“. Cieľom tejto iniciatívy Pápežskej rady pre kultúru je, podobne ako v prípade „Nádvoria pohanov“ (tiež označovaného ako „Nádvorie hľadajúcich“), podnietiť veriacich i neveriacich k vzájomnému dialógu na aktuálne spoločenské a kultúrne témy.

Na podujatí sa zúčastnili šéfredaktori najvýznamnejších talianskych periodík. Stretnutie otvoril predseda Pápežskej rady pre kultúru kardinál Gianfranco Ravasi verejnou diskusiou s novinárom Eugeniom Scalfarim, zakladateľom denníka La Repubblica, ktorý sa označuje za neveriaceho, a ktorému pápež František ešte začiatkom septembra listom odpovedal na jeho články, týkajúce sa encykliky Lumen fidei. Scalfari sa priznal, že v minulosti absolvoval aj duchovné cvičenia. Ako povedal, bolo to však z prinútenia, v čase, keď ako člen protifašistického odboja našiel úkryt v Dome Najsvätejšieho Srdca v Ríme. „Dlhujem veľa jezuitom, ktorí ma naučili uvažovať, ale milujem františkánov,“ uviedol neveriaci intelektuál, ktorý takto vysvetlil svoj záujem o dialóg s katolíkmi. Ako povedal, Kristova smrť na kríži pre neho predstavuje vrchol vtelenia a kresťanského posolstva. A práve v tejto voľbe dať prednosť láske pred sebectvom vidí Scalfari posolstvo pre súčasnú spoločnosť, v ktorej sa „miera narcizmu stala priam patologickou“.

Predseda Pápežskej rady pre kultúru sa v rozhovore s novinárom venoval aj úlohe Cirkvi v revolúcii komunikácie v digitálnej ére. Pripomenul, že Ježiš v evanjeliách ponúka istý návod, systematicky používa stručný jazyk podobný „tweetu“, či akoby televízny scenár s „podobenstvami“. „Ak sa dnes nejaký kňaz – pastier nezaujíma o komunikáciu, zmýlil sa vo svojej službe,“ uviedol kardinál. Jazyk Cirkvi musí podľa kardinála začať používať „novú gramatiku“, ktorá je priamejšia. Ako príklad ponúka listy pápeža Františka a emeritného pápeža Benedikta uverejnené v denníku La Repubblica a rozhovor pápeža Františka pre časopis Civiltà Cattolica. Scalfari s kardinálom súhlasí, úloha odovzdávať novej civilizácii nezmazateľné dedičstvo hodnôt minulosti podľa neho spočíva práve v náboženstve. Na margo konfrontácie s kardinálom Ravasim v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas uviedol: „Je pre mňa veľkým potešením diskutovať s človekom ako je on, pretože je jedným z tých, ktorí, ako hovoril kardinál Martini, stráca každý deň vieru, aby ju mohol v ďalší deň opätovne získať naspäť. Chcem tým povedať: viera sa prežíva dennodenne a je stále ohrozovaná; zaslúžila by si nepretržitý výskum, nepretržité načúvanie hlasov, ktoré nás obklopujú.“ Stretnutie malo charakter ohľaduplného dialógu. „Nie sme tu preto, aby sme snažili jeden druhého obrátiť, spája nás však presvedčenie, že naše rozdielne pozície by sa mali stať kvasom pre istú živnú pôdu, ktorá potrebuje byť zúrodnená“, skonštatoval v závere rozhovoru Scalfari.

V rámci dnešného „Nádvoria novinárov“ viedli dialóg aj šéfredaktori denníkov Corriere della Sera a La Stampa spolu s kolegami z katolíckych denníkov Avvenire a Osservatore Romano.

( TK KBS, RV, mf, jb; mk ) 20130925057   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]