[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec František na SDM v Brazílii (4. a 5. deň)
P:3, 26. 07. 2013 23:00, ZAH

Rio de Janeiro. Otvárací ceremoniál, piatková ranná svätá omša a zmena dejiska hlavných podujatí Svetových dní mládeže (SDM). To sprevádzalo štvrtkový večer a piatkový program Svätého Otca Františka v Brazílii, kde je na Svetových dňoch mládeže (SDM).

-----------------------------------------------------------------

1. Štvrtkový otvárací ceremoniál SDM

2. Piatková ranná svätá omša s jezuitmi

3. Predpoludňajší a poobedňajší program

4. Vynútená zmena v programe SDM

5. Hodnotenie hovorcu Svätej stolice

-----------------------------------------------------------------

ad 1. Slávnostné privítanie účastníkov Svetového dňa mládeže sa konalo na známej pláži Copacabana. Prijatie bolo vrelé, mnohí netajili svoje dojatie. Pápež František zdravil účastníkov z bieleho džípu, ktorým na začiatku prešiel asi štvorkilometrový úsek pobrežnej promenády, kde bolo zhromaždených viac než milión ľudí. Zástupy dlho čakajúcich mladých ľudí neznechutil ani prenikavý chlad a dážď. Pápež často zastavoval auto, aby sa priblížil - zvlášť k deťom. Prijímal tiež rôzne darčeky. Okrem iného vypil i tradičný latinsko-americký nápoj maté, ktorý mu pre zahriatie podal niekto zo zástupcu v typickom hrnčeku s brčkom.

Keď po dlhotrvajúcom príjazde nakoniec vystúpil na pódium, vyvolalo to obrovské nadšenie, a táto atmosféra vydržala až do konca celého uvítacieho ceremoniálu, ktorý sa skladal vzhľadom na medzinárodné publikum z hudobno-pantomimického vystúpenia, ktoré priblížilo dejiny Brazílie, a z bohoslužby slova. Svätý Otec si vzal slovo v oboch častiach programu. V samotnom začiatku boli najskôr prinesené v sprievode 175 vlajok všetkých účastníkov SDM. Nechýbala slovenská.

Za tónov piesní z večerného podujatia pod názvom Rio de Fé (Rio viery), pápeža privítal Mons. Orani João Tempesta, arcibiskup Ria de Janeiro. „My sme pápežova mládež,“ volali nadšení mladí, keď Svätý Otec vystúpil na pódium. Mons. Tempesta sa pápežovi Františkovi poďakoval za jeho prítomnosť: „Svätý Otec (...) z celého srdca vás pozdravujeme! Ďakujeme, že ste prijali toto pozvanie!“ Latinskoamerická hudba, hra farieb, chytľavé tanečné variácie. Takto skupina 150 mladých predstavila každodenný život v Riu de Janeiro. Na plátne v pozadí nechýbali zábery najznámejších miest Ria, ale aj ohňostrojov, ktoré sa konajú na známej pláži. Mladí chceli vystúpením ukázať svoju snahu skĺbiť každodenný život v súčasnosti so životom kresťana nasledujúceho cestu, ktorú mu pripravil Kristus.

Bezprostredne potom nasledoval príhovor pápeža Františka. „Ukazujete mi, že viera je silnejšia než chlad a dážď,“ zažartoval pápež v úvode. Komentoval tak veľký počet pútnikov, ktorí na pláž prišli aj napriek nízkym teplotám, ktoré sa pohybovali okolo pätnástich stupňov. „Je vás tu mnoho! Pochádzate zo všetkých kontinentov! Často ste si vzdialení nielen z geografického hľadiska, ale tiež z hľadiska existenciálneho, kultúrneho, sociálneho, ľudského. Ale dnes ste tu, lepšie povedané sme tu spoločne, zjednotení, aby sme sa delili s vierou a radosťou zo stretnutia s Kristom, z toho, že sme jeho učeníkmi,“ povedal Svätý Otec. Počas príhovoru si spomenul aj na svojich predchodcov: Jána Pavla II. a Benedikta XVI. Minúta ticha a modlitby patrila Sophii Morinièrovej, obeti tragickej nehody vo Francúzskej Guayane, počas ktorej sa zranili aj ďalší pútnici cestujúci na SDM do Ria.

* *

PLNÉ ZNENIE príhovoru FRANTIŠKA (na Copacabane):

Drahí mladí, dobrý večer!

V prvom rade vám chcem poďakovať za svedectvo viery, ktoré dávate svetu. Hovorí sa, že „Cariocas“ (obyvatelia oblasti Ria de Janeiro - pozn. prekl.) nemajú radi chlad a dážď. Vy však ukazujete, že vaša viera je silnejšia než chlad a dážď. Blahoželám vám, máte ozajstné zásluhy.

Vidím vo vás krásu mladej Kristovej tváre a moje srdce je naplnené radosťou! Spomínam si na prvé Svetové dni mládeže na medzinárodnej úrovni. Slávili sa v roku 1987 v Argentíne, v mojom meste Buenos Aires. V pamäti si živo uchovávam slová blahoslaveného Jána Pavla II. mladým: „Vkladám do vás veľkú nádej! Mojím prianím je hlavne to, aby ste si obnovili vašu vernosť Ježišovi Kristovi a jeho vykupiteľskému krížu“ (Príhovor mladým z 11. apríla 1987).

Prv než budem pokračovať, chcem pripomenúť tragické nešťastie vo Francúzskej Guayane, ktoré zasiahlo mladých pri ceste na toto stretnutie. Zahynula tam mladá Sophie Morinière a ďalší mladí boli zranení. Pozývam vás k chvíli ticha a modlitby k Bohu, nášmu Otcovi, za Sophie, za zranených a za ich rodiny.

Tento rok sa Svetové dni mládeže vracajú po druhý raz do Latinskej Ameriky. A vy, mladí, ste vo veľkom počte odpovedali na pozvanie pápeža Benedikta XVI., ktorý vás zavolal na ich slávenie. Ďakujeme mu za to z celého srdca! Jemu, ktorý nás tu dnes zhromaždil, posielame pozdrav a mocný aplauz. Viete, že pred cestou do Brazílie som sa s ním rozprával a poprosil som ho, aby ma sprevádzal na ceste modlitbou, a povedal mi: budem vás sprevádzať modlitbou a budem pri televízore. Takže teraz nás sleduje.

Sledujem pohľadom celý tento veľký zástup. Je vás tu toľko! Pochádzate zo všetkých kontinentov! Často ste si vzdialení nielen geograficky, ale aj existenciálne, kultúrne, sociálne, ľudsky. Ale dnes ste tu, lepšie povedané sme tu spoločne, zjednotení, aby sme sa delili s vierou a s radosťou zo stretnutia s Kristom, z toho, že sme jeho učeníkmi. Tento týždeň sa Rio stáva centrom Cirkvi, jej srdcom, živým a mladým, pretože ste veľkodušne a s odvahou odpovedali na Ježišovo pozvanie, aby ste zostali s ním, aby ste boli jeho priateľmi.

Vlak týchto Svetových dní mládeže prišiel z ďaleka a prešiel naprieč celou Brazíliou sledujúc jednotlivé etapy projektu „Bota fe - Pridaj vieru“. Dnes dorazil do Ria de Janeiro. Z Corcovada nás objíma a požehnáva Kristus Vykupiteľ. Keď pozerám na toto more, pláž a na všetkých vás, prichádza mi na myseľ ten moment, keď Ježiš povolal prvých apoštolov na brehu Tiberiadského jazera, aby ho nasledovali. Dnes nám Ježiš kladie otázkou: Budeš chcieť byť mojím učeníkom? Budeš chcieť byť mojím priateľom? Budeš chcieť byť svedkom môjho evanjelia?

Uprostred Roku viery nás tieto otázky pozývajú obnoviť náš kresťanský záväzok. Vaše rodiny a miestne spoločenstvá vám odovzdali veľký dar viery. Kristus vo vás rástol. Dnes chce prísť sem, aby vás upevnil v tejto viere, viere v živého Krista, ktorý prebýva vo vás. Ale ja som sem tiež prišiel, aby som sa upevnil entuziazmom vašej viery. Viete, že v živote biskupa je množstvo problémov, ktoré treba riešiť. A týmito problémami a

ťažkosťami môže viera biskupa zosmutnieť. Aké nepekné: smutný biskup. Aké nepekné, keď je to tak. Aby moja viera nebola smutnou, prišiel som sem, aby som sa nakazil vaším nadšením.

Všetkých vás úprimne zdravím. Vás, ktorí ste sa sem zišli z piatich kontinentov a prostredníctvom vás aj všetkých mladých sveta, osobitne tých, ktorí chceli, ale nemohli prísť do Ria de Janeiro. Tým, ktorí sú s nami spojení prostredníctvom rozhlasu, cez televíziu a internet, všetkým vám hovorím: Vitajte na tomto veľkom sviatku viery! V rôznych častiach sveta sa v tejto chvíli zhromaždilo množstvo mladých, aby spoločne s nami prežívali tento moment. Cíťme sa vzájomne zjednotení v radosti, priateľstve a vo viere. A buďte si istí, že moje srdce vás všetkých objíma s rovnakou láskou. Pretože to najdôležitejšie dnes je toto vaše stretnutie a stretnutie všetkých mladých, ktorí nás sledujú cez médiá. Kristus Vykupiteľ nás z vrchu Corcovado víta a objíma v tomto nádhernom meste, v Riu!

Chcem pozdraviť predsedu Pápežskej rady pre laikov, drahého a neúnavného kardinála Stanisława Ryłka a všetkých jeho spolupracovníkov. Ďakujem Mons. Oranimu Joaovi Tempestovi, arcibiskupovi São Sebastião do Rio de Janeiro, za prejavenú srdečnosť, s akou ma privítal, a chcem na tomto mieste povedať, že obyvatelia Ria – „Cariocas“ – vedia človeka privítať - a za veľkú prácu na realizácii týchto Svetových dní mládeže, spoločne s jeho pomocnými biskupmi a ďalšími diecézami tejto obrovskej Brazílie. Chcem sa poďakovať všetkým národným, štátnym a miestnym predstaviteľom, ako aj všetkým ostatným, ktorí sa podieľali na tom, aby sa táto jedinečná chvíľa slávenia jednoty, viery a bratstva stala realitou. Ďakujem bratom biskupom, kňazom, seminaristom, zasväteným osobám a laickým veriacim, ktorí sprevádzajú mladých z rôznych častí našej planéty na ich púti k Ježišovi. Všetkým a každému osobitne patrí moje vrúcne objatie v Ježišovi a s Ježišom.

Vitajte na 28. svetových dňoch mládeže v tomto nádhernom meste Rio de Janeiro!

* *

Potom nasledovala druhá časť, teda bohoslužba slova, pri ktorej sa čítalo Evanjelim sv. Lukáša o premenení na hore Tábor. Svätý Otec sa mladým pútnikom z celého sveta znova prihovoril. Povzbudil ich ku „kopernikovskej revolúcii”, aby stredom ich života neboli oni sami, ale Boh. Opakovane im pripomenul, aby neváhali do svojho života „dodať vieru“, a tiež aj nádej a lásku, cez živý vzťah k Ježišovi Kristovi. Podelil sa s mladými s tým, že rovnako ako ich on prišiel upevniť vo viere, tak sa medzi nimi prišiel upevniť vo viere aj on sám.

* *

PLNÉ ZNENIE homílie FRANTIŠKA (na Copacabane):

"Mladí priatelia,

„Dobre je nám tu!“ - zvolal Peter potom, ako videl Pána Ježiša premeneného, zaodetého do slávy. Môžeme aj my zopakovať tieto slová? Ja si myslím, že áno, pretože pre všetkých nás je dnes nádherné byť tu okolo Ježiša! Je to on, kto nás prijíma a je prítomný uprostred nás, tu v Riu. A v evanjeliu sme počuli aj slová Otca: „Toto je môj vyvolený Syn, počúvajte ho!“ (Lk 9,35). Ak na jednej strane je to Ježiš, ktorý nás prijíma, na druhej strane aj my chceme prijať jeho, započúvať sa do jeho slova, pretože práve prijatím Ježiša Krista, ktorý je Vteleným Slovom, nás Duch Svätý premieňa, osvecuje cestu budúcnosti a dáva v nás vyrásť krídlam nádeje, aby sme kráčali s radosťou (por. Lumen fidei, 7).

Ale čo môžeme urobiť? Pridať vieru. (Z portugalského sloganu „Bote fé“: pridaj/dodaj/doplň/dolej vieru - pozn. prekl.) Kríž Svetových dní mládeže putoval s touto výzvou naprieč celou Brazíliou. Pridaj vieru: čo to znamená? Keď sa pripravuje dobré jedlo a vidíš, že chýba soľ, vtedy do neho pridáš soľ; chýba olej, tak pridáš olej... „Pridať“, teda vložiť, dodať. Tak je to aj v našom živote, drahí mladí. Ak chceme, aby mal skutočne zmysel a naplnenie, ako po tom vy sami túžite a zaslúžite si to, každému a každej z vás hovorím: Pridaj vieru, a tvoj život bude mať novú chuť, život bude mať kompas, ktorý ukazuje smer. Pridaj nádej a každý tvoj deň bude osvetlený a tvoj horizont nebude viac temný, ale žiarivý. Pridaj lásku a tvoja existencia bude ako dom postavený na skale, tvoja cesta bude radostná, pretože stretneš mnohých priateľov, ktorí kráčajú s tebou. Všetci spolu: Pridaj vieru, pridaj nádej, pridaj lásku!

Ale kto nám toto môže dať? V evanjeliu počujeme odpoveď: Kristus. „Toto je môj vyvolený Syn, počúvajte ho!“ Ježiš je ten, ktorý nám prináša Boha a ktorý nás privádza k Bohu. S ním sa náš život premieňa, obnovuje a tak môžeme pozerať na realitu novými očami, z pohľadu Ježiša, jeho vlastnými očami (por. Lumen fidei, 18). Preto vám dnes hovorím, každému jednému z vás: Vlož Krista do svojho života a nájdeš priateľa, na ktorého sa budeš môcť vždy spoľahnúť. Pridaj Krista a uvidíš rásť krídla nádeje, aby s radosťou kráčal cestou budúcnosti. Pridaj Krista a tvoj život bude plný jeho lásky, bude to plodný život. Pretože my všetci chceme mať plodný život. Taký život, ktorý dá život druhým.

Dnes bude dobre, keď sa sami seba úprimne opýtame vo svojom srdci: V koho vkladáme našu vieru? Do nás samých, do vecí, alebo v Ježiša? Všetci máme mnohokrát pokušenie stavať sa do stredu, považovať sa za stredobod vesmíru, že si budujeme svoj život sami, alebo že vlastníctvo, peniaze a moc sú tým, čo robí život šťastným. No všetci vieme, že to tak nie je. Vlastníctvo, peniaze, moc, môžu ponúknuť chvíľku opojenia, ilúziu šťastia, ale nakoniec práve oni nás ovládnu a tlačia nás k potrebe mať stále viac, aby sme sa nikdy nenasýtili. Skončíme ako vykŕmení, ale nie nasýtení a je veľmi smutné vidieť mládež vykŕmenú, a pritom slabú. Mládež musí byť silná, sýtiť sa zo svojej viery a nevykrmovať sa inými vecami. Pridávaj Krista do svojho života, spoliehaj sa na neho a nikdy nebudeš sklamaný! Vidíte drahí priatelia, viera uskutočňuje v našom živote revolúciu, ktorú môžeme nazvať kopernikovskou. Dáva nás von zo stredobodu a kladie do stredobodu Boha. Viera nás ponára do jeho lásky, ktorá nám dáva istotu, silu, nádej. Navonok sa zdanlivo nič nemení, ale v našom najhlbšom vnútri sa mení všetko. Keď v našom srdci prebýva Boh, je v ňom pokoj, nežnosť, láskavosť, odvaha, vyrovnanosť a radosť, ktoré sú ovocím Ducha Svätého (por. Gal 5,22), a náš život sa premieňa, náš spôsob myslenia a konania sa obnovuje, stáva sa Ježišovým, Božím spôsobom myslenia a konania. Drahí priatelia, viera je revolučná. A ja sa vás dnes pýtam: Si pripravený, si pripravená vstúpiť do tejto vlny revolúcie viery? Len ak do nej vstúpiš, bude mať tvoj život zmysel, a tak sa stane plodným.

Drahý mladý, chlapec, dievča: Pridaj Krista do tvojho života. On ťa v týchto dňoch očakáva. Počúvaj ho pozorne a jeho prítomnosť naplní tvoje srdce nadšením. Pridaj Krista, on ťa prijíma vo sviatosti odpustenia, svojím milosrdenstvom uzdravuje všetky rany hriechu. Neboj sa prosiť ho o odpustenie. On nám vo svojej veľkej láske neúnavne odpúšťa, ako otec, ktorý nás miluje. Boh je číre milosrdenstvo! Pridaj Krista, on na teba čaká aj v Eucharistii, sviatosti jeho prítomnosti, jeho obety lásky a

čaká na teba aj v ľudskom bohatstve toľkých mladých, ktorí ťa obohacujú svojim priateľstvom, povzbudzujú ťa svojím svedectvom viery, učia ťa jazyku lásky, dobroty a služby. Aj ty, drahý mladý, môžeš byť radostným svedkom jeho lásky, odvážnym svedkom jeho evanjelia, aby si tak priniesol do tohto nášho sveta trochu svetla. Nechajte sa milovať Ježišom, je to priateľ, ktorý nesklame.

„Dobre je nám tu“, keď do nášho života vkladáme Krista, vieru, nádej a lásku, ktoré nám on dáva. Drahí priatelia, pri tejto slávnosti sme privítali sochu Našej Panej z Aparecidy. Sme s Máriou, prosme ju, aby nás učila nasledovať Ježiša. Aby nás naučila byť učeníkmi a misionármi. Tak ako ona, chceme povedať Bohu „áno“. Prosme jej materské srdce, nech sa za nás prihovára, aby naše srdcia boli otvorené pre Ježišovu lásku. Ježiš nás očakáva a počíta s nami! Amen."

* *

Na záver sa spoločne s mladými pomodlil modlitbu Otče náš a udelil im svoje apoštolské požehnanie.

-----------------------------------------------------------------

ad 2. Piatkový program Svätého Otca začal o pol ôsmej miestneho času súkromnou svätou omšou v rezidencii Sumaré. František na ňu pozval svojich spolubratov z komunity Spoločnosti Ježišovej v Riu.

Svätá omša sa niesla v znamení postav sv. Joachima a Anny, ktorých si dnes Cirkev v liturgii pripomína. Jadrom jeho homílie bolo povzbudenie k vďačnoti za prarodičov a všetkých starých ľudí a prosba o to, vedieť starnúť s múdrosťou. Svätý Otec hovoril o schopnosti považovať sa za článok v rade, ktorým sú tvorené dejiny. Táto rada začala pred nami a bude pokračovať po nás, v potomkoch a vnukoch. Túto schopnosť podľa pápeža iste mali sv. Joachim a Anna, prarodičia Pána Ježiša, pretože dokázali prijať úlohu, byť článkami reťazu dejín spásy. Zasľúbenie spásy v Kristovi pritom zahliadli len z ďaleka, ako rodičia Panny Márie, svoju úlohu s pokorou dokázali prijať. Je to postoj, ktorý z určitého pohľaduj môžeme objaviť u všetkých prarodičov:

"Dedom a babičkám je spoločné, že vždy, keď vidia vnúčatá, vsadia na ich život a na ich budúcnosť, a prajú im to najlepšie. Bude dobré, keď dnes budeme myslieť na našich prarodičov, na všetko dobro, ktoré od nás chcú, keď sme sa narodili, a na múdrosť, ktorú nám odovzdali, pretože prarodičia sú tými, ktorí majú odovzdávať múdrosť, je to tak? Zanechávajú nám ju ako dedičstvo. Proste Pána, aby požehnal našim dedom a babičkám: oni boli články nášho života."

Svätý Otec potom vo svojej homílii naliehavo prosil Krista, aby žehnal tejto schopnosti odovzdávať zrel životnú skúsenosť tým, ktorí prichádzajú po nás. V tomto zmysle sa tiež obrátil k pritomným spolubratom z jezuitského rádu: "Nech nám tiež Pán daruje milosť zostarnúť s múdrosťou, zostarnúť s úctou, aby sme mohli byť skutočnými prarodičmi a zasvätenými osobami, ktoré sprevádza duchovná zrelosť."

"Odovzdávať múdrosť. Nech sa staneme dobrým vínom, ktoré keď starne, tak rastie jeho kvalita, je lepšie. Zlé víno sa (stárnutím) stáva kyslé. Nech sme ale ako dobré víno. Nech stárneme s múdrosťou, aby sme mohli múdrosť odovzdávať. A tiež prosme o milosť, aby sme nezačali veriť tomu, že dejiny sa končia s nami, pretože sa s nami ani nezačali. Dejiny idú ďalej. A nech nám daruje tiež trochu pokory, aby sme i my boli články reťaze a dokázali v to veriť."

-----------------------------------------------------------------

ad 3. Prepoludním sa potom Petrov nástupca vybral do parku Quinta da Boa Vista. Tento pozemok bol pôvodne v 16. a 17. storočí jezuitským majetkom; po vypovedaní rádu z Brazílie sa vystriedali ďalší vlastníci, až sa stal mestským parkom. Na jeho území sa dnes rozkladá zoologická záhrada a Národné prírodovedecké múzeum, ktoré spravuje Federálna univerzita v Riu. Ide vôbec o prvú vedeckú inštitúciu v krajine patriacu pod hlavné Múzeum prírodných a antropologických dejín celej Latinskej Ameriky.

Mestský park sa v týchto dňoch stal čiastočne "parkom zmierenia" vďaka množstvu rozmiestnených spovedníc. František chcel pokračovať v stopách Benedikta XVI., ktorí pri poslednom stretnutí mládeže v Madride po prvýkrát v rámci Svetových dní mládeže udelil niekoľkým mladým ľuďom sviatosť zmierenia. František v parku vyspovedal päť zástupcov mládeže - troch chlapcov a dve dievčatá - v troch jazykoch - taliančine, španielčine a portugalčine.

Ďalšou piatkovou zastávkou Svätého Otca bolo arcibiskupstvo v Riu. Palác sv. Joachima bol postavený v roku 1918 ako rezidencia prvého riodejaneirského arcibiskupa, kardinála Joaquima Arcoverdeho Cavalcantiho de Albuquerqueho a nesie meno jeho patróna. V budove arcibiskupstva sa stretol s piatimi mladými väzňami s ich doprovodom. Ešte ako kardinál pravidelne navštevoval väznice v Argentíne, kde slúžil aj sväté omše. Táto snaha duchovne povzbudiť ľudí za mrežami mu ostala aj ako pápežovi. Táto časť pápežovho programu sa odohrala na jeho vlastne prianie a bez prítomnosti informačných prostriedkov, povedal hovorca Svätej stolice P. Federico Lombardi

V tejto súvislosti tiež uviedol, že pápež František udržiava pravidelný kontakt so skupinou väzňov v Buenos Aires, s ktorými sa približne raz za dva týždne spojí telefonicky. Tieto skutočnosti nám spätne dávajú lepšie porozumieť aj jeho prekvapivej návšteve v rímskej väznici Casal del Marmo. V tomto zariadení pre mladistvých slávil 28. marca 2013, len týždeň po začiatku pontifikátu, svätú omšu Zeleného štvrtku. Porušil tak tradíciu slávenia omše na pamiatku Pánovej večere v Lateránskej bazilike, avšak gesto pápež Františka, keď umyl a pobozkal nohy dvanástim z týchto mladých, zanechalo silný dojem nielen v nich. Svätý Otec v homílii k tomu povedal: „Je to Pánov príklad!“ Prítomných povzbudil, aby si podľa tohto Pánovho príkladu pomáhali navzájom.

Svätý Otec ďalej v kaplnke arcibiskupstvá pozdravil miestne rehoľníčky, a potom za slnečného počasia vystpil na balkón rezidencie, odkiaľ preniesol príhovor pred poludňajšou modlitbou Anjel Pána.

* *

PLNÉ ZNENIE príhovoru FRANTIŠKA (pred modlitbou Anjel Pána):

"Drahí bratia a priatelia! Dobrý deň!

Vzdávam vďaku Božej prozreteľnosti za to, že viedla moje kroky až sem, do mesta Svätého Šebastiána na Riu de Janeiro. Z celého srdca ďakujem Mons. Oranimu a tiež vám za vrelé privítanie, ktorým ste prejavili vašu náklonnosť k Petrovmu nástupcovi. Chcel by som, aby táto moja cesta do Ria vo všetkých obnovila lásku ku Kristovi a k Cirkvi, radosť zo spojenia s ním a z príslušnosti k Cirkvi, ako aj záväzok žiť a svedčiť o viere.

Nádherným ľudovým prejavom viery je modlitba Anjel Pána. Je to jednoduchá modlitba na odriekanie v troch charakteristických momentoch dňa, ktoré určujú rytmus našej každodennej činnosti: ráno, na obed a pri západe slnka. Je to však modlitba dôležitá, preto všetkých pozývam k tomu, aby ju prednášali spolu s modlitbou Zdravas, Mária. Pripomína nám žiarivú udalosť, ktorá zmenila dejiny: Vtelenie. Boží Syn stal človekom v Ježišovi z Nazareta.

Cirkev dnes oslavuje rodičov Panny Márie, Ježišových starých rodičov: svätých Joachima a Annu. V ich dome prišla na svet Mária, nesúc so sebou mimoriadne tajomstvo Nepoškvrneného počatia. V ich dome vyrastala sprevádzaná ich láskou a ich vierou, v ich dome sa naučila počúvať Pána a nasledovať jeho vôľu. Svätí Joachim a Anna sú súčasťou dlhej reťaze, ktorou sa odovzdávala viera a láska k Bohu v teple rodiny, až k Márii, ktorá vo svojom lone prijala Božieho Syna a darovala ho svetu, darovala ho nám. Tu vidíme vzácnu hodnotu rodiny ako privilegovaného miesta pre šírenie viery!

Keď hovoríme o rodinnom prostredí, chcel by som zdôrazniť jednu vec: dnes, počas tejto slávnosti svätých Joachima a Anny sa v Brazílii, ako aj v iných krajinách, slávi sviatok starých rodičov. Ako veľmi sú starí rodičia dôležití v živote rodiny pre odovzdávanie toho dedičstva ľudskosti a viery, ktoré je nevyhnutné pre každú spoločnosť! A aké dôležité je stretnutie a dialóg medzi generáciami, a to najmä v rámci rodiny. Dokument z Aparecidy nám to pripomína: „Deti a starší ľudia vytvárajú budúcnosť národov: deti, pretože vedú dejiny napred, starší preto, lebo odovzdávajú skúsenosti a múdrosť svojho života“ (č. 447).

Tento vzťah, tento dialóg medzi generáciami je pokladom, ktorý je treba chrániť a uchovávať! Počas týchto Dní mládeže chcú mladí veľmi srdečne pozdraviť svojich starých rodičov. Zdravíme starých rodičov... Mladí pozdravujú starých rodičov s veľkou láskou a ďakujú im za ich svedectvo múdrosti, ktoré nám nepretržite ponúkajú.

A teraz, na tomto námestí, v priľahlých uliciach, v domácnostiach, ktoré prežívajú spolu s nami túto modlitbovú chvíľu, cíťme sa ako jedna veľká rodina a obráťme sa na Máriu, aby ochraňovala naše rodiny, udržiavala krb viery a lásky, v ktorom je cítiť prítomnosť jej Syna Ježiša."

* *

V arcibiskupskom paláci potom Svätý Otec pozdravil Organizačný výbor SDM a desiatku najvýznamnejších sponzorov stretnutia. Nasledoval obed s arcibiskupom Ria a 12 účastníkmi Svetových dní rôznych národností, ktorý zastupujú všetkých päť svetadielov a hostiteľskú krajinu. Každý kontinent zastupoval jeden chlapec a jedno dievča. Mladí ľudia sa o svoje dojmy zo spoločného stolovania s pápežom podelili na tlačovej konferencii.

Po obede František opustil arcibiskupský palác a vráti sa do rezidencie v Sumaré. Ďalším očakávaným momentom bude večerná krížová cesta s mladými na pláži Copacabana, ktorá sa pre nás začne hodinu pred polnocou (o 18:00 h miestneho času). Očakávaj ju všetci mladí. Zastavenie Ježišovej bolestnej púte stvárni celkom 280 hercov - trinásť z nich pozdĺž prímorského korza na trase zhruba 90 metrov, štrnáste potom priamo na pápežskom pódiu. Každé zastavenie poukáže na jednu z pálčivých tém, dotýkajcu sa dnešnej mládeže: misijné poslanie, konverzia, spoločenstvo, mladé matky, seminaristi, náboženstvo v obhajobe života, partnerský pár, utrpenie žien, študenti, sociálne siete, mladí väzni a pastorácia vo väzniciach, terminálne ochorenie, smrť, mládež vo svete. Texty rozjímaní ku krížovej ceste Svätá stolica schválila v januári minulého roka, ich autormi sú otcovia José José Fernandes de Oliveira Zezinho a João Carlos Almeida Joãozinho.

"O napísanie meditácii ku krížovej ceste o. Zezinha požiadal arcibiskup Orani. O. Zezinho je symbolom brazílskej pastorácie mládeže - je možné povedať, že práve on začal s mládeťou 60-tych a 70-tych rokov komunikovať. Napísal tiež veľmi známe pastoračné texty. O. Zezinho potom utrpel iktus, preto ma arcibiskup Ria požiadal o pomoc. Trvalo nám asi mesiac, než sme pripravili meditácie ku "krížovej ceste solidránej mládeže". Po schválení z Vatikánu sme začali so scénickým predstavením, ktoré nebolo vôbec jednoduché. Nie je jednoduché upútať dva milióny mladých ľudí na prímorskom pobreží, aby nasledovali kríž," uviedol pre Vatikánsky rozhlas jeden zo spoluautorov meditácii ku krížovej ceste o. Joãozinho.

-----------------------------------------------------------------

ad 4. Organizačný výbor SDM vo štvrtok rozhodol, že kvôli nepriaznivému počasiu sa sobotná vigília a nedeľná záverečná eucharistická slávnosť nebudú konať na ploche v lokalite Guaratiba. Vrcholné udalosti medzinárodného stretnutia mládeže tak bude opäť hostiť pobrežie Copacabana. Z Ria telefonuje korešpondent Vatikánského rozhlasu Roberto Piermarini:

"Hustý a vytrvalý dážď, ktorý v posledných dňoch dopadá na Rio, priestranstvo pomenovaný Campus Fidei úplne podmáčal a rozbahnil. Organizátori dúfali, že pekné počasie pole vysuší, avšak márne. Terén tiež sťažoval výstavbu pódia, ktoré v štýle gotickej katedrály projektoval architekt João Uchôa. Lokalita v Guaratibe však mohla poňať viac než dva milióny mladých ľudí. Teraz sa pútnici budú musieť zmestiť na 4-kilometrovú pláž Copacabana, ktorej priestor možno nebude dostačujúci. Existujú tiež ďalšie logistické problémy - v Guaratibe už bolo inštalovaných viac než 5-tisíc chemických toaliet, viac než tisíc zdrojov pitnej vody a depuračné zariadenie. Pohyb pútnikov v rámci metropoly bude musieť zaistiť mestská doprava: pobrežnú plochu bude naviac nutné ešte vybaviť veľkoplošnými obrazovkami a ozvučením. Mestská správa v Riu nie je touto zmenou sklamaná a potvrdzuje svoju pripravenosť prijať všetkých pútnikov, ktorí do mesta dorazia."

Svätý Otec i vatikánsky organizátor boli o zmene informovaní a ihneď ju schválili, uviedol hovorca Svätej stolice. P. Lombardi zároveň dodal, že mladí ľudia nebudú po sobotnej vigílii na mestskej pláži prespávať, pretože budú mať dosť času na návrat na miesta svojho ubytovania v Riu.

-----------------------------------------------------------------

ad 5. Viaceré svetové médiá vo štvrtok upriamili pozornosť na návštevu Františka vo favele Varginha. Poukazovali tiež na dojatie a zarosené oči Svätého Otca. S novinármi sa na tom zhodol aj P. Federico Lombardi, hovorca Svätej stolice. „Chcel by som poznamenať dve veci. Prvú: zdá sa mi, že pápež bol počas návštevy v malej kaplnke veľmi dojatý a mal v očiach slzy. Zdalo sa mi to ako moment veľkých emócií a pápežovho dojatia. Druhá vec, potom, keď sme vstúpili do malého domu rodiny, bolo tam najmenej dvadsať ľudí, možno aj viac. Aj tam išlo o moment obrovského dojatia. Jedným z najkrajších okamihov bolo, keď pápež objal všetky malé deti, ktoré tam boli: vzal ich všetky do náručia, jedno po druhom a požehnal ich. Potom sa spoločne pomodlili Otče náš a Zdravas, Mária: bola to mimoriadne duchovná chvíľa.“

V rámci brífingu P. Lombardi oznámil, že v roku 2014 sa nepredpokladá žiadna cesta pápeža Františka do Argentíny. Napriek tomu, že ešte nepadli presné dáta a miesta, je pravdepodobné, že navštívi ďalšie kontinenty.

V súvislosti s prvou zahraničnou cestou pápeža Františka novinári komentovali aj jeho neubúdajúcu energiu. Pre samotný pápežský sprievod je táto cesta náročná a sila 77-ročného pápeža jeho spolupracovníkov prekvapuje. „Pápež František budí dojem obrovskej vitality. Pozorujúc ho vzbudzuje dokonca dojem, že energia je nevyčerpateľná. Nevyužíva čas, keď by si mohol uprostred dňa trochu oddýchnuť: vždy robí niečo iné,“ poznamenal hovorca Svätej stolice. Ako však dodal, ľudia v blízkosti pápeža Františka to považujú za Božiu milosť.

-----------------------------------------------------------------

Zdroje: RV SK, RV CZ

( TK KBS, RV SK, RV CZ; ml ) 20130726017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]