[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 04. 05. 2024   Meniny má Florián      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Jubilejnom roku slávia Selce 150. výročie oltárneho obrazu
P:3, 31. 05. 2013 13:29, DOM

Selce 31. mája (TK KBS) - Posledný májový deň tohto roka si Selce na slávnosti pripomenú 150. výročie patrocínia prvého Kostola sv. Cyrila a Metoda na Slovensku a požehnanie oltárneho obrazu vierozvestov. Diecézny biskup Mons. Marián Chovanec bude v tejto obci o 18.00 hod. vo Farskom kostole sv. Cyrila a Metoda celebrovať svätú omšu a uloží relikviu sv. Cyrila, brata sv. Metoda. Oltárny obraz sv. Cyrila a Metoda požehnal v nedeľu 31. mája 1863, na tisíce výročie príchodu vierozvestov, banskobystrický biskup Štefan Moyses. Vtedy sa Slováci po prvýkrát masovo verejne prihlásili k dedičstvu Solúnskych bratov.

Selčiansky oltárny obraz namaľoval banskobystrický maliar Július Jonáš, na podnet selčianskeho farára Júliusa Plošica. Farár Plošic o požehnanie oltárneho obrazu poprosil diecézneho biskupa Štefana Moysesa. Selčiansky farár využil okolnosť, že obraz požehná najvýznamnejšia osobnosť vtedajšieho národného života Slovákov a na slávnosť pozval významných slovenských národovcov a zástupy veriacich z okolia.

Symbolika oltárneho obrazu

Július Jonáš sa na svojej maľbe snažil vyjadriť historický význam slovanských apoštolov monumentalizovaním ich postáv. Ich vážne hierarchické postoje a majestátny pokoj, ktorý z nich dýcha, majú symbolizovať nadčasovú platnosť ich misijného diela.

Maliar sa zároveň pokúsil hornatou krajinou v pozadí naznačiť miesto ich účinkovania. Zrejme myslel v prvom rade na Slovensko. Zobrazením Metodovej tváre podľa obrazov Krista byzantského typu chcel pravdepodobne naznačiť pôvod svätých bratov.

Svätý Metod je zobrazený na ľavej strane, má omšové rúcho modrej farby, má pálium a v rukách drží obraz posledného súdu, ktorý údajne svätý Metod namaľoval. Je to znak jeho arcibiskupskej hodnosti.

Svätý Cyril je mladšieho výrazu. V pravej ruke drží kríž a v ľavej ruke drží knihu ako symbol vzdelanosti. Je oblečený do hnedého mníšskeho rúcha.

Historické poznatky poskytol Gabriel Brendza.

TK KBS informovala Zuzana Juhaniaková

( TK KBS, zj; ml ) 20130531025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]