[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 06. 2026   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Rozhovory
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež Lev XIV.
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity

Sviatok Zoslania Svätého Ducha s metropolitom Jánom Babjakom SJ
P:3, 19. 05. 2013 20:33, DOM

Prešov 19. mája (TK KBS) - Prešovský arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak SJ slávil sviatok Zoslania Svätého Ducha v nedeľu 19. mája vo svojej katedrále v Prešove. Na začiatku liturgie v tento deň po prvýkrát od Paschy znie modlitba Kráľu nebeský, ktorú na kolenách spieval najprv vladyka a potom dvakrát celá katedrála.

V homílii otec arcibiskup jasne pomenoval dôvody strachu, ktoré majú spoločného menovateľa v hriechu. „Strach nepochádza od Boha, ale od zlého. Ako zmizne strach? Tak, že sa zriekneme hriechu, že ho priznáme, vyznáme, že prijmeme odpustenie a Svätého Ducha. Dnešný človek sa bojí hlavne seba samého, svojho svedomia, a preto neznesie ticho. Strach zabíja svedomie! Kto si chce zachovať ľudskú dôstojnosť, ten sa musí zbaviť hriechu. Aj učeníci boli za zatvorenými dverami, kde sa modlili, ale bolí tiež plní strachu. Ale keď prišiel Duch Svätý, nebojácne vyšli do ulíc a ohlasovali vzkrieseného Ježiša Krista, ktorý prišiel, aby nás zbavil strachu.“ Upriamil tiež pozornosť na Akatist k životodarnému Duchu, z ktorého citoval niektoré texty a povedal, že príčina nešťastia dnešného človeka spočíva v tom, že nevieme zotrvať v modlitbe, ani sa nevieme tešiť z krásy okolo nás, napr. v prírode. Aj preto potrebujeme Svätého Ducha, aby otváral naše oči pre krásu, ktorú pre nás stvoril Boh.

Na konci slávnosti bolo myrovanie. Spevom archijerejskú svätú liturgiu sprevádzal Katedrálny zbor sv. Jána Krstiteľa pod vedením Valérie Hricovovej.

TK KBS informoval Ľubomír Petrík

( TK KBS, ľp; ml ) 20130519005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]