[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Druhý ročník pochodu "Bratislava za život" prilákal do mesta 2000 ľudí
P:3, 17. 03. 2013 09:12, DOM

Bratislava 17. marca (TK KBS) - Druhý ročník pochodu Bratislava za život pritiahol do mesta približne 2000 ľudí. Bielou stužkou sa rozhodli chrániť život od počatia.

Hviezdoslavovo námestie sa v sobotu o tretej zaplnilo nielen Bratislavčanmi. Podporiť myšlienku ochrany života prišli ľudia z celého Slovenska. O tom, že život je dôležitý a oplatí sa stáť na jeho strane presvedčili aj účinkujúci. Na pódiu vystúpila kapela Komajota, Marián Čekovský a Alena Čermáková. So svojimi životnými osudmi sa podelili hostia – matka dcéry s Downovým syndrómom, študent pracujúci v geriatrickom zariadení a študentka, ktorá sa nebála vychovávať dieťa. "Práve pochod za život začína celú kampaň, ktorá je známa nosením bielej stužky. Každý, kto si ju pripne na odev v tomto týždni, podporí počatý život,“ vysvetľuje Marcela Dobešová z Fóra života.

Víziou organizátorov pochodu je spoločnosť, ktorá bude rešpektovať a mať v úcte život každého človeka bez ohľadu na vek, pohlavie, zdravotný stav, rasu, kultúru a náboženstvo a chrániť právo na život nenarodených, novonarodených, chorých a starých rovnako ako právo na život ostatných ľudí. „Sme presvedčení, že všetci ľudia bez rozdielu sú si rovní a nikto by nemal byť diskriminovaný. Žiaľ právo na život nenarodených detí dnes nie je chránené,“ hovorí Patrik Daniška z Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku. „Chceme preto docieliť, aby právo na život bolo rešpektované aj u nenarodených detí v prvých mesiacoch tehotenstva, rovnako ako u nás ostatných.“

Snahou organizátorov je odstrániť diskrimináciu nenarodených, vzhľadom k tomu, že v súčasnej legislatíve sa právo na život priznáva iba narodeným jedincom. „Dôsledkom toho je, že ročne vyše osemtisíc jednotlivcov môže byť a je legálne usmrtených bez udania dôvodu, toto považujeme za nespravodlivosť historických rozmerov a je zarážajúce, že môže prejsť bez povšimnutia verejnou mienkou," upozorňuje Juraj Šúst zo Spoločenstva Ladislava Hanusa. „Nechceme byť len zlým svedomím spoločnosti, ale chceme priniesť nádej a praktický príklad, na základe ktorého vyjadríme myšlienku, že ľudský život môže byť obohacujúci a inšpiratívny aj v ťažkých situáciách," dopĺňa.

Z Hviezdoslavovho námestia sa dav presunul cez Staré mesto, Michalskú bránu a Obchodnú ulicu do Medickej záhrady, kde bolo podujatie ukončené špeciálnou bodkou. Účastníci pochodu zavesili v záhrade tabuľky vystihujúce myšlienky, prečo je život pre nich dôležitý. Inštalácia potrvá do piatka.

Podujatie zorganizovalo Spoločenstvo Ladislava Hanusa, Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku a Fórum života pri príležitosti Dňa počatého dieťaťa, ktorý pripadá na 25. marec. Verejný prejav je dôležitý, aby hlas úcty k životu bol braný v demokratickej spoločnosti vážne a začal spoločenskú zmenu. „Po celom Slovensku sú bilbordy s heslom Jeden z nás, je to európska občianska aktivita. Zbierame podpisy za to, aby zo štrukturálnych fondov a z fondov Európskej únie neboli podporované projekty, ktoré budú zahŕňať výskum na embryách a takisto aby neboli podporované potratové projekty pre Tretí svet,“ informuje o sprievodných podujatiach Dobešová.

TK KBS informovala Natália Šepitková

( TK KBS, nš; ml ) 20130317004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]