[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec začal deň modlitbou v Bazilike Santa Maria Maggiore
P:3, 14. 03. 2013 20:00, ZAH

Vatikán 14. marca (RV) - Svätý Otec František začal dnešný deň v jednej zo štyroch pápežských bazilík - Bazilike Santa Maria Maggiore, kde sa pomodlil k Panne Márii. Tento úmysel oznámil v stredu večer vo svojom prvom pozdrave veriacim vzápätí po voľbe.

Sprevádzal ho prefekt Pápežského domu Mons. Georg Gänswein, a jeho zástupca, vice-prefekt Leonardo Sapienza. V bazilike ho prijal jej arcikňaz kard. Santos Abril y Castelló, rímsky vikár a celá kapitula. Nechýbal medzi nimi slovenský dominikán a spovedník v bazilike Ľudovít Mello.

„Išiel do kaplnky, ktorá uchováva mariánsku ikonu Salus populi Romani, položil na oltár malú kyticu a potom sa asi desať minút v tichosti modlil. Pozdravil všetkých prítomných – členov kapituly a spovedníkov, prešiel k hlavnému oltáru, kde sa uchováva relikvia jasličiek a zastavil sa v bočnej kaplnke, zvanej Sixtínska. Pri jej oltári slúžil vo vianočnú noc svoju prvú svätú omšu sv. Ignác z Loyoly. Zakladateľ Spoločnosti Ježišovej mal vo veľkej úcte relikviu jasličiek a čakal niekoľko mesiacov po svojom vysvätení na vianočné primície. Pre jezuitov je to teda veľmi významné miesto. Pápež František sa potom zastavil pred hrobom sv. Pia V. tiež v Sixtínskej kaplnke baziliky. Svätý Otec nešiel v sprievode áut, ale jedným z vozidiel Vatikánskej stráže. Cestou sa zastavil v centre mesta, aby zaplatil účet v kňazskom dome, kde býval pred začiatkom konkláve. Vzal si batožinu, pozdravil personál a potom sa vrátil do Domu sv. Marty," informoval riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice P. Federico Lombardi, ktorý sa tiež vrátil k niektorým momentom stredajšieho večera:

V Sixtínskej kaplnke, kde kardináli vzdávajú hold a poslušnosť novému Svätému Otcovi, si František nesadol na vyvýšené sedadlo, ktoré je k tomu vyhradené. Stál pred oltárnom vo svojej jednoduchej klerike bez plášťa, ponechal si kríž, ktorý nosil ako biskup. V lodžii Baziliky sv. Petra potom vedľa seba chcel mať rímskeho vikára, čo je novinka, ktorá dokazuje pastoračnú starostlivosť o veľké rímske cirkevné spoločenstvo. Každého samozrejme ohromila žiadosť o požehnanie. Ďalší malý detail: po návrate z balkónu nenastúpil do pristavenej limuzíny s pápežskou poznávacou značkou SCV 1, ale do autobusu, ktorým prišiel s ostatnými kardinálmi. Na záver slávnostnej večere kardinálov voličom poďakoval iba niekoľkými slovami: „Nech vám Pán odpustí, čo ste urobili.“

Ešte večer Svätý Otec František telefonoval emeritnému pápežovi Benediktovi XVI. do Castel Gandolfo, potvrdil hovorca Lombardi. Zároveň uviedol, že sa v krátkom čase spolu i stretnú. Zatiaľ nie jasné kedy, "nie je to to najdôležitejšie; kontakt, rozhovor, pozdrav, poďakovanie tu už boli".

Hovorca Svätej stolice zároveň upozornil na bohatú agendu ďalších dní: "Zajtra dopoludnia príjme pápež celé kardinálske kolégium na súkromnom rodinnom stretnutí. Na sobotné dopoludnie je plánované stretnutie s pracovníkmi médií v Aule Pavla VI., vstup je na akreditáciu. V nedeľu pôjde Svätý Otec do pracovne pápežského apartmánu, aby z jeho okien prehovoril pred poludňajšou modlitbou Anjel Pána. V utorok o 9:30 h sú všetci pozvaní na inauguráciu pontifikátu na Svätopeterskom námestí. Nebudú na ňu zvláštne vstupenky. V stredu sa nekoná generálna audiencia, ale pápež príjme delegáciu bratských kresťanských cirkví a možno i ďalšie delegácie, ktoré prišli na inauguračnú svätú omšu."

---------------------------------------------------------------

Prvé slávenie a homília Svätého Otca Františka

Vatikán. O piatej hodine popoludní slávil nový Petrov nástupca v Sixtínskej kaplnke Apoštolského paláca svätú omšu so všetkými kardinálmi voličmi. V latinskej liturgii svätej omše za Cirkev zazneli čítania v taliančine. V tejto reči pápežových rodičov bola tiež prednesená homília v podaní Františka:

"V týchto troch čítaniach vidím niečo, čo majú spoločné: je to pohyb. V prvom čítaní je pohybom putovanie. V druhom čítaní sa pohyb nachádza v budovaní Cirkvi. V treťom, teda v evanjeliu, je pohybom vyznanie. Kráčať, budovať, vyznávať.

Kráčať. „Hor sa, dom Jakubov, kráčajme vo svetle Pánovom!“ Toto je prvá vec, ktorú povedal Boh Abrahámovi: „...chodievaj predo mnou a buď dokonalý“. Kráčať. Náš život je púťou a ak sa zastavíme, niečo nie je v poriadku. Kráčať vždy v prítomnosti Pána, v Pánovom svetle a hľadať spôsob ako žiť v dokonalosti, ktorú Boh žiada od Abraháma pri svojom prísľube.

Budovať. Budovať Cirkev. Hovorí sa o kameňoch: kamene majú svoju konzistenciu. Hovorí sa ale o živých kameňoch, o kameňoch pomazaných Duchom Svätým. Budovať Cirkev, Kristovu nevestu na uholnom kameni, ktorým je Pán a takto druhým spôsobom pohybu v našom živote – budovať.

Tretím pohybom je vyznávať. Môžeme kráčať koľko chceme, môžeme budovať veľa vecí, ale ak nevyznávame Ježiša Krista, je to niečo nedobré. Staneme sa súcitnou organizáciou, ale nie Cirkvou, Pánovou nevestou. Ak nekráčame, stojíme. Keď sa nebuduje na kameňoch, čo sa stane? Stane sa to, čo sa stáva deťom na pláži, keď budujú hrady z piesku. Všetko padá, a neostáva nič. Ak sa nevyznáva Kristus, prichádzajú mi na um slová Leona Bloya „Kto sa nemodlí k Pánovi, modlí sa k diablovi“. Ak sa nehlásime k Ježišovi Kristovi, hlásime sa k svetáctvu diabla, k svetáctvu démona.

Kráčať, budovať – stavať, vyznávať. Avšak nie je to tak jednoduché, pretože pri kráčaní, budovaní a vyznávaní prichádzajú niekedy údery, prichádzajú hnutia, ktoré nepatria ku kráčaniu. Sú to hnutia, ktoré nás ťahajú naspäť. Evanjelium pokračuje poukázaním na zvláštnu situáciu. Ten istý Peter, ktorý vyznal Ježiša Krista mu hovorí: Ty si Kristus, Syn živého Boha. Nasledujem ťa, ale nehovorme o kríži. Ten sa tu nehodí. Nasledujem ťa iným spôsobom, bez kríža. Keď kráčame bez kríža, nie sme Pánovými učeníkmi. Sme svetácki, sme biskupi, kňazi, kardináli, pápeži, ale nie sme Pánovi učeníci.

Prial by som si, aby sme všetci po týchto dňoch plných milostí mali odvahu – práve odvahu – kráčať v Pánovej prítomnosti, s Pánovým krížom. Budovať Cirkev na Pánovej krvi, ktorá steká z kríža a vyznávať jedinú slávu, Krista ukrižovaného. Takto bude Cirkev kráčať ďalej. Prajem všetkým nám, aby nám Duch Svätý a modlitba Panny Márie našej matky, udelí túto milosť: kráčať, budovať, vyznávať Ježiša Krista ukrižovaného. Nech sa tak stane."

V závere dnešného dňa Svätý Otec odpečatil vstup do pápežského apartmánu v Apoštolskom paláci, aby umožnil vykonanie nutných úprav. Doteraz teda býva v pápežskom byte v Dome sv. Marty.

---------------------------------------------------------------

Generálny predstavený jezuitov a ďalšie reakcie k voľbe Františka

Vatikán. Svätej stolici prichádzajú viaceré blahoprajné telegramy a posolstvá k voľbe nového Svätého Otca. Františkovi gratulujú predstavitelia svetových a európskych inštitúcii, hlavy štátov, biskupské konferencie z celého sveta, náboženskí predstavitelia, katolícke hnutia a rehoľné spoločenstvá. Prinášame niektoré z nich:

V mene svojom i v mene argentínskeho ľudu blahoželám k zvoleniu za nového rímskeho pápeža univerzálnej Cirkvi, píše prezidenta Cristina Fernandezová Kirchnerová v telegrame, zaslanom len niekoľko momentov po ohlásení mena nastupujúceho Kristovho námestníka. Ujímate sa vedenia Cirkvi, pokračuje argentínska prezidenta, s našou túžbou je, aby táto vaša pastoračná úloha priniesla bohaté plody - najmä v súvislosti s veľkou zodpovednosťou voči spravodlivosti, rovnosti, bratstva a mieru pre ľudstvo. V závere vyjadruje hlava Argentínskej republiky, ktorá prisľúbila účasť na inauguračnej svätej omši, svoju úctu novému pápežovi.

Jedno z prvých posolstiev zaslala Svätému Otcovi františkánska rodina z Assisi. S pocitmi vďačnosti, úprimnou láskou a hlbokou úctou sľubuje poslušnosť pápežovi, ktorý si zvolil meno ich zakladateľa a dúfa v jeho skorú návštevu rodiska sv. Františka.

Spoločnosť Ježišova (jezuiti) ďakujú Bohu za voľbu nového pápeža, ktorou sa pre Cirkev otvára cesta nádeje, píše vo svojom vyhlásení generálny predstavený jezuitov P. Adolfo Nicolás SJ. "My všetci jezuiti sprevádzame nášho brata modlitbou a ďakujeme mu za jeho štedrosť pri prijatí zodpovednosti viesť Cirkev v rozhodujúcej chvíli. Meno František, ktorým sa bude odteraz nazývať, evokuje evanjeliového ducha, blízkosť k chudobným, jeho identifikáciu s ľuďmi jednoduchými a jeho úsilie o obnovu Cirkvi," píše sa vo vyjadrení generálneho predstaveného jezuitov. V podobnom duchu je aj vyhlásenie brata Aloisa, priora Taizé.

Slová uznania prišli aj z ďalších krajín vrátane Talianska. Taliansky premiér Mario Monti uviedol, že Taliansko stojí pri pápežovi Františkovi, uvedomujúc si putá, ktoré spájajú Taliansko a Argentínu. Novému pápežovi Františkovi dnes zaslal telegram aj taliansky prezident Giorgio Napolitano, v ktorom mu v mene talianskeho ľudu tlmočil najsrdečnejšie a najúprimnejšie blahoželanie k jeho zvoleniu. „Mimoriadne morálne a kultúrne dedičstvo katolicizmu sa neoddeliteľné spája s našou dvetisícročnou históriou a s morálnymi hodnotami, ktoré Taliansko uznáva,“ píše prezident. Vracia sa aj k postave sv. Františka z Assisi, patróna Talianska: „Jeho postava, ktorou sa vaša Svätosť inšpirovala pri prijímaní nového pontifikátu, zahŕňa toto spoločné duchovné bohatstvo.“

Blahoželania zaslali aj špičky svetovej politiky, náboženskí predstavitelia a osobnosti z celého sveta. „Zástanca chudobných a najohrozenejších,“ takto opisuje pápeža Františka americký prezident Barack Obama, podľa ktorého je amerického pápeža, vôbec ako prvého na pápežskom stolci, obrazom „sily a vitality regiónu“ čoraz viac dôležitejšieho pre svet. Správa o zvolení pápeža obletela za niekoľko minút celý svet vďaka internetu či sociálnym sieťam. New York Times sa venoval osobe pápeža – prvého jezuitu a BBC vyzdvihla spôsob začatia pontifikátu Františka: modlitbou.

Svoje blahoželanie k voľbe kardinála Jorgeho Maria Bergoglia za nástupcu sv. Petra vyjadrila aj židovská komunita v Ríme. Hlavný rabín Riccardo Di Segni pre Vatikánsky rozhlas povedal: „Zdieľame pocity našich kresťanských bratov, ktorí majú v tejto chvíli nového pápeža, ktorému prajeme predovšetkým veľa síl a múdrosti pri tejto neľahkej úlohe. Tohto pápeža nepoznáme osobne: prichádza z krajiny pre nás veľmi vzdialenej, ale podľa prvých informácií, ako sa zdá, ako kardinál venoval veľkú pozornosť rešpektu voči iným vierovyznaniam a osobitne voči judaizmu. Toto nám teda dáva nádej, že všetko to dobré, čo bolo zasiate v minulosti, prinesie ovocie.“

Na zvolenie zareagovali aj slovenskí biskupi, ktorí poslali novozvolenému Svätému Otcovi telegram. "Modlíme sa za Vás, aby Vás Ježiš Kristus, najvyšší Veľkňaz, naplnil svojou milosťou, potrebnou silou, vytrvalosťou a veľkou nádejou. Prosíme Sedembolestnú Pannu Máriu – patrónku Slovenska, aby ochraňovala Váš pontifikát," píšu biskupi ::Slovenska::. Osobitne zareagoval na zvolenie i predseda KBS Mons. Stanislav ::Zvolenský.::, kardinál Jozef ::Tomko:: a sekretár Kongregácie pre východné cirkvi arcibiskup Cyril ::Vasiľ::, ktorý udalosti sledoval spolu s davom ľudí priamo na Námestí sv. Petra vo Vatikáne. Blahoprajný list mu poslal i prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý ho zároveň - podobne, ako jeho predchodcu Benedikta XVI. - pozval na návštevu Slovenska.

---------------------------------------------------------------

Argentína sa raduje a modlí: voľba kardinála Bergoglia veľkým prekvapením

Vatikán/Argentína. „Pápež je Argentínčan!,“ s takýmto výkrikom v stredu predseda poslaneckej snemovne argentínskeho kongresu v Buenos Aires Julian Dominguez oznamoval výsledok voľby kardinálov. Celé mesto tak oslavuje, tisíce veriacich sa následne zišli v miestnej katedrále, aby sa modlili za Františka. Prekvapenie zo zvolenia kardinála Bergalia za pápeža netají ani Francesca Ambrogettiová, autorka knihy Jezuita, v ktorej sa venuje práve samotnému kardinálovi: „Je to úžas, naozaj úžas, pretože v predošlom konkláve boli tzv. traja papabili, ale v tomto nie. Hovoriť sa o ňom začalo iba v posledných dňoch. Je to teda veľké prekvapenie, ale aj obrovská radosť!“

Hoci, ako sám pápež František povedal, kardináli sa vybrali hľadať pápeža až na koniec sveta, nový nástupca sv. Petra má talianske korene. „Jeho otec bol Talian, pochádzal z provincie Asti. Vyrastal aj pri starej mame pochádzajúcej z Piemontu, ktorá ho viedla k veľkej nábožnosti. Takže môžeme povedať, že máme pápeža aj tak trochu Taliana.“

Podľa novinára Luisa Badillu, experta na Latinskú Ameriku, je nový pápež veľmi obľúbený: „V Argentíne a na celkom kontinente je veľmi známy. Je to človek veľkej teologickej formácie, ale predovšetkým skutočný pastier. Je to práve on, ktorý povedal: «Ak pastier nemá pach svojich ovečiek, nie je skutočným pastierom.» Toto na uvedenie práve toho, čo pre neho znamená kňazstvo a čím bude podľa mňa aj jeho pontifikát. Ide o historickú udalosť: dvanásť storočí nebol zvolený pápež mimo Európy a prirodzene je to aj po prvýkrát, ako kardináli zvolili pápeža Američana a v tomto prípade Latinoameričana. Myslím si, že konkláve vybralo najlepšie ako len mohlo, pretože vybralo človeka, o ktorom Duch Svätý hovorí, že je nevyhnutný pre túto chvíľu.“

---------------------------------------------------------------

Františkova jednoduchosť – jedna z hlavných tém v dnešnej tlači

Vatikán. Zdalo sa, akoby dnes neexistovali noviny, ktoré by na svojej titulnej strane nemali fotku pápeža. Od talianskych, anglických, portugalských, španielskych až po americké. Srdečný prejav nového pápeža Františka, prvotiny súvisiace s jeho zvolením, jeho doterajšie pôsobenie a vyjadrenia, ako aj situácia v Argentíne sú najčastejšie témy, ktorým sa periodiká venujú.

„Bolo to ako čakanie na narodenie dieťaťa,“ uviedol pre anglický denník International Herald Tribune istý Riman. Podľa periodika nový pápež zdedí Cirkev bojujúcu s radom problémov a krízami, ktoré podkopali cirkevnú morálnu autoritu predovšetkým na západe. Vyzdvihuje však jeho jednoduchosť: „cestuje do práce autobusom, sám si varí a pravidelne navštevuje slumy“. Zasadzuje sa proti potratom a adopciu detí homosexuálnym párom považuje za diskrimináciu detí. Práve z tohto dôvodu sa často dostával do stretu s argentínskou prezidentkou Fernándezovou. Jeho tón vyjadrení po legalizácii sobášov homosexuálov v roku 2010 prirovnala k stredoveku a inkvizícii. „Ježiš nás učí inej ceste: Choďte. Choďte a podeľte sa o svoje svedectvo. Choďte a pôsobte spoločne s bratmi, choďte a zdieľajte, choďte a pýtajte sa. Staňte sa Slovom v tele rovnako ako v duchu,“ cituje ďalej denník vyjadrenie kardinála z minulého roku. Takýto druh pastorácie by podľa Sergia Rubina, jeho oficiálneho životopisca, mal byť základom pre všetkých náboženských predstaviteľov v modernej dobe.

„František včera prevzal vedenie nad Cirkvou, ktorá stratila krok so sociálnymi zmenami, ale aj toto je pre neho veľká výzva,“ píše španielsky denník El país. Nového pápeža označuje za veľkého kritika nerovnosti. „Odsúdil korupciu a chudobu v Argentíne, ako aj to, čo nazýval politickým napätím a bol vždy verný katolíckej doktríne,“ píše. Podľa neho je človekom, ktorý hovorí to, čo má na srdci, a jeho pevnú ruku vraj súčasná Cirkev potrebuje. „Bol človekom silným, keď to bolo potrebné a vždy veľmi jednoduchým. Je otcom, je tým, koho Cirkev potrebuje,“ vyjadril sa pre denník jeden z veriacich. „Vždy bol veľkým ctiteľom sv. Františka z Assisi. Aj svätý František žil v dobe, keď Cirkev prežívala krízu,“ tvrdí niekdajší hovorca kardinála Guillermo Marcó. Denník medzi najväčšie výzvy pre pápeža Františka zaraďuje kolegialitu a reformu Rímskej kúrie, transparentnosť aj v súvislosti s Vatikánskou bankou (IOR), očistenie obrazu Cirkvi a obnovu.

V rovnakom smere vedie svoje príspevky Corriere della Sera. „Je potrebné vychádzať z formúl sv. Ignáca z Loyoly, zakladateľa Spoločnosti Ježišovej, aby sme pochopili jednoduchosť Františka, prvého jezuitu v histórii odetého v bielom,“ tvrdí taliansky denník o pápežovi, ktorý v minulosti pred biskupským sídlom uprednostnil menší byt a veriacich, ktorí mu chceli po kreovaní za kardinála pripraviť slávnosť požiadal, aby vyzbierané peniaze radšej odovzdali chudobným.

---------------------------------------------------------------

Prvé slová kardinála Dominika Duku o Svätom Otcovi

Vatikán. Na konkláve, ktoré za nového Svätého Otca vybralo argentínskeho kardinála Bergoglia, sa nezúčastnil žiaden kardinál volič zo Slovenska. Naši kardináli majú totiž už viac ako 80 rokov, čo znamená, že sa nemohli na voľbe zúčastniť. Prinášame preto hodnotenie voľby v podaní českého kardinála Dominika Duku, ktoré zverejnilo na svojej internetovej stránke Pražské arcibiskupstvo :

"Už po svojom návrate z Peru som bol presvedčený, že novým pápežom bude niekto z Nového sveta a že to bude najskôr Južná Amerika," hovorí deň po zvolení Dominik Duka. Objavenie Ameriky podľa neho nastolilo otázku nového chápania práva, náboženskej slobody, ľudskej dôstojnosti a slobody. A bola to práve južná polovica amerického kontinentu, kde sa zviedol boj o ľudskú dôstojnosť a ktorá novoveku nakoniec otvorila cestu k slobode. "Nový pápež má taliansky pôvod, ale je to Argentínčan, pochádza z Bolivarovskej Argentíny, ktorá sa najviac podieľala na pokresťančení tohto kontinentu," vysvetľuje kardinál Duka.

Skutočnosť, že štafetu preberá Nový svet, je podľa neho prirodzený vývoj. "Európski katolíci sú spojení s Amerikou a predovšetkým so španielskou Amerikou." Český volič pápeža zdôrazňuje, že pri zasadnutí generálnych kongregácii bolo jasné, že cirkev si je vedomá prevahy ostatného sveta nad Európou, čo sa týka počtu katolíkov, a tiež určitej disproporcie v zastúpení veriacich týchto oblastí s ohľadom vedenia Cirkvi. K úvahám nad pôvodom pápeža kardinál Duka hovorí: "Do budúcnosti bude čím ďalej tým menšiu úlohu hrať, odkiaľ pápež pochádza. Dôležité budú jeho dôrazy a zameranie jeho pôsobenia."

I napriek prvotným odhadom, že konkláve bude trvať dlhšie než obvykle, a hoci sa zdalo, že medzi kardinálmi nie je výrazná postava, bol nový pápež zvolený už druhý deň pri piatej voľbe. Kardinál Duka to vidí tak, že "konkláve dalo najavo, že Cirkev vie, ako ďalej, že chce ísť v línii Jána XXIII. a v duchu II. vatikánskeho koncilu".

"Pápež František je zameraný na pastoráciu. Vystupuje veľmi prosto a úvahy o tom, že bude citlivý k sociálnym otázkam, sú úplne namieste. To ostatne dosvedčuje i voľba jeho mena. Je úplne jasné, že sa svojím menom prihlásil k Františkovi z Assisi," vyvracia kardinál Duka pochybnosti, o ktorého Františka vlastne má ísť. "To všetko bezpochyby vystúpi pri pontifikátu nového pápeža do popredia."

"Výrazný je tiež jeho záujem o mladú generáciu a to predovšetkým s ohľadom na problémy, s ktorými sa vo svete stretáva. Je to nezamestnanosť a nedostatočná podpora vzdelania," upozorňuje kardinál Duka. Pápež František je sám vzdelaný človek. Študoval na významných školách Latinskej Ameriky a v Nemecku. Vie tiež perfektne po nemecky. "Keď som odovzdával pozvanie na Moravu pri príležitosti 1 150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda, hovorili sme spolu po nemecky," dosvedčuje jeho jazykovú vybavenosť pražský arcibiskup. Či pápež pozvanie prijme, ale podľa kardinála Duku nie je možné povedať.

Zvolenie jezuitu za pápeža ukazuje tiež na význam reholí a ich prínos pre Cirkev súčasnej doby, domnieva sa kardinál Duka. "Dôraz jezuitov na vzdelanie a racionálne uvažovanie nad aktuálnymi otázkami, dáva tiež tušiť, že František bude pápež, ktorý bude rozvíjať ekumenizmus, medzináboženský dialóg, ale tiež dialóg s hľadajúcimi ľuďmi." Nie je pravda, že nový pápež nemá zmysel pre humor. "Keď som po prvýkrát pozdravil Svätého Otca Františka a gratuloval mu, povedal som, že sa stal zázrak: z jezuitu sa stal dominikán. (pápeži totiž nosia biely habit po pápežovi sv. Piovi V., ktorý bol dominikán, zatiaľ čo jezuiti nosia tradične čierny habit). Obaja sme sa smiali," dodáva kardinál Duka

---------------------------------------------------------------

P. Federico Lombardi k voľbeho Svätého Otca Františka

Vatikán. „Pápež, ktorý chce slúžiť,“ takto P. Federico Lombardi charakterizoval kardinála Bergoglia, teda Františka, nového Svätého Otca, bezprostredne po jeho zvolení. Potvrdil intronizačnú svätú omšu, ktorá sa uskutoční v utorok 19. marca, ako aj dnešnú svätä omšu v Sixtínskej kaplnke so všetkými kardinálmi so začiatkom o 17:00 h, ktorá bude vysielaná naživo.

Výber kardinálov mal podľa hovorcu Svätej stolice ďaleko od akejkoľvek snahy o nadobudnutie moci: „Je to rozhodne voľba odmietnutia moci, voľba služby v svojej najčistejšej podstate. Toto je podľa mňa dobrá odpoveď spôsobom, v ktorom mnohí videli alebo o ktorom si mysleli, že by takto mala byť prezentovaná situácia Cirkvi v predošlých mesiacoch.“

Ako ďalej riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice oznámil, pápež František sa včera telefonicky spojil aj s Benediktom XVI. Z najbližších aktivít nového pápeža spomenul jeho súkromnú modlitbu k Panne Márii, audienciu so všetkými kardinálmi, voličmi i nevoličmi, a stretnutie so zamestnancami médií v sobotu dopoludnia v Aule Pavla VI. P. Lombardi uviedol, že František tak bude pokračovať v tradícii Jána Pavla II. a Benedikta XVI., aj oni sa krátko po zvolení stretli s novinármi: „Pápež poskytne audienciu všetkým nám a všetkým tým, ktorí sú v mediálnom centre, teda všetkým pracovníkom médií, ktorí sem pri tejto príležitosti prišli.“

František je nielen prvým Latinoameričanom, ale aj prvým jezuitom na pápežskom stolci. Novinárov tak včera zaujímala spiritualita nového nástupcu sv. Petra: „Isté je, že pápežom ešte nikdy nebol žiaden jezuita. Jezuiti sa snažia byť služobníkmi Cirkvi, ale on to prijal aj ako svoju povinnosťou prijať túto službu pre Cirkev s veľkou jednoduchosťou, ako sme to videli, a v duchu veľkej univerzality. Formácia sv. Ignáca je presne takáto: aby sme mali vždy taký široký pohľad aký je svet a niesli túto službu viery a spravodlivosti ako najväčší dar, aký môžeme dať našim súčasníkom.“

Čo sa týka výberu mena, hovorca Svätej stolice dodal: „Je pre mňa veľkým potešením, že si vybral meno František, meno veľkého svedka evanjelia. Je teda viditeľné, ako je táto spiritualita rehoľníka, ktorú chce prežívať podľa evanjeliových hodnôt, zdieľaná s inými v úplnej prirodzenosti. Výber tohto mena František má pre mňa veľký význam. Nezvolil si meno Ignác, ale vybral si meno František, čo znamená, že my sme tu na to, aby sme slúžili v Cirkvi, prijímajúc všetky dary, charizmy, ktoré dáva Pán na budovanie Cirkvi a ohlasovanie evanjelia.“

---------------------------------------------------------------

Argentínsky denník: Profil nového Svätého Otca Františka

Vatikán/Argentína. Odriekavý a prostý život - pod týmto titulkom zverejnil stĺpček o novom Svätom Otcovi jeden z hlavných argentínskych denníkov La Naciòn. Kardinál Bergoglio býval sám v jednoduchom byte, na druhom poschodí arcidiecéznej kúrie v Buenos Aires, ktorá stojí vedľa katedrály. Z okien svojho bytu mohol - so zrejmým znepokojením - v decembri 2001 sledovať vypuknutie hospodárskej krízy na Plaza de Majo, ktoré vyvrcholilo demisiou prezidenta Fernanda De La Rua. A mohol vidieť tiež násilné represie, ktoré ho prinútili k tomu, aby rozhodne protestoval u špičiek bezpečnostných zložiek.

Bergoglio nerád ohromuje publikum svojimi vystúpeniami a uniká pred akoukoľvek publicitou v médiách. Má však vo zvyku pri každých Vianociach natočiť televízne vianočné posolstvo a poskytovať novinárom texty svojich homílii a správ napísaných pri príležitosti hlavných cirkevných sviatkov. Drží sa nízko a vďaka tomu sa môže voľne pohybovať medzi ľuďmi a používať k tomu verejné dopravné prostriedky. Často v katedrále spovedá ako bežný kňaz.

Po tragickom nešťastí na diskotéke Cromagnon (v roku 1994 tam pri požiaru zomrelo 194 ľudí, 700 ich bolo zranených - pozn. red.), neúnavne prechádzal mestskými nemocnicami, aby bol nablízku zraneným a rodinám obetí. Preslávil sa tým, že sa jeho život vždy a dôsledne vyznačoval prostotou.

Potom, čo prevzal vedenie arcidiecézy, bol jeho prvým činom založenie biskupského vikariátu pre výchovu - úradu, ktorý spravuje polovicu mestských škôl a žiakov. Vo svojich homíliách kardinál Bergoglio opakovane vyzdvihoval zmysel pre vlasť, ktorý požadoval zvlášť po inštitúciách. Hoci je vzdelaním chemický inžinier, je vášnivým čitateľom argentínskych klasikov i súčasných autorov.

Prikladal veľký význam udalostiam ekumenickej a medzináboženskej povahy a vždy sa na nich zúčastňoval, píše La Naciòn.

---------------------------------------------------------------

Zdroje: RV SK / RV SK

( TK KBS, RV CZ; ml ) 20130314077   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]