[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 06. 05. 2024   Meniny má Hermína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svet komentuje rozhodnutie Svätého Otca vzdať sa svojho úradu
P:3, 12. 02. 2013 09:01, DOM

Vatikán 12. februára (TK KBS) - Svätý Otec v pondelok oznámil, že posledný februárový deň tohto roka sa vzdá svojho úradu. Prinášame reakcie rôznych osobností, cirkevných predstaviteľov a ďalších verejne činných osôb, ktorí sa vyjadrili k abdikácii Benedikta XVI.

* Predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský

S hlbokým pohnutím prežívam historické, neočakávané a pokorné rozhodnutie Svätého Otca Benedikta XVI. o vzdaní sa svojho úradu Najvyššieho Pastiera katolíckej Cirkvi. Z jeho slov, ktorými oznámil svoje rozhodnutie vyplýva mimoriadne odvážna vnútorná sloboda a vedomie Božej prítomnosti. So silnou vierou láskavého otca pápež Benedikt XVI. aj týmto svojím rozhodnutím obracia všetku našu pozornosť na Ježiša Krista, ktorý je s nami po všetky dni až do skončenia sveta (porov. Mt 28,20), prejavuje nádej, že katolícka Cirkev aj po jeho zrieknutí sa úradu bude otvorená pre pôsobenie Ducha Svätého a bude znakom spásy pre súčasný svet. S veľkou vďačnosťou myslím na vynikajúce obdobie jeho služby pápeža pre dobro celej Cirkvi a osobitne aj pre dobro Katolíckej cirkvi na Slovensku.

* Prezident SR Ivan Gašparovič

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič s prekvapením prijal dnešné vyhlásenie Jeho Svätosti pápeža Benedikta XVI. o abdikácii z úradu najvyššieho predstaviteľa katolíckej cirkvi a Svätej stolice k 28. februáru 2013. Pápež Benedikt XVI. je silnou morálnou autoritou katolíckej cirkvi. Vo svojich encyklikách nabáda k návratu k tradičným hodnotám rodiny, solidarity a spoločenskej zodpovednosti. Prezident republiky si váži pontifikát Svätého otca Benedikta XVI. ktorým deklaroval hlboký záujem o duchovnosť ľudstva a jeho pokojnú budúcnosť.

* Predseda vlády SR Robert Fico

Rezignáciu Svätého Otca prijímam s rešpektom ako jeho osobné rozhodnutie. Benedikta XVI. som počas jeho pontifikátu vnímal ako zástancu tradičných hodnôt, ktorý sa veľmi intenzívne zaujímal o dianie vo svete.

* Predseda ČBK Dominik Duka

"Oceňujem jeho duchovnú odvahu urobiť tento závažný krok, ktorý ako možnosť deklaroval už na začiatku svojho pontifikátu pre prípad, že by mu nezostávalo síl." (Celá reakcia)

* Predseda Rakúskej biskupskej konferencie Christoph Schönborn

Vyhlásenie pápeža Benedikta XVI. o odstúpení z úradu je „celkom mimoriadnym krokom“, ktorý si zaslúži „najväčší rešpekt a úctu“. „Bremeno pápežského úradu“ je obrovské, vyhlásil kardinál Christoph Schönborn. (Zdroj: KAP)

* Predseda Nemeckej biskupskej konferencie Robert Zollitsch

"Bude nám chýbať, ale veľa z neho tu zostane. Jeho odstúpenie zo zdravotných dôvodov je hlboko ľudské a zároveň náboženské gesto." (Zdroj: KAP)

* Vrchný rabín Izraela Yona Metzeger

Vrchný rabín Izraela Yona Metzeger ocenil úlohu Benedikta XVI. pri posilňovaní medzináboženských vzťahov. Komentoval tak správu o pápežovej rezignácií. Podľa neho išlo o „najlepšie vzťahy, ktoré tu kedy boli medzi Cirkvou a hlavnými rabinátom“. „Myslím si, že si zaslúži veľké uznanie za povýšenie medzináboženských vzťahov medzi židovstvom, kresťanstvom a islamom,“ cituje rabína Metzegera izraelská tlač. Pápežovi Benediktovi XVI. poprial veľa zdravia a dlhý život. „Ďakujeme mu za to, čo urobil počas rokov pontifikátu, za misiu, počas ktorej pracoval na zblížení náboženstiev a šírení pokoja vo svete. Sme mu vďační, že ostal verný smerovaniu jeho predchodcu v rámci posilňovania vzťahov so židovským ľudom a hlavným rabinátom v Jeruzaleme. Pápež Benedikt XVI. urobil mnoho v prospech predchádzania a zmenšenia antisemitizmu. Okrem toho, otázka izraelsko-palestínskeho mieru bola jeho srdcu obzvlášť blízka.“ Správa bola šokom aj pre veľkého imáma Ahmada el Tayyeba, vedúceho sunitskej moslimskej inštitúcie, ktorý sa ju dozvedel počas voľby nového Veľkého muftiho Egypta. Podobne hodnotí pontifikát Benedikta XVI. aj vrchný rabín Ríma Riccardo di Segni či Izzedin Elzir, predseda Zväzu islamských spoločenstiev Talianska.

* Canterburský arcibiskup Justin Welby

O svedectve „na univerzálnej úrovni evanjelia a posolstve nádeje“ hovorí v súvislosti so včerajšími udalosťami nový canterburský arcibiskup Justin Welby, hlavný predstaviteľ anglikánskeho spoločenstva. Vo svojom mene, ako aj v mene svojich predchodcov a anglikánskych biskupov, ďakuje Bohu za „službu Benedikta XVI., ktorú vykonával s veľkou dôstojnosťou, prehľadom a odvahou“. Ako uvádza, vo svojom učení a spisoch, vďaka svojmu kreatívnemu teologickému mysleniu vedel, ako sa vysporiadať s otázkami súčasnosti. „My, ktorí patríme do rodiny kresťanov, sme si vedomí dôležitosti tohto svedectva a pripájame sa k našim katolíckym bratom a sestrám, aby sme poďakovali Bohu za inšpiráciu a výzvu ministéria pápeža Benedikta. Modlíme sa, aby ho Boh požehnal zdravím a pokojom, ako telesným, tak aj na srdci. Dôverujeme Duchu Svätému, ktorý nesie zodpovednosť za voľbu jeho nového nástupcu,“ uvádza sa v správe.

* Sekretariát Svetovej rady cirkví

Správu o rezignácii Benedikta XVI. prijal slovami rešpektu a uznania aj generálny sekretariát Svetovej rady cirkví. Reverend Olav Fykse Tveit uviedol: „Musíme plne rešpektovať rozhodnutie pápeža Benedikta XVI. odstúpiť. S hlbokou úctou sme videli, ako prijal zodpovednosť a ťarchu svojho ministéria v pokročilom veku, v momente veľmi náročnom pre Cirkev. Vyjadrujem moju vďačnosť za jeho lásku a úsilie venované Cirkvi a ekumenickému hnutiu. Prosíme Boha, aby mu požehnal v tomto čase a v tejto fáze jeho života, aby sprevádzal a požehnával aj rímsku Katolícku cirkev v tomto dôležitom čase zmien,“ povedal reverend Tveit. Zároveň pripomenul, že Benedikt XVI. je veľmi dobre oboznámený so Svetovou radou Cirkví. V období koncom 60-tych a začiatkom 70-tych rokov bol ako profesor teológie na univerzite v Tübingene členom jej komisie „Konštitúcia viery“.

* Predsedníctvo CCEE

Poďakovanie „za vernú a odvážnu službu, s akou riadil Cirkev“, prišlo včera Benediktovi XVI. aj od predsedníctva Rady európskych biskupských konferencií (CCEE). Jej predseda kardinál Peter Erdő a podpredsedovia kardinál Angelo Bagnasco a Mons. Jòzef Michalik vzdávajú vďaky „Pánovi za jeho bohaté magistérium, za jeho posolstvá, ktorými neustále sprevádzal európskych biskupov a za jeho osobné svedectvo viery a dôvery v Pána, ktorým vyjadroval tak veľkú lásku k celej Cirkvi“. Ako uvádza agentúra SIR, poďakovanie končí ubezpečením zo strany CCEE o „duchovnej blízkosti“ a „pokračovaní služby Cirkvi s rovnakým nadšením a vierou“, ako tomu učil Benedikt XVI.

* Taliansky prezident Giorgio Napolitano

O „mimoriadnej odvahe a neobyčajnom zmysle pre zodpovednosť“ hovorí taliansky prezident Giorgio Napolitano. S pápežom sa stretol ešte minulý týždeň pri príležitosti koncertu v Aule Pavla VI. vo Vatikáne. Prezident dodal, že počas posledného rozhovoru „bolo jasné, že pápež bol unavený a bol si vedomý únavy, ktorá bola ťažko znesiteľná“.

* Predseda Konferencie biskupov Talianska Angelo Bagnasco

Predseda Konferencie biskupov Talianska kardinál Angelo Bagnasco zdôraznil, že pápež Benedikt XVI. opäť raz „ponúkol príklad hlbokej vnútornej slobody“. V mene talianskych biskupov mu vyjadril blízkosť, ako aj vďaku za jeho pozornosť voči krajine a za „sprevádzanie a pokoru, s akou viedol Petrovu loďku“.

* Nemecká kancelárka Angela Merkelová

Podľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej ide o správu, ktorá prekvapila, ale zasluhuje si jej veľký rešpekt. Pripomenula niekoľko osobných stretnutí s Benediktom XVI. v Ríme a v Nemecku, ako aj pri príležitosti cesty pápeža do rodnej vlasti v septembri 2011: „Nezabudnuteľným pre mňa ostáva príhovor, ktorý pápež predniesol členom nemeckého parlamentu, keď poukázal na základnú úlohu nás politikov: slúžiť zákonu a brániť sa pred nadvládou nespravodlivosti.“

* Francúzsky prezident François Hollande

O „veľmi dôstojnom“ rozhodnutí hovorí aj francúzsky prezident François Hollande.

* Britský premiér David Cameron

Britský premiér David Cameron zdôraznil, že Benedikt XVI. bude „chýbať ako duchovný vodca miliónov ľudí“ a poukázal na jeho „neúnavnú snahu posilňovať väzby medzi Veľkou Britániou a Svätou stolicou“.

* Patriarcha Kirill

Keď v apríli 2005 Benedikt XVI. prevzal svoj úrad nástupcu sv. Petra, odhodlal sa nasledovať ekumenickú cestu, ktorú začal jeho predchodca Jána Pavol II. Počas ôsmych rokov pontifikátu sa snažil upevňovať dialóg s rôznymi cirkvami vo svete v prospech pokoja a vzájomného prijatia sa. Pravoslávny moskovský patriarcha Kiril pripomína „pozitívnu dynamickosť“, ktorá bola zo strany Benedikta XVI. garanciou pre ekumenické vzťahy a dúfa, že v tomto trende bude pokračovať aj jeho nástupca.

* Hovorca egyptskej koptskej pravoslávnej cirkvi

Hovorca egyptskej koptskej pravoslávnej cirkvi biskup Angelos vyjadril Benediktovi XVI. úctu a rešpekt. Poukázal na jeho dôležitú úlohu pri šírení pokoja a odstraňovaní násilia vo svete.

* Patriarch Konštantínopolu Bartolomej I.

Ekumenický patriarcha Konštantínopolu Bartolomej I. zdôraznil teologicko-patristickú kultúru modernosti pápeža Ratzingera: „Pápež zanecháva nezmazateľnú stopu v živote a histórii Katolíckej cirkvi, nielen kvôli krátkosti jeho pôsobenia, ale predovšetkým vďaka jeho nesmierne veľkému prínosu ako teológa a najvyššieho kňaza Cirkvi.“ Jeho písomnosti svedčia o jeho „hlbokých teologických znalostiach“, „kontakte s moderným svetom a živom záujme o problémy človeka“. Patriarcha ďalej uviedol: „My pravoslávni veriaci, si ho vždy budeme ctiť ako drahého a verného priateľa našej Cirkvi a verného služobníka posvätnej veci zjednotenia všetkých.“

Správu aktualizujeme.

( TK KBS, tk; ml ) 20130212092   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]