[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Statisíce ľudí sa postavili za obranu rodiny a manželstva medzi mužom a ženou
P:3, 15. 01. 2013 09:09, ZAH

Paríž/Rím 15. januára (RV) - Hlavné mesto Francúzska bolo uplynulú nedeľu svedkom tzv. "manifestácie pre všetkých", na ktorej sa zišli státisíce ľudí, aby vyjadrili svoj nesúhlas s vládnym návrhom zákona nazvaného "manželstvo pre všetkých". Tento zákon, ktorý navrhol prezident Francois Hollande. Okrem toho, že umožní homosexuálnym párom, aby boli zverované deti, stanoví tiež odstránenie slov otec a mama, muž a žena z úradných listín a nahradí ich termínmi rodič A, rodič B. Ide o legislatívnu redefiníciu manželstva.

Odhady počtu účastníkov, ktorí sa zišli pod Eiffelovou vežou, kolísajú medzi 340-tisíc, ktoré uvádza policajná prefektúra, až 800-tisíc, ako uvádzajú iné zdroje. Ich náboženská, politická a etnická rôznosť bola zjavná, ako sa patrí na kozmopolitnú metropolu a tiež vzhľadom na tak všeobecne zrozumiteľnú tému manifestáciu, akou je manželstvo a rodina. Pozornosti hlavných médií unikla.

„Myslím si, že ide o prvú masovú manifestáciu vo veľkej krajine západu, kde je evidentné rozdelenie spoločnosti na základe návrhu, ktorý je v súčasnosti definitívnym, predloženým v parlamente. Teda, manifestáciu, ktorá je obrazom rozdielnosti názorov na tému, ktorá sa stala horúcou, keď bola zavedená v niektorých nariadeniach,“ tvrdí právnik Carlo Cardia, docent cirkevného práva na Univerzite Roma Tre. Podľa neho nejde o manifestáciu založenú na vierovyznaní, medzi štrajkujúcimi sú totiž laici, katolíci, protestanti, židia, či viacerí starostovia. Jedna z účastníčok nazvala nedeľné udalosti „priateľskou vlnou tsunami“. Na proteste sa zúčastnilo aj mnoho rodín, ktoré museli do hlavného mesta cestovať niekoľko hodín, niektorí dokonca cestovali celú noc.

Cardia tvrdí, že otázka uzákonenia manželstiev homosexuálov a možnosti adopcií sa netýka len základnej otázky prirodzeného práva: „Dotýka sa skúsenosti všetkých ľudí, ktorá je zachovávaná od počiatku histórie. Prirodzené právo si v zásade vyžaduje minimum intelektuálneho spracovania, minimum návrhov právnych predpisov. Dotýkame sa tu niektorých aspektov prirodzenosti muža, ženy a dieťaťa a myslím si, že po prvýkrát si právo mocou zaisťuje zasiahnuť a zmeniť prirodzené elementy. Toto je snáď najsilnejšia námietka, ktorá vedie ľudí rôznej kultúrnej, náboženskej, politickej orientácie, reagovať na túto hypotézu.“

Uvoľnením tejto tzv. kotvy prirodzeného práva by podľa neho mohlo viesť k ďalším negatívnym zmenám: „Stojíme pred povolením, v istých oblastiach, takmer všetkého. Mám na mysli hypotézu eutanázie pre duševne chorých. Neexistuje tam niečo ako filter individuálnej vôle, ale rozhodnutie spoločnosti, ktorá sa domnieva, že tento druh života nie je dôstojný. Smerujeme k zneužitiu toho, čo je prirodzeným cyklom, viac ako právom, teda prirodzeného cyklu, do ktorého by zákon nemal nijako zasahovať. Problémom je ďalší krok, ktorým malo byť zneužitie inštitúcie na tento účel. Inštitúcie, ktorá nemá nič spoločné s homosexuálnym spolužitím. A to viedlo k donúteniu k tomu, aby v sebe zahŕňala vzťahy, ktoré sú iného druhu.“

Taliansky právnik ponúka nasledovný príklad: „Jedným z kľúčových bodov relativizmu je: žiadame veci pre nás, nezaujímame sa o potreby iných, prečo chcete negovať to, čo je našim právom, pokiaľ toto právo neporušuje práva niekoho iného? Výborne, ale manželstvo homosexuálov túto skutočnosť narušuje, pretože manželstvo homosexuálov so sebou z logického dôvodu nutne prináša adopciu detí. Teda, porušené bude právo detí...“

Francúzska ministerka spravodlivosti Christiane Taubira, ktorá návrh zákona podala do parlamentu, už dala na vedomie, že návrh zostane bez zmeny a o nejakom referende nebude vôbec reč. Politička pritom argumentuje výsledkami prieskumu verejnej mienky. Skutočne gigantický výraz verejnej mienky má pre niektoré politické elity zjavne nepatrný význam. "Časy sú veľmi znepokojujúce, musíme byť svedkami nádeje a pamäť na túto našu spoločnosť, ktorá bude v budúcnosti oveľa krehkejšia, a ktorá bude musieť byť veľmi pozorná voči svojim základným hodnotám. Rodina je nenahraditeľná, to hovoria všetci antropológovia. Svätá stolica zdôraznila svoju podporu Cirkvi vo Francúzsku čo sa týka jej stanoviska v tejto oblasti. Dotýkame sa totiž toho, čo je pre budúcnosť človeka podstatné. A chceme rešpektovať budúce generácie, musíme ich chrániť. Dúfam- že po tejto manifestácii a jej analýze by nakoniec zdravý rozum mohol zvíťaziť," povedal Vatikánskemu rozhlasu Mons. Bernard Podvin, hovorca Konferencie biskupov Francúzska.

Podľa Jérôma Fourqueta, analytika z agentúry Ifop, je možné hovoriť o úspechu manifestácie. Súvisí to nielen s počtom účastníkov, ale aj s jej priebehom, ktorý sa obišiel bez akýchkoľvek incidentov. Demonštranti vypravili delegáciu k prezidentovi Hollandovi, ktorého žiadajú, aby stiahol svoj návrh zákona a miesto toho, aby hľadal riešenie ekonomickej krízy.

Podporu Cirkvi vo Francúzsku prejavili i v Taliansku. Pokojné protesty sa v ten istý deň uskutočnili pred francúzskou ambasádou v Ríme. „Musím povedať, že francúzskych katolíkov pozitívne zasiahla podpora, ktorú chcel Rím vyjadriť Cirkvi vo Francúzsku. Dotýkame sa podstaty budúcnosti človeka: ak máme brať ohľad na budúce generácie, musíme ich chrániť,“ reagoval na podporu hovorca francúzskeho episkopátu. Obhajobu rodiny - ako základnej bunky spoločnosti - sprevádzali aj slogany „narodili sme sa z muža a ženy“.

Podľa Mons. Vincenza Pagliu spočíva hlavný problém v egoizme a v skutočnosti, že žijeme vo svete, v ktorom prevláda iba „ja“, a ktorý si želá iba práva a žiadne pravidlá: „Napríklad adopcia detí homosexuálmi urobí z dieťaťa akoby druh tovaru, teda: keď mám právo na toto, mám právo aj na to ďalšie. V skutočnosti, dieťa sa musí zrodiť a rásť prirodzenou cestou, ktorou je od nepamäti vzťah otca a matky. Dieťa by malo vyrastať v tomto kontexte," povedal predsedu Pápežskej rady pre rodinu.

Mons. Paglia pripomína, že umožnenie manželstiev homosexuálom a následnej adopcie by bolo nebezpečenstvom nielen pre dieťa, ale aj pre celú spoločnosť. Na túto skutočnosť poukazuje nasledovným príkladom: „Ak sa otec a dcéra majú navzájom milovať, je jasné, že táto láska musí rásť. Ale nie je možné domáhať sa toho, aby sa táto láska stala láskou manželskou, pretože ináč narušíme všetko a budeme smerovať k babylonskému zmätku jazykov, ocitneme sa nad priepasťou spoločnosti.“

Predseda vatikánskeho dikastéria hovorí aj o neutrálnom jazyku, ktorý sa v súčasnosti rozširuje, hovoriaci o rodičovi A a rodičovi B. Obáva sa, že po "manželstve pre všetkých" by sa mohli otvoriť aj témy ako polyandria a polygamia: „Všetko sa stáva možným. Ak je merítkom ,ja‘ a uspokojenie všetkých mojich túžob, je jasné, že môže dôjsť k čomukoľvek, a teda aj k zničeniu civilizácie.“ Ako uvádza, Cirkev obhajuje spoločenskú a antropologickú silu rodiny, pretože „miluje muža, miluje ženu, miluje všetkých a nechce, aby bola zničená kolíska, kde sa rodí a posilňuje spoločnosť“.

Zdroje: RV SK / RV CZ

( TK KBS, RV SK mf, RV CZ; ml ) 20130115015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]