[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Benedikt XVI. ukončil biskupskú synodu o novej evanjelizácii
P:3, 28. 10. 2012 19:47, ZAH

Vatikán 28. októbra (RV) - Svetlo viery je vzácne bohatstvo v živote človeka. Tieto slová vyslovil Benedikt XVI. počas svätej omše, ktorou sa skončilo 13. riadne generálne zhromaždenie synody biskupov. V Bazilike sv. Petra sa na liturgickom slávení eucharistie zišlo spolu so Svätým Otcom 49 kardinálov, 6 patriarchov a vyšších arcibiskupov východných cirkví, 71 arcibiskupov, 120 biskupov, množstvo kňazov a tisíce veriacich z celého sveta.

Benedikt XVI. vo svojej homílii vysvetlil príbeh z Markovho evanjelia o uzdravení slepca Bartimeja. Okrem iného povedal: "Sv. Augustín v jednom zo svojich spisov venuje Bartimejovej postave osobitnú pozornosť, čo môže byť i pre nás dnes zaujímavé a významné. Tento svätý biskup z Hippo uvažuje nad skutočnosťou, že v tomto prípade Marek prezrádza nielen meno uzdraveného človeka, ale i jeho otca, a na koniec dodáva, že „Bartimej, Timejov syn, bol človekom, ktorý sa z veľkého bohatstva ocitol na mizine a povesť o jeho biede bola verejne rozšírená, keďže okrem slepoty bol i žobrákom, čo sedával pri ceste. Kvôli tomu ho chcel Marek pripomenúť, pretože zázračné navrátenie jeho zraku malo taký veľký ohlas, akou veľkou bola fáma o jeho nešťastí“ (Il consenso degli evangelisti, 2, 65, 125: PL 34, 1138). Toľko sv. Augustín. Interpretácia, že Bartimej je človek, ktorý spadol zo stavu „veľkej prosperity“ nás núti premýšľať. Pozýva nás, aby sme uvažovali o skutočnosti, že v našom živote jestvujú vzácne bohatstvá a nie materiálne, ktoré môžeme stratiť. V tejto perspektíve by Bartimej mohol predstavovať tých, čo žijú v oblastiach s dávnou kresťanskou tradíciou, kde svetlo evanjelizácie zoslablo, vzdialili sa od Boha a nepovažujú ho viac za dôležitého vo svojom živote. Osoby, ktoré stratili veľké bohatstvo, čo „spadli“ z veľkej dôstojnosti, – nie ekonomickej alebo pozemskej moci, ale kresťanskej dôstojnosti – stratili istý a pevný životný smer a stali sa, často krát nevedomky, žobrákmi v existenciálnom zmysle. Je mnoho ľudí, čo potrebujú novú evanjelizáciu, teda nové stretnutie s Ježišom, Kristom, Božím synom (porov. Mk 1,1), ktorý môže nanovo otvoriť ich oči a ukázať im cestu. Je význačné, že práve pri zakončení zhromaždenia synody o novej evanjelizácii, nám liturgia ponúka evanjelium o Bartimejovi. Toto Božie slovo má čo povedať zvlášť nám, ktorí sme sa v týchto dňoch konfrontovali s potrebou nového ohlasovania Krista tam, kde svetlo viery pohaslo, tam, kde sa Boží oheň stal len žeravým uhlím, čo sa potrebuje nanovo rozhorieť, aby sa stal živým plameňom, osvetľujúcim a ohrievajúcim celý dom."

PLNÉ ZNENIE homílie Benedikta XVI. je TU

Po svätej omši sa Námestie sv. Petra a priľahlé námestie zaplnili tisíckami pútnikov z celého sveta, aby sa spolu s Benediktom XVI. pomodlili poludňajšiu modlitbu Anjel Pána. Predtým im však z okna svojej pracovne adresoval tieto slová:

„Drahí bratia a sestry, svätou omšou, ktorú sme dnes predpoludním slávili v Bazilike sv. Petra, sa skončilo 13. riadne generálne zhromaždenie synody biskupov. Počas troch týždňov sme sa konfrontovali s realitou novej evanjelizácie na odovzdávanie kresťanskej viery. Zúčastnila sa na tom celá Cirkev a jej námaha prinesie vďaka Pánovej milosti svoje ovocie. Synoda je vždy predovšetkým momentom silného cirkevného spoločenstva a preto chcem spolu s vami za ňu poďakovať Bohu, ktorý nám dal znova zakúsiť nádheru byť Cirkvou, byť ňou dnes v našom svete, v takom, aký je, uprostred tohto ľudstva s jeho ťažkosťami a nádejami. Zhoda slávenia synody s 50. výročím otvorenia Druhého vatikánskeho koncilu a začiatkom Roku viery je v tejto súvislosti osobitne významná. Na výročie koncilu bolo rovnako dôležité pripomenúť si blahoslaveného Jána XXIII. a Božieho služobníka Pavla VI., pretože toto nám pomohlo spoznať skutočnosť, že nová evanjelizácia nie je naším výmyslom, ale dynamizmom, ktorý sa rozvíjal v Cirkvi od 50-tych rokov minulého storočia, keď sa ukázalo, že krajiny so starodávnou kresťanskou tradíciou sa stali «misijným územím». Odtiaľ sa vynorila potreba nového ohlasovania evanjelia v sekularizovanej spoločnosti, dvojitá istota, že na jednej strane iba on, Ježiš Kristus, je skutočnou novosťou, ktorá zodpovedá očakávaniam človeka v každej dobe a na strane druhej, že jeho posolstvo si vyžaduje adekvátny spôsob odovzdávania v meniacich sa sociálnych a kultúrnych podmienkach. Čo môžeme povedať v posledný deň intenzívnych prác? Čo sa mňa týka, počúval a zaznačil som si veľa bodov k reflexii. S pomocou Sekretariátu synody a mojich spolupracovníkov sa teraz budem snažiť zhrnúť a rozvinúť ponúknuté návrhy a predložiť Cirkvi organickú syntézu a konkrétne smerovanie. Môžeme však povedať, že zo synody vzišiel posilnený záväzok k duchovnej obnove samotnej Cirkvi, aby sa tak mohlo začať s duchovnou obnovou sekularizovaného sveta. Obnova nastane po znovuobjavení Ježiša Krista, jeho pravdy a milosti, jeho «tváre», tak ľudskej a zároveň božskej, z ktorej sa odráža transcendentné Božie tajomstvo. Panne Márii zverujeme ovocie prác práve končiaceho sa synodálneho zhromaždenia. Nech nás ona, hviezda novej evanjelizácie, učí a pomáha nám privádzať všetkých ku Kristovi s odvahou a radosťou."

Po príhovore potom Benedikt XVI. obrátil pozornosť aj na jednu aktualitu: „Ničivý uragán, ktorý v uplynulých dňoch s osobitnou silou zasiahol Kubu, Haiti, Jamajku a Bahamy, zanechal po sebe mnoho mŕtvych a veľké škody. Mnoho ľudí muselo opustiť svoje domovy. Chcem všetkým zasiahnutým prírodnou katastrofou vyjadriť svoju blízkosť a uistiť ich, že na nich pamätám. Vyzývam všetkých k modlitbe a prejaveniu solidarity, aby sa takýmto spôsobom uľavilo v bolesti príbuzným obetí a ponúkla sa pomoc tisíckam postihnutých.“

( TK KBS, RV SK; ml ) 20121028005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]