[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ďalšia generálna kongregácia biskupskej synody vo Vatikáne
P:3, 20. 10. 2012 12:31, ZAH

Vatikán 20. októbra (TK KBS/RV) - V piatok 19. októbra pokračovalo zasadnutie biskupskej synody. Išlo o 17. generálnu kongregáciu.

PIATOK 19. októbra

Vyjadrovať nádej vo svete krízy. Toto je cieľom novej evanjelizácie, ako to pripomenula synoda biskupov v piatok predpoludním. Na 17. generálnej kongregácii sa biskupi za prítomnosti Svätého Otca zaoberali niektorými konkrétnymi návrhmi, ktoré vzišli z reflexií v malých krúžkoch a majú byť zahrnuté do záverečného dokumentu zhromaždenia.

V závere kongregácie arcibiskup Nikola Eterovič, generálny sekretár synody, oznámil, že banka IOR otvorila účet, na ktorý môžu synodálni otcovia vložiť svoje príspevky na podporu Sýrie. Obnos tejto zbierky spolu s finančným darom Svätej stolice odovzdá v Damasku v nadchádzajúcich dňoch delegácia vyslaná Benediktom XVI.

Návšteva synodálnych otcov v Sýrii sa môže stať skutočnou mierovou misiou slúžiacou k zmiereniu bojujúcich strán, uviedol arménsko-katolícky arcibiskup Boutros Marayati z Aleppa, mesta, ktoré sa v posledných týždňoch stalo dejiskom najkrutejších bojov. Vyjadril nádej, že delegácia navštívi nielen Damašek, ale i toto mesto. "Táto návšteva je pre všetkých kresťanov skutočným znamením nádeje. Tak ju vnímajú i ďalší obyvatelia Sýrie," uviedol katolícky arcibiskup. Zdôrazňuje zároveň, že Sýrčania dúfajú, že nepôjde len o ďalšie diplomatické gesto, ale skôr o udalosť, ktorá nasmeruje krajinu na cestu pokoja. "Musíme sa dovolávať úcty ku každému ľudskému životu, ktorá je vlastná moslimom, kresťanom i židom a na tomto základe budovať zhodu, ktorá dovolí zachrániť tisíce nevinných," hovorí arménsky arcibiskup Aleppa, a so znepokojením zároveň poukazuje na stále väčší nárast náboženského fanatizmu v Sýrii.

Ako oznámil vatikánsky štátny sekretár, šesťčlenná delegácia synodálnych otcov a Svätej stolice sa vydá do Damašku budúci týždeň. O ich vyslaní rozhodol Benedikt XVI.

Zástupca Svetového spoločenstva reformovaných cirkví o ekumenickom charaktere synody

Znakom ekumenickosti synody o novej evanjelizácii je účasť ekumenických delegátov, nielen hostí. Hovoril na nej okrem iných metropolita Hilarion, zástupca ruského pravoslávneho patriarchu Moskvy a v piatok vystúpil pred synodálnym zhromaždením profesor Michael Weinrich, zástupca Svetového spoločenstva reformovaných cirkví. Za tému svojho príspevku si zobral katolíckosť a kontextualitu. Bolo prekvapujúce pre mnohých počuť na pojem – katolíckosť – pozitívne hodnotenie z jeho z úst ako zástupcu väčšej časti reformovaných cirkví. Profesor Weinrich v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas dodal:

„V protestantizme máme skúsenosti s veľmi národnostne orientovanými cirkvami, cirkvi sú v podstate v protestantizme vždy nejakým spôsobom spojené s národnými hranicami. To znamená, že sú silne profilované v zmysle kontextuality. Ale ak pri kontextualite strácame pohľad na to, čo je spoločné, teda katolícke; ak kontextualita vytláča katolíckosť, potom je tu problém, čo vlastne máme spoločné. V rámci svetového spoločenstva reformovaných cirkví máme základné uznanie všetkých cirkví, ale nie je tu žiadne skutočné povedomie hlbokej vnútornej spolupatričnosti, ktoré je podľa mňa vyjadrené v pojme katolícky.“ Ak teraz hovoríme o väčšej jednote, potom automaticky prichádza na stôl téma ekumenizmu. Je váš názor, alebo vaše vnímanie ekumenického rozmeru pri novom ohlasovaní a v novej evanjelizácii dôležité? „Ekumenizmus nie je iba tam, kde sa o ňom výslovne diskutuje. Myslím, že už téma tohto trinásteho zasadnutia biskupskej synody je hlboko ekumenickou témou, pretože evanjelium je to, čo všetky cirkvi navzájom delí, a tiež to, čím sú vzájomne prepojené. Videl som tiež kontinuitu s dvanástym generálnym zhromaždením, kde bolo diskutované Božie slovo a zmysel Božieho slova pre cirkev aj jej poslanie. Jedná sa o otázky, ktoré obe majú zásadný význam pre protestantizmus, a ktorými sme hlboko spojení s touto biskupskou synodou.“

Zdroje RV CZ / RV SK

( TK KBS, RV CZ, RV SK; ml ) 20121020019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]