[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Benedikt XVI. ukončil návštevu blízkovýchodného Libanonu
P:3, 16. 09. 2012 21:00, ZAH

Libanon 16. septembra (TK KBS/RV) - Benedikt XVI. dnes ukončil apoštolskú cestu v blízkovýchodnom Libanone. Predpoludním slávil svätú omšu v Bejrúte, pri ktorej slávnostne odovzdal posynodálnu Apoštolskú exhortáciu pre Blízky východ. Návšteva vyvrcholila podvečer, kedy sa Benedikt XVI. vydal späť do Ríma.

*

Prezident Michel Sleiman s rodinou sa v sobotu po stretnutí s Benediktom XVI. v paláci ocenil návštevu Svätého Otca. „V tejto kritickej etape nášho národného života, keď sa niektorým z nás zdá mimo logiky násilie a nebezpečenstvo spoločenského a náboženského rozdelenia, sme presvedčení, že táto návšteva dá znovu lesk libanonskému posolstvu,“ uviedol prezident a pripomenul, že libanonská spoločnosť je výsledkom krehkého kompromisu a stále žije na jeho hrane. Spolužitie pre Libanončanov nie je stanoveným vzorcom, ale „ľudskou konštruktívnou komplementaritou“. Toto je podľa Sleimana jadrom paktu svornosti napriek občasným prekážkam a neúspechom. „Predkladáme naše výnimočné libanonské skúsenosti láskavému pohľadu Vašej Svätosti,“ povedal prezident a pripomenul tiež výzvy, ktorým čelia krajiny Blízkeho východu. Prezident považuje za prvoradé zabrániť Izraelu, aby pokračoval v porušovaní a hrozbách voči jeho krajinám. Terorizmus a plány k šíreniu rozbrojov sú ďalším tŕňom v oku Libanončanov. Prezident tiež vyjadril nesúhlas s akýmkoľvek vysporiadaním sa s palestínskymi utečencami, čo je však v rozpore s Ústavou Libanonu a podmienkami medzinárodných dohôd. Otázka 300-tisíc palestínskych utečencov žijúcich v táboroch v Libanone je podľa neho stále „jablkom sváru“. Ešte predtým ako libanonsky prezident odovzdal slovo Svätému Otcovi, vyjadril želanie, aby sa krajina stala príkladom pre celý región: „Libanon si želá mať arabské národy za bratov a sýrsky ľud obzvlášť, pretože títo ľudia si pre seba želajú reformy, slobodu a demokraciu.“

*

Kresťania a moslimovia sa zjednocujú, aby zastavili násilie a vojny. Takto sa v sobotu večer Benedikt XVI. prihovoril mladým z Libanonu a celého Blízkeho východu počas stretnutia na námestí pred maronitským patriarchátom v Bkerké. Za „oceán mladých“ označili niektoré médiá 25-tisícové zhromaždenie ľudí, vrátane mnohých moslimov, ktorí si prišli na námestie vypočuť slová Svätého Otca. Ten sa počas večera obrátil aj na prítomných mladých pochádzajúcich zo Sýrie a vyjadril svoju blízkosť sýrskemu ľudu sužovanému občianskou vojnou. Jeho slová vyvolali silné emócie, čo v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas potvrdil aj Mons. Mario Zenari, apoštolský nuncius v Sýrii: „Bolo to dojemné prekvapenie, veľmi dojemné. Myslím si, že sa dotkol sŕdc mladých v Sýrii, kresťanov, ale aj ďalších veriacich, myslím si, že sa dotkol aj ich rodín. Tu v Sýrii mám skúsenosť s mnohými mladými, predovšetkým kresťanmi, ktorí si kladú otázku: ´Aká je naša úloha v snahe o únik z tejto krízy? Ako by sme sa mali angažovať?´ Na farskej úrovni máme aj niekoľko pekných príkladov angažovania sa v sociálnej oblasti v prospech utečencov, tak ako aj na úrovní rôznych združení. Myslím si, že toto bolo naozaj – opakujem – veľmi, ale veľmi príjemným prekvapením a darom Svätého Otca pre kresťanov, zvlášť mladých, pre ich rodiny a ich farnosti tu v Sýrii.“ Svätý Otec v sobotu niekoľkokrát zdôraznil, že mu leží na srdci sýrsky ľud a vo svojich modlitbách často myslí na tamojších trpiacich ľudí, kresťanov či nekresťanov. Jeho úmysly komentoval Mons. Zenari: „Myslím si, že ktokoľvek zoči-voči tomuto strašnému utrpeniu – stačí sa pozrieť na počet utečencov, vysídlených osôb – určite kladie na prvé miesto týchto ľudí, ktorí rok a pol takto stále strašne trpia v Sýrii. Myslím si, že v srdci Svätého Otca majú osobitné miesto. Je dobré, že to vyjadril aj slovami, i keď my všetci to vieme.“

* Benedikt XVI. v Libanone - 3. deň

1. Slávnostná svätá omša v Bejrúte s homíliou

2. Odovzdanie Apoštolskej exhortácie, Anjel Pána a hodnotenie hovorcu Svätej stolice P. Lombardiho

3. Ekumenické stretnutie a rozlúčka s Libanonom

Posledný tretí deň návštevy Libanonu Benedikt XVI. začal slávnostnou svätou omšou na priestranstve Waterfront v Bejrúte, ktorú za účasti 350-tisíc ľudí slávil spolu s patriarchami a okolo 300 biskupmi Blízkeho východu. Dejiskom bohoslužby bolo priestranstvo vzniknuté umelým posunutím pobrežia smerom do mora. Plocha, na ktorú vojde okolo pol milióna ľudí, vznikla navozením trosiek z vojny zničeného mestského centra Bejrútu. Waterfront je súkromný pozemok, patrí rodine zavraždeného prezidenta Rafica Haririho, a bol poskytnutý pre návštevu Benedikta XVI. podobne ako pred 15 rokmi pri návšteve Jána Pavla II.

ad 1. Svätú omšu slávili vo francúzštine, arabštine a latinčine. Premietli sa v nej liturgické tradície všetkých katolíckych rítov pôsobiacich na Blízkom východe. "V dnešnú nedeľu, keď nám evanjelium predkladá otázku o Ježišovej pravej identite, sme spolu s apoštolmi na ceste, ktorá vedie do dedín v kraji Cézarey Filipovej. „Za koho ma pokladáte vy?“ (Mk 8,29), pýta sa ich Ježiš. Chvíľa, ktorú zvolil pre túto otázku, nie je bezvýznamná. Ježiš stojí pred rozhodujúcim obratom vo svojom živote. Vystupuje do Jeruzalema, na miesto, kde sa prostredníctvom kríža a vzkriesenia naplní ústredná udalosť našej spásy. V Jeruzaleme sa, ako výsledok týchto udalostí, zrodí Cirkev. Keď sa v tomto rozhodnom momente Ježiš pýta učeníkov: „Za koho ma pokladajú ľudia?“ (Mk 8,27), odpovede, ktoré mu dávajú, sa rôznia: Ján Krstiteľ, Eliáš, jeden z prorokov! Ešte i dnes, tak ako počas storočí, najrozličnejšími spôsobmi, mnohí našli Ježiša na svojej ceste a dali mu vlastné odpovede. Jestvujú prístupy, ktoré môžu napomôcť nájsť cestu pravdy. Hoci nemusia byť nevyhnutne falošné, zostanú nedostatočnými, kým nedosiahnu srdce Ježišovej identity. Iba ten, kto ho bude nasledovať na ceste, žiť v spoločenstve s ním v komunite učeníkov, môže dôjsť k pravému poznaniu. Nakoniec Peter, ktorý prežil určitý čas s Ježišom, ponúka svoju odpoveď: „Ty si Mesiáš“ (Mk 8,29). Správna odpoveď, bez akejkoľvek pochybnosti, ale ešte nedostatočná, nakoľko Ježiš cíti potrebu ju upresniť. Tuší, že ľudia by si ňou mohli poslúžiť v plánoch, ktoré nie sú jeho a vzbudiť falošné časné nádeje v neho. Nenechá sa obmedziť predstavami iba o ľudskom osloboditeľovi, ktorého mnohí očakávajú," uviedol Benedikt v homílii.

PLNÉ ZNENIE homílie Benedikta XVI. je možné nájsť ::TU::

To bola homília Benedikta XVI. z dnešnej predpoludňajšej svätej omše, počas ktorej slávnostne odovzdal biskupom Blízkeho východu apoštolskú exhortáciu, ktorá je plodom predvlaňajšieho zasadnutia biskupskej synody o Blízkom východe.

ad 2. Symbolické odovzdanie posynodálnej exhortácie patriarchom, predsedom biskupských konferencií Turecka a Iránu a niekoľkým veriacim laikom sa uskutočnilo bezprostredne po svätej omši. "Drahá Cirkev na Blízkom východe, čerpaj z pôvodnej miazgy spásy, ktorá sa realizovala na tejto jedinečnej zemi, vyvolenej spomedzi všetkých! Napreduj po stopách tvojich otcov vo viere. Oni začali svojou vytrvalosťou a vernosťou cestu odpovede ľudstva na zjavenie Boha! Nájdi v ohromujúcej rozmanitosti svätých, ktorí na tebe kvitli, príklady a orodovníkov, ktorí budú inšpirovať tvoju odpoveď na volanie Pána kráčať k nebeskému Jeruzalemu, kde Boh osuší každú slzu z našich očí (porov. Zjv 21,4)! Bratské spoločenstvo nech je oporou v každodennom živote a znamením univerzálneho bratstva, ktoré prišiel obnoviť Ježiš, prvorodený zo všetkých. Tak nech v tomto regióne, ktorý videl jeho skutky a načúval jeho slovám, naďalej zaznieva evanjelium, ako pred 2000 rokmi a nech je žité dnes a naveky!," povedal okrem iného v príhovore Benedikt XVI., ktorý následne na záver oslovil zhromaždených a vyzval ich k poludňajšej modlitbe Anjel Pána.

PLNÉ ZNENIE príhovoru Benedikta XVI. pri odovzdaní exhortácie je možné nájsť ::TU::

Poludňajšiu modlitbu Anjel Pána v závere dnešnej eucharistickej slávnosti v Bejrúte – slávenej pri príležitosti apoštolskej návštevy Libanonu – uviedol Benedikt XVI. nasledujúcim príhovorom, ktorý prinášame v plnom znení.

"Drahí bratia a sestry!

Obráťme sa teraz na Máriu, Božiu Matku, Našu Pani z Libanonu. Prosme ju, aby sa u svojho Božieho syna prihovárala za vás a osobitne za obyvateľov Sýrie a susedných krajín prosiac o dar pokoja. Vy dobre poznáte tragédiu konfliktov a násilia, ktorá spôsobuje mnoho utrpenia. Žiaľ, rachot zbraní pokračuje a počuť ho rovnako ako plač vdov a sirôt! Násilie a nenávisť vnikli do ulíc, ženy a deti sú ich prvými obeťami. Prečo toľká hrôza? Prečo toľko mŕtvych? Apelujem na medzinárodné spoločenstvo! Vyzývam arabské krajiny, aby ako bratia navrhli schodné riešenia, ktoré rešpektujú dôstojnosť každej ľudskej osoby, jej práva a jej náboženstvo! Kto chce budovať pokoj, musí prestať v inom vidieť zlo, ktoré chce odstrániť. Nie je jednoduché vidieť v inom osobu, ktorú máme rešpektovať a milovať, ale napriek tomu je to potrebné, ak chceme budovať pokoj, ak nám ide o bratstvo (porov. 1Jn 2,10-11; 1Pt 3,8-12). Kiežby Boh mohol dopriať vašej krajine, Sýrii a Blízkemu východu dar pokoja srdca, stíchnutie zbraní a zastavenie akéhokoľvek násilia! Kiežby ľudia pochopili, že všetci sú si bratmi! Mária, ktorá je našou Matkou, nech prevezme naše obavy a potreby. Spolu s tu prítomnými patriarchami a biskupmi zverujem Blízky východ pod jej materinskú ochranu, aby sme s Božou pomocou mohli zanietene pracovať na budovaní pokoja, nevyhnutného pre harmonický život medzi bratmi akéhokoľvek pôvodu a náboženského presvedčenia."

Krátko po svätej omši v Bejrút City Center Waterfront – prímorskej časti mesta – sa uskutočnilo záverečné stretnutie hovorcu Svätej stolice s novinármi. P. Lombardi hovoril o veľkom nadšení, ktoré vládlo pri sobotnom stretnutí Svätého Otca s 26-tisíc mladými. Veľkým prekvapením bola aj prítomnosť prezidenta republiky, ktorý sa zúčastnil na všetkých verejných udalostiach apoštolskej cesty, čo je podľa neho prejavom toho, akú dôležitosť pripisuje štát tejto návšteve Svätého Otca. Na večernom stretnutí bolo veľa mladých moslimov, ktorých pápež osobitne pozdravil a všetkých povzbudil k spolunažívaniu medzi moslimami a kresťanmi vo vzájomnom rešpektovaní sa. Hovorca tiež pripomenul, že Svätého Otca informovali o veľkom počte veriacich priamo zo Sýrie, ktorí prišli ako na stretnutie s mladými, tak aj na svätú omšu. Na otázku istého novinára, či sa predpokladá nejaké osobitné stretnutie Svätého Otca s utečencami zo Sýrie, hovorca odpovedal, že je ťažké nájsť a zorganizovať stretnutie v tak nabitom programe. „Ale medzi tými, ktorým Svätý Otec odovzdal apoštolskú exhortáciu boli aj zástupcovia utečencov, ktorí zastupujú všetkých.“ Apoštolskú cestu zhodnotil veľmi pozitívnym spôsobom tak po duchovnej, ako aj po ľudskej stránke. Svätý Otec sa veľmi teší z toho, že sa táto cesta uskutočnila. Každý deň a pri každej aj súkromnej príležitosti hovoril o vrelom prijatí, ktorého sa mu dostalo. Pripomenul tiež, že pápež svojou službou pútnika pokoja prispel k harmónii, pokojnému spolunažívaniu a vzájomnému načúvaniu jednotlivých náboženských a kultúrnych spoločenstiev v krajine. V Bejrúte bolo počas týchto dní cítiť atmosféru, ktorá je v kontraste so správami z tohto regiónu. Podľa jeho informácií z osobných stretnutí, bola apoštolská exhortácia s napätím očakávaná nielen zo strany katolíkov, ale aj pravoslávnych a moslimov.

ad 3. Popoludní posledného dňa návštevy Benedikta XVI. v Libanone malo na programe ekumenické stretnutie. Konala sa v Charfete v budove antiochijského patriarchátu sýrsko-katolíckej cirkvi, ktorej hlavou je patriarcha Ignác Youssif III. Younan. Ten bol tak posledným z troch v Libanone sídliacich patriarchov, ktorý hostil Petrovho nástupcu. Knižnica patriarchátu je známa svojim bohatým obsahom: v jej priestoroch je uložených viac ako 3-tisíc rukopisov v sýrskom a arabskom jazyku. Okrem ostatných katolíckych patriarchov Blízkeho východu boli prítomní pravoslávni patriarchovia rôznych rítov a tiež predstavitelia protestantských spoločenstiev Libanonu. Stretnutie malo neformálnu povahu.

Svätému Otcovi predstavil prítomných sýrsko-katolícky patriarcha Antiochie Ignac Yuossif III. Younan a odovzdal im apoštolskú exhortáciu. "Drahí bratia, naše stretnutie v tento večer je výrečným znamením našej hlbokej túžby odpovedať na výzvu Pána Ježiša: «Aby všetci boli jedno» (Jn 17, 21). V týchto nepokojných časoch, znižujúcich sa k násiliu, ktoré váš región zakusuje, je čoraz naliehavejšie, aby učeníci Krista boli autentickým svedectvom ich jednoty, aby svet uveril ich posolstvu lásky, pokoja, zmierenia. Toto posolstvo, ktoré prijali všetci kresťania – a my máme zvláštne poslanie odovzdávať ho svetu –, nadobúda nedoceniteľnú hodnotu v aktuálnom kontexte Blízkeho východu," povedal Benedikt XVI. v odpovedi na slová uvítania.

Na stretnutí boli prítomní pravoslávni patriarchovia - gréckopravoslávny antiochijský patriarcha Ignatius IV. Hazim a sýrsko-pravoslávny patriarcha Mar Ignatius I Zakka Iwas - predstavitelia protestantských vyznaní a ani traja v Libanone sídliaci katolícki patriarchovia. Sýrsko-katolícky patriarchát

PLNÉ ZNENIE príhovoru Benedikta XVI. pred patriarchami je možné nájsť ::TU::

Sýrsko-katolícky antiochijský patriarchát vznikol v roku 1783, keď sa časť veriacich sýrskej pravoslávnej cirkvi pod vedením patriarchu Jarweha vrátila do spoločenstva s Rímom. Patriarcha sa najprv uchýlil v Iraku, ale roku 1801 sa vrátil do Libanonu do kláštora Našej Pani Osloboditeľky v Charfete. Tam privítal Benedikta XVI. súčasný sýrsko-katolícky patriarcha Ignac Youssif III. Younan.

Hneď po tomto stretnutí sa Benedikt XVI. vydal na bejrútske letisko Rafiqa Haririho, kde sa Benedikt XVI. rozlúčil s libanonským prezidentom a ďalšími štátnymi a náboženskými predstaviteľmi. Na letisku ho očakávalo aj niekoľko tisíc nadšených ľudí. Oficiálny rozlúčkový ceremoniál sa začala hymnami Vatikánu a Libanonu. Po nich prezident republiky vo svojom príhovore poďakoval Svätému Otcovi za prijatie pozvania a návštevu krajiny. "Počas mojej veľmi krátkej návštevy, ktorá sa uskutočnila predovšetkým preto, aby som podpísal a odovzdal apoštolskú exhortáciu Cirkev na Blízkom východe, mohol som sa stretnúť s rozličnými zložkami vašej spoločnosti. Boli tu oficiálne momenty, iné viac osobné, chvíle intenzívne náboženské a plné vrúcnej modlitby a ešte iné, spestrené nadšením mladých. Vzdávam Bohu vďaky, že nám doprial tieto príležitosti. Ďakujem mu za dôležité stretnutia, za modlitby všetkých a za všetkých v Libanone a Blízkom východe, odkiaľkoľvek pochádzajú alebo akéhokoľvek sú náboženstva," povedal na záver Benedikt XVI.

PLNÉ ZNENIE príhovoru Benedikta XVI. na rozlúčku je možné nájsť ::TU::

Záverečný rozlúčkový ceremoniál ukončila vojenská prehliadka, po ktorej oboch predstaviteľov štátov prišli pozdraviť jednotliví členovia pápežského a prezidentského sprievodu. S polhodinovým meškaním oproti pôvodnému plánu potom Benedikt XVI. odletel na palube lietadla libanonskej spoločnosti M.E.A späť do Ríma.

Podiel kresťanov klesol v posledných ôsmich desaťročiach v Libanone z 54 percent na 40 percent. Najväčším spoločenstvom tu zostávajú maroniti. K tejto cirkvi, ktorá je spojená s Rímom, sa hlási zhruba štvrtina obyvateľov Libanonu.

::Prvý deň návštevy v Libanone:: / ::Druhý deň návštevy v Libanone::

Zdroje: RV SK / RV CZ

( TK KBS, RV; ml ) 20120916007   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]