TK KBS
Dnes je nedeľa 01. 02. 2015   Meniny má Tatiana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | iPhone | Twitter | Vyhľadávanie
  Navigácia
Hlavná stránka
Dnešné správy

  Servisy
Domáci servis
Zahraničný servis
Novinársky servis
Foto servis
- fotobanka
- fotobanka (free)
Audio servis
- audiobanka
Video servis
Reagujeme...

  Kategórie
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Dossier
Bulletin Život Cirkvi
Notitiae GS KBS
Historický kalendár
Programové tipy

  Audio&Video
TV LUX [naživo]
Rádio Lumen [naživo]
Rádio Vatikán [záznam]

  TK KBS
Adresa:
Kapitulská 11
P.O.BOX 113
814 99 Bratislava

Redakcia
Copyright info
Prístup do fotobanky

Kardinál Vegliò o nevyhnutnosti integrácie presťahovalcov
P:3, 11. 09. 2012 21:33, ZAH

Bosna a Hercegovina 11. septembra (TK KBS) Po troch dňoch sa v Sarajeve končí svetové náboženské stretnutie organizované Komunitou sv. Egídia. Výzvu Bosne, aby sa pokúšala obnoviť harmóniu medzi jej rozličnými etnickými a náboženskými zložkami, včera adresovali niektorí hlavní predstavitelia Arabskej jari. K tomu je však podľa libanonského gréckokatolíckeho arcibiskupa Bustrosa potreba plného práva pre všetkých, garantujúc pluralizmus, ktorý sa rodí zo vzťahov.Za jedným z okrúhlych stolov sa k Arabskej jari vyjadril aj libanonský intelektuál Samir Franjie, ktorý ju prirovnal k európskej revolúcii v osemnástom storočí. Ako povedal, arabská revolúcia na jednej strane navrátila autonómiu Arabom, ktorí sa stali tvorcami svojej histórie, na druhej strane umožnila objaviť rozmanitosť spletitej spoločnosti.

S príspevkom dnes na stretnutí vystúpil aj kardinál Maria Vegliò, predseda Pápežskej rady pre pastoráciu migrantov a cestujúcich, ktorý komentoval činnosť Cirkvi v oblasti pastoračných služieb zameraných na migrantov, a to nielen veriacich. Pripomenul nevyhnutnosť ich integrácie, ktorá sa uskutočňuje predovšetkým v cirkevnom spoločenstve a potom v občianskej spoločnosti. Tejto téme sa venoval aj blahoslavený Ján Pavol II. v roku 1986 vo svojom posolstve k Svetovému dňu migrantov. Kardinál však hovoril aj o dvoch extrémoch, ktoré často sprevádzajú fenomén migrácie: asimilácia, ktorá poškodzuje identitu migrujúcich etnických skupín a vylúčenie, teda ignorovanie zo strany ľudí z väčšinovej spoločnosti. Cirkev sa preto snaží reagovať na základné potreby v živote migrantov, ako aj tie v oblasti zdravia, vzdelania, sociálnych vzťahov, či zamestnania.
Nevyhnutné je podľa neho prijatie zodpovedných migračných politík a vytvorenie špecifických noriem, ktoré by zabezpečili stabilitu a ochranu všetkých práv prisťahovalcov. „Integrácia je predovšetkým proces celej spoločnosti, ktorý musí zahŕňať ekonomický, sociálny, politický a náboženský rozsah fenoménu, bez ktorého skutočná integrácia nie je možná,“ uviedol kardinál Vegliò.
( TK KBS, RV mf; pz ) 20120911024    Vytlacit clanok[naspat]


  ::Web stránka:
Synoda biskupov

  ::Dossier::
Synoda o rodine
Rok zasväteného života
SDM 2016 Krakov

  Kalendár
<<  február  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728 

  ::Pápež František::
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie
Kalendár podujatí

  ::Linky::
Vatikán
www.kbs.sk
Hovorca KBS
Zoznam hovorcov biskupstiev

Databáza podujatí (vyveska.sk)

Rádio Vatikán
Katolícke noviny
Rádio Lumen
Katolícke tlačové agentúry
Bohoslužby na Slovensku
Životopisy svätých

(c) TK KBS 2003 - 2015