TK KBS
Dnes je streda 17. 12. 2014   Meniny má Kornélia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | iPhone | Twitter | Vyhľadávanie
  Navigácia
Hlavná stránka
Dnešné správy

  Servisy
Domáci servis
Zahraničný servis
Novinársky servis
Foto servis
- fotobanka
- fotobanka (free)
Audio servis
- audiobanka
Video servis
Reagujeme...

  Kategórie
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Dossier
Bulletin Život Cirkvi
Notitiae GS KBS
Historický kalendár
Programové tipy
Denníky udalostí

  Audio&Video
TV LUX [naživo]
Rádio Lumen [naživo]
Rádio Vatikán [záznam]

  TK KBS
Adresa:
Kapitulská 11
P.O.BOX 113
814 99 Bratislava

Redakcia
Copyright info
Prístup do fotobanky

Národné stretnutie mládeže sa uskutoční v Ružomberku
P:3, 11. 08. 2012 11:30, DOM

Ružomberok 11. augusta (TK KBS) - Národné stretnutie mládeže sa uskutoční v Ružomberku. Rozhodli o tom jeho organizátori, ktorí sa dnes zišli na pracovnom stretnutí práve v tomto meste. Celoslovenské podujatie je alternatívou pre slovenskú mládež, ktorá v júli 2013 nepocestuje na Svetové dni mládeže (SDM) do Ria de Janeiro. Oficiálne miesto konania oznámili ich zástupcovia na brífingu, ktorý zorganizovali symbolicky v Parku blahoslaveného Jána Pavla II. Pápež bol iniciátorom myšlienky SDM.

"Ružomberok je križovatka ciest z východu i západu, severu i juhu. Je tu Katolícka univerzita, zdržiava sa tu množstvo mladých ľudí z celého Slovenska i zahraničia. Preto sme dali zelenú tomuto mestu," vysvetľuje Ondrej Chrvala, tajomník Rady pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska (KBS). Dopĺňa, že vznikol už aj pracovný názov stretnutia - R13. "Písmeno R pripomína mestá stretnutí, Rio de Janeiro aj Ružomberok a zároveň pod ním môžu mladí rozumieť radosť z cesty za Ježišom. Číslo trinásť vystihuje rok konania sa oboch akcií,“ vysvetľuje Ondrej Chrvala.

Zámer pripraviť celoslovenské podujatie odsúhlasili v júni biskupi Slovenska. Ružomberok vtedy označili za predpokladané dejisko. Organizačný tím v júli oslovil vedenie Ružomberka. „Mesto už vtedy prejavilo záujem aktívne sa podieľať na príprave stretnutia. Z jeho vedením prediskutujeme ďalšiu spoluprácu v najbližších týždňoch,“ hovorí riaditeľ Komisie pre mládež v Spišskej diecéze Marek Uličný, ktorý je zodpovedný za prípravu stretnutia R13 v Ružomberku. "Konečné rozhodnutie mestu prinesie prestíž, lebo ho navštívia mladí z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia,“ dodáva Marek Uličný.

Organizačný tím aktívne pripravuje program R13, na ktorom nebudú chýbať katechézy pre mladých, krížová cesta, duchovné, kultúrne a spoločenské aktivity. „Chceme prepojiť svetové podujatie so slovenským. Ukázať univerzalitu a nadšenie mladých ľudí z viery v Krista a spojiť Ružomberok so svetom,“ vysvetľuje Ondrej Chrvala, ktorý dnes s organizačným tímom navštívil možné miesta programu R13. Zároveň navštívili rektora Katolíckej univerzity v Ružomberku Tadeusza Zasępu.

Celosvetové SDM sa prvýkrát konali v roku 1985 v Ríme na podnet pápeža Jána Pavla II. Pápež, ktorého jeho nástupca Benedikt XVI. vyhlásil za blahoslaveného, sa usiloval o nadviazanie bližšieho dialógu Katolíckej cirkvi s mladými ľuďmi. Naposledy sa mladí stretli vlani v Madride. Na budúcoročnom svetovom podujatí, ktoré Katolícka cirkev pripravuje v rôznych mestách každé dva až tri roky, sa počíta s účasťou najmenej 200 Slovákov. Na Národnom stretnutí mládeže sa očakáva niekoľko tisíc mladých.

TK KBS informoval Komunikačný tím SDM 2013
( TK KBS, kt; ml ) 20120811003    Vytlacit clanok[naspat]


  ::Advent 2014::

  ::Udalosť::

  ::Dossier::
Synoda o rodine
Rok zasväteného života
SDM 2016 Krakov

  Kalendár
<<  december  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  ::Pápež František::
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie
Kalendár podujatí

  ::Linky::
Vatikán
www.kbs.sk
Hovorca KBS
Zoznam hovorcov biskupstiev

Databáza podujatí (vyveska.sk)

Rádio Vatikán
Katolícke noviny
Rádio Lumen
Katolícke tlačové agentúry
Bohoslužby na Slovensku
Životopisy svätých

(c) TK KBS 2003 - 2014