TK KBS
Dnes je pondelok 26. 01. 2015   Meniny má Tamara       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | iPhone | Twitter | Vyhľadávanie
  Navigácia
Hlavná stránka
Dnešné správy

  Servisy
Domáci servis
Zahraničný servis
Novinársky servis
Foto servis
- fotobanka
- fotobanka (free)
Audio servis
- audiobanka
Video servis
Reagujeme...

  Kategórie
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Dossier
Bulletin Život Cirkvi
Notitiae GS KBS
Historický kalendár
Programové tipy
Denníky udalostí

  Audio&Video
TV LUX [naživo]
Rádio Lumen [naživo]
Rádio Vatikán [záznam]

  TK KBS
Adresa:
Kapitulská 11
P.O.BOX 113
814 99 Bratislava

Redakcia
Copyright info
Prístup do fotobanky

Na Velehrade spomínali na odkaz sv. Cyrila a Metoda
P:3, 05. 07. 2012 19:47, ZAH

Velehrad 5. júla (TK KBS/TS ČBK) – V horkom letnom počasí za účasti českých a moravských biskupov, apoštolského nuncia v Českej republike, významných hostí z Čiech i zahraničia, niekoľko desiatok kňazov a tisíce pútnikov sa dnes predpoludním zúčastnili na svätej omši na Velehrade v rámci Národnej cyrilo-metodskej púte. Predseda jej pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka a homíliu na nej predniesol emeritný pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk.

„Je krásne, že môžeme dnešnú slávnosť na otvorenie prípravného cyrilo-metodského roka sláviť prostredníctvom médií s celým národom, pretože udalosť, ktorú slávime – 1150. výročie príchodu apoštolov našej viery sv. Cyrila a Metoda – sa týka nielen všetkých kresťanov našej krajiny, ale naozaj celého národa, bez rozdielu názorového presvedčenia,“ zaznelo v úvode homílie kardinála Vlka. Povedal, že „ich príchodom skrze misijnú činnosť sme skutočne vstúpili do Európy a boli (sme) zaradení medzi jej kultúrne národy,“ dodal kardinál Vlk.

Záver svätej omše už tradične patril niekoľkým osobnostiam, ktoré ocenila Česká biskupská konferencia (ČBK) za prínos v oblasti tvorby. Rád sv. Cyrila a Metoda získal maliar Milivoj Husák. Ďakovné uznanie ČBK si prevzali disidentka Iva Kotrlá, umelecký fotograf Jindřich Štreit a vedúci Svätomichalskej gregoriánskej scholy Josef Gerbrich. Pamätnú medailu ČBK dostala Marie Svatošová, zakladateľka hospicového hnutia, Jaroslav Dufek, riaditeľ Českej katolíckej charity a Bohumil Svoboda, filmový pracovník a spolupracovník kardinála Tomáška.

V popoludňajšom programe slávnostného dňa vo Velehrade sa mohli pútnici ešte zúčastniť na byzantsko-slovanskej liturgii sv. Jána Zlatoustého lebo odísť do Mikulčíc, ďalšie miesto spojené so životom solúnskych bratov, kde bohoslužbe predsedal kardinál Miloslav Vlk.
( TK KBS, TS ČBK mv; ml ) 20120705016    Vytlacit clanok[naspat]


  ::Web stránka:
Synoda biskupov

  ::Dossier::
Synoda o rodine
Rok zasväteného života
SDM 2016 Krakov

  Kalendár
<<  január  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  ::Pápež František::
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie
Kalendár podujatí

  ::Linky::
Vatikán
www.kbs.sk
Hovorca KBS
Zoznam hovorcov biskupstiev

Databáza podujatí (vyveska.sk)

Rádio Vatikán
Katolícke noviny
Rádio Lumen
Katolícke tlačové agentúry
Bohoslužby na Slovensku
Životopisy svätých

(c) TK KBS 2003 - 2015