[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Slovensku prebehol druhý ročník Noci kostolov
P:3, 04. 06. 2012 07:07, DOM

Bratislava 4. júna (TK KBS) - Vyše 180 kostolov, chrámov a modlitební sa v piatok 1. júna mimoriadne otvorila pre verejnosť na Slovensku. Už po druhýkrát sa uskutočnila akcia Noc kostolov.

Prinášame spravodajské súhrny z niektorých miest:

Noc kostolov v Lúčkach okres Ružomberok

Lúčky. Po druhý krát mali veriaci a návštevníci liptovskej farnosti Lúčky možnosť pobudnúť netradičný čas vo farskom kostole Povýšenia svätého Kríža pri príležitosti Noci kostolov. V kostole si mohli prezrieť vzácnu výstavu darov, ktoré dostal bl. Ján Pavol II. a vzdať úctu relikvii krvi Jána Pavla II. Po úvodnej svätej omši každú celú hodinu sa miestny správca farnosti modlil litánie k bl. Jánovi II., po nich nasledovali prezentácie zo života Karola Wojtylu. Pre všetkých návštevníkov to bol nezabudnuteľný zážitok. Ako uviedla do kroniky návštev jedna návštevníčka, ktorá bola na liečebnom pobyte v tunajších kúpeloch, bola to pre ňu najlepšia procedúra celého pobytu. Tohoročná Noc kostolov bola zároveň prípravou na slávnostné poďakovanie za prítomnosť relikvii vo farnosti.

TK KBS informoval Peter Kvasňák

Noc kostolov v Humennom – ekuména v praxi

Humenné. Ekuménu v praxi zažili účastníci Noci kostolov v Humennom. Na podujatí sa zúčastnil aj reformovaný kresťanský cirkevný zbor a filiálka kladzianského zboru evanjelickej cirkvi augsburského vyznania v Humennom. Bohatý duchovný program umocnila aj bratská spolupráca na príprave podujatia s miestnym zborom gréckokatolíckej farnosti z chrámu Zosnutia Presvätej Bohorodičky, ktorá zdôraznila potrebu šírenia myšlienky ekumenizmu. Program v reformovanom kostole otvorili a privítali účastníkov presbyter a seniorátny svetsky sudca Michalovského seniorátu Arpád Csontos a kurátor evanjelickej filiálky Ján Šuščák. O histórii oboch cirkevných zborov informovala presbyterka evanjelickej filiálky Valéria Csontosová, ktorá zdôraznila skutočnosť, že kostol spoločne užívajú obidve vierovyznania už od jeho postavenia v roku 1890. Svojpomocne vydaná „KRONIKA“ zboru od roku 1880 do roku 1953 bola prítomným vystavená v tlačenej forme a v súčasnosti je v príprave vydania až do roku 2012.

Duchovné slovo zaznelo aj v básniach v podaní sestier Anny Kostrejovej z reformovaného zboru a Boženy Bašistovej z evanjelickej filiálky. Medzi jednotlivými časťami programu bola prezentovaná hudba z CD nosiča reformovanej hudobnej gospelovej skupiny „JOEL“ z Palína, ktorú predstavil jej člen Pavol Kačkoš, farár - administrátor a dirigent reformovaného spevokolu „EKUMENA“ v Humennom. Veriaci sa potom v sprievode odobrali do gréckokatolíckeho chrámu, ktorý je v blízkosti nášho kostola. V plnom chráme sa k zúčastneným prihovoril dekan farnosti Martin Zlacký. Vo videoprojekcii sme zhliadli informácie o histórii i súčasnosti farnosti. S pohnutím sme sledovali zábery z minulosti, keď od roku 1954 až do roku 1968 bol grécko-katolícky chrám veriacim odňatý a odovzdaný pravoslávnej cirkvi. Hudobno-spevácke vystúpenie mládežníckeho zboru sv. Terezky Ježiškovej obohatilo program. Potom všetci prítomní prešli do kostola, kde po zaspievaní Žalmu 42 program pokračoval vystúpením spevokolu „EKUMENA“, v ktorom okrem veriacich protestantských zborov účinkujú aj katolícki veriaci. Prítomní si pozorne vypočuli príhovor farára – administrátora reformovaného cirkevného zboru Pavla Kačkoša. Za jeho základ si zvolil príbeh Nikodéma, ktorý pod rúškom noci prichádza k Ježišovi (Ján 3; 1-21), aby dostal vysvetlenie na svoje otázky. A tak sa dozvedá podstatu, že Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného syna, aby nezahynul nik, kto v neho verí, ale mal večný život. Aj my sa máme narodiť z Ducha, aby sme mohli vojsť do Božieho kráľovstva. Po oboznámení sa s históriou vzniku zboru a pôsobením jednotlivých duchovných v oboch humenských protestantských zboroch si účastníci pozreli inštalovanú výstavu náboženskej literatúry a Biblií. Medzi nimi zaujali najmä vydanie Kralickej Biblie a maďarská Biblia v preklade Gášpára Károlyiho s ilustráciami francúzskeho umelca Gustáva Doré. Vystavené boli aj „Ročenky“ reformovaného zboru od roku 1893 do roku 1910, ktoré vydávalo presbytérium. Bola to iniciatíva významného duchovného Ladislava Réza, publicistu a spisovateľa, zakladateľa a šéfredaktora prvých novín v Humennom „Homonna és vidéke“ - „Humenné a okolie“. V roku 2008 na túto tradíciu nadviazalo aj súčasné presbytérium a „ROČENKA“, v ktorej dokumentujeme život zboru, sa znova dostáva veriacim zboru do rúk.

TK KBS informovali Valéria a Arpád Csontosovci

Počas Noci kostolov lákala aj Galéria Trnavskej arcidiecézy

Galériu Trnavskej arcidiecézy, ktorá sa tiež zapojila do Noci kostolov, navštívilo 1897 návštevníkov. Galéria bola otvorená do 22:00 h a návštevníci si mali možnosť pozrieť výstavu Cesta k vzniku Trnavskej arcidiecézy - dva medzníky v jej dejinách s troma lektorskými výkladmi. Výstava je verejnosti prístupná do 30. septembra 2012, každý deň okrem pondelka od 11:00 do 18:00 h. Vstup je voľný.

TK KBS informovala Lucia Drábiková

Noc kostolov v Katedrále Povýšenia sv. Kríža v Bratislave

„Ikona je pre veriaceho obrazom Vteleného Slova a pozýva ho ku kontemplácii," zdôraznil vo svojej prednáške protosynkel (generálny vikár) bratislavskej eparchie, o. Vladimír Skyba počas podujatia Noc kostolov v Katedrále Povýšenia sv. Kríža v Bratislave. Prednáška o teológii ikony prilákala do gréckokatolíckeho chrámu mnohých návštevníkov, ktorí sa živo zaujímali o východné ikony a ich posolstvo. Vladimír Skyba sa snažil prítomným návštevníkom vysvetliť význam ikon, ktoré majú pôvod na kresťanskom Východe ako aj dejinné súvislosti ich vzniku. Poukázal aj na niektoré typické ikony ako Ježiš Kristus Pantokrator, Mandylion – Kristova tvár (nie rukou tvorený obraz), či ikona Deesis, na ktorej je zobrazený Ježiš Kristus kráľ spolu s dvoma veľkými orodovníkmi – Pannou Máriou a sv. Jánom Krstiteľom. Zvlášť sa venoval ikonám a ich usporiadaniu na ikonostase (stena pozostávajúca z ikon), ktorý v chráme oddeľuje svätyňu od lode, a ktorý je typickým liturgickým prvkom byzantských chrámov. Prítomní sa živo zaujímali aj o techniku písania ikon, o význam farieb na ikonách, ako aj o možnosť naučiť sa písať ikony. Obdivovali aj tzv. moderné ikony a ikonografické diela (napr. artprotisy) akademického maliara Mikuláša Klimčáka, ktoré zdobia katedrálu. Podujatie Noc kostolov sa v katedrále začalo malo večierňou o 18.00 a po nej nasledovala prezentácia katedrálneho chrámu, ktorý predstavil gréckokatolícky kňaz o. Stanislav Diheneščík. V rámci programu sa prítomní modlili aj Akatist k presvätej Bohorodičke, ktorý za sprievodu katedrálneho zboru Chryzostomos slúžil kancelár Eparchiálneho úradu, o. Peter Sabol. Katedrálny chrám bol otvorený do polnoci a jeho návštevníci využili aj možnosť osobných rozhovorov s gréckokatolíckymi kňazmi. Podujatie bolo súčasťou akcie Noc kostolov, ktorá sa konala po celom Slovensku, 1. júna 2012 vo večerných hodinách.

TK KBS informoval Stanislav Gábor

Úspešná Noc kostolov v Katedrále sv. Šebastiána

Bratislava. Dvere hlavného chrámu Ordinariátu OS a OZ SR - Katedrály sv. Šebastiána v rámci Noci kostolov boli 1. júna 2012 otvorené do polnoci nielen pre príslušníkov a zamestnancov OS a OZ SR s rodinami, ale aj pre širokú verejnosť. Návštevníci mohli na vlastné oči obdivovať zvlášť monumentálnu mozaikovú výzdobu od autora svetoznámeho slovinského umelca, člena Pápežskej rady pre kultúru, jezuitu Marka Ivana Rupnika, ktorú je možno na Slovensku považovať za unikát. Popritom bol pre návštevníkov pripravený aj bohatý sprievodný program. Podujatie sa začalo spoločnou modlitbou sv. ruženca vedenou príslušníkmi Colnej správy SR. Program pokračoval pontifikálnou svätou omšou spojenou s Eucharistickou pobožnosťou. Celebroval ju ordinár OS a OZ SR Mons. František Rábek so svojimi biskupskými vikármi Mons. Františkom Počurekom, Mons. Františkom Bartošom, Mons. Bartolomejom Juhásom SDB a kaplánmi Ordinariátu OS a OZ SR Ľudovítom Spuchľákom, Ľuboslavom Farkašom a Andrejom Streicherom. Návštevníkov po skončení liturgickej slávnosti zaujal aj kultúrno umelecký program hudby a poézie, v rámci ktorého predniesol básnik Michal Chuda verše na chválu sv. Michala archanjela a veľký úspech zožal koncert Dychového kvarteta Hudby Ozbrojených síl SR. Po zotmení si návštevníci mali možnosť pozrieť dokumentárny film "Keď kamene hovoria" o vzniku a inštalácii mozaikovej výzdoby v Katedrále sv. Šebastiána. Po filmovej projekcii správca katedrály pplk. Mons. František Bartoš poskytol návštevníkom teologický výklad posolstva a symboliky mozaikovej výzdoby, počas ktorého zazneli sakrálne skladby v podaní organistu Petra Vymazala z Trnavy. Svojim dielom do programu prispel aj miestny katedrálny detský spevácky zbor. Po speve sa v rámci prezentácie vikára ZVJS Mons. Bartolomeja Juhása návštevníci zoznámili s pôsobením väzenských kaplánov a väzenských dobrovoľníkov v prostredí slovenských väzníc. Podobne prebehli prezentácie o pôsobení policajných kaplánov v prostredí Colnej správy SR a hasičských kaplánov v prostredí HaZZ. Pozornosť návštevníkov katedrály sv. Šebastiána upútalo aj premietnutie dokumentárneho filmu "22 hláv" o príslušníkoch Štátnej bezpečnosti popravených počas komunistického režimu za pomoc Katolíckej cirkvi, a dokumentárneho filmu "Kandahárske sirény" o pôsobení vojenského kaplána medzi vojakmi na misii v Afganistane. Po projekciách oboch dokumentov sa v závere programu uskutočnila diskusia k filmu a živé osobné svedectvo z misie v Afganistane návštevníkom priniesol vojenský kaplán Slavko Ganaj. Na záver programu o polnoci udelili kapláni Ordinariátu OS a OZ SR návštevníkom záverečné požehnanie a dvere Katedrály sv. Šebastiána sa zatvorili. Spokojnosť na tvárach návštevníkov a účastníkov programu Noci kostolov 2012 v hlavnom chráme Ordinariátu OS a OZ SR svedčili o tom, že rozhodnutie zapojiť sa do aktivity bolo správne a Ordinariát OS a OZ SR tak mohol ukázať nielen Katedrálu sv. Šebastiána, ale priblížiť návštevníkom aj svoje náročné a významné duchovné a pastoračné pôsobenie v prostredí Ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký

Noc kostolov v Kostole sv. Barbory v Žiline

Žilina. Do projektu Noc kostolov 2012 na Slovensku sa zapojil aj Kostol sv. Barbory v Žiline pod Duchovnou správnou bratov dominikánov. Počas celého programu si návštevníci mohli pozrieť výtvarnú tvorbu Juraja Pšenčíka, ktorý svojou prácou patril k živým kameňom františkánskeho Kostola sv. Barbory. Program sa začal o 18:00 h spoločnou chórovou modlitbou, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou klasického a rehoľného života. Modlitbu vešpier viedol fr. Humbert Virdzek OP spolu s ostatnými bratmi. Ďalšia časť programu bola venovaná Peregrinovi Wernerovi, staviteľovi oboch organov. Kostol sv. Barbory je jedinečný práve tým, že má dva organy. Veľký organ sa nachádza vzadu na chóre kostola a malý v oratóriu. Nasledovala prehliadka kostola s odborným výkladom Vladimíra Majtána z Krajského pamiatkového úradu, ktorý priblížil barokový skvost v Žiline. Po prehliadke kostola nasledovala prehliadka malého a veľkého organu s možnosťou vyskúšať si hru na nich. Viac informácií o organoch a ich útrobách predstavil Marián Muška, jeden z organistov Kostola sv. Barbory. O 21:00 h si návštevníci mohli vypočuť a pozrieť prezentáciu sestry Lívii z Kongregácie školských sestier sv. Františka Assiského, ktorá predstavila previazanosť Žiliny s tradíciou františkánskej rehole. Sú neoddeliteľnou súčasťou mesta, keďže spravujú Gymnázium sv. Františka. V programe nechýbala ani téma františkáni, krátke pásmo o katolíckej moderne, Rudolfovi Dilongovi a jeho tvorbe. Slovo potom dostal fr. Melichar Matis OP na tému Prví dominikáni v Amerike a ich boj za ľudské práva. Pripomenul napríklad päťsté výročie slávené minulý rok v advente od kázne brata Antonia de Montesinos, ktorou sa začal ich boj proti temnote otroctva. Tému Kto sú dominikáni a čo robia nám predstavil fr. Patrik Vnučko OP, prior dominikánskeho žilinského kláštora. Prítomní nazreli do rehole v širšej perspektíve od jej počiatkov až do súčasného pôsobenia v Žiline. Poslednú hodinu programu Noci kostolov strávili účastníci v Žiline v modlitbe pred Eucharistickým Kristom. Animovanú adorácia na tému „Deti svetla“ si pripravilo spoločenstvo Serafín.

TK KBS informoval Marek Jurík

Noc kostolov v prešovskej Konkatedrále

Prešov. Noc kostolov v prešovskej Konkatedrále sa začala za hlaholu zvonov slávnostným vstupom detí so sviečkami, ktoré prešli cez hlavnú loď chrámu a zastavili sa pred bohostánkom. Tam vytvorili svetelný špalier. Po sprievode sa začala slávnostná svätá omša sprevádzaná orchestrom a zborom Misa AD HONOREM SANCTA LUDMILE pod vedením Vojtěcha Řihovského. Hlavným celebrantom bol vdp. Jozef Dronzek, dekan - farár. Po svätej omši program pokračoval scénkou, ktorú so žiakmi CZŠ sv. Mikuláša nacvičila katechétka Jozefina Rečičarova. Vonku medzitým prešovskí hasiči predviedli ukážku zlaňovania veže Konkatedrály. Historička Darina Petranská prítomným priblížila históriu mesta Prešova. Po nej vystúpil zbor „Spoza stĺpa“ sprevádzaný Mariannou Garberovou (organ). Architekt Marian Sitarčik so svojou prezentáciou priblížil prítomným históriu a súčasnosť Konkatedrály. Nad textami Antoinea de Saint-Exupéryho, Paula Claudela a Francisa Jammesa sa zamýšľali prof. Jozef Leščinský a Zuzana Slávikova. Sprevádzali ich speváci pod taktovkou dirigentky Janky Terenčíkovej. Zlatým klincom programu bol recitál Sisi Lelkes Sklovskej. Vyvrcholením programu „Noc kostolov“ bola hodinová Eucharistická adorácia, ktorou prítomných sprevádzal kaplán Radoslav Krenický, ktorý nakoniec prítomným udelil požehnanie so sviatosťou Oltárnou. Program moderovala Helena Motiľová.

TK KBS informoval Jakub Halčák

Noc kostolov vo farnosti Radošina

Radošina. V piatok 1. júna 2012 sa hlahol zvonov začal ozývať už v netradičnom čase o 17,50 h a ozýval sa 10 minút. Ohlásil Noc kostolov, do ktorej sa tento rok zapojila aj farnosť Radošina. Od 18:00 do 24:00 pripravili v tamojšom kostole bohatý program. Po svätej omši predstavili svoju službu pri oltári miništranti a prizvali prítomných chlapcov do tejto služby. Nasledoval program eRka - súťaže, kvízy, piesne, ukazovačky. Po nich sa predstavil chrámový zbor z filiálky Bzince. Program rozdelilo agapé pod obrovským stanom vedľa kostola. Dekan Ľ. Havran prítomných oboznámil s históriou kostola, ukázal staré a nepoužívané liturgické rúcha z farského archívu a vyzval prítomných, aby si prezreli tiež výstavku starých liturgických kníh a fotografií, ktoré dopĺňali informácie o činnosti farnosti v minulosti i súčasné aktivity. Potom sa predstavil svojím spevom miestny chrámový zbor a posledná jeden a pol hodina bola venovaná tichému duchovnému programu. Farský kostol v Radošine i celá farnosť sú zasvätené Najsvätejšej Trojici, ktorej slávnosť pripadla práve na najbližšiu nedeľu. Pokračovalo sa teda čítaním nedeľného evanjelia a úvahou nad ním. Celé podujatie sa pred polnocou skončilo spoločnou modlitbou vešpier, kompletória a ako mariánska antifóna Anjel Pána.

TK KBS informovala Antónia Sigetová

( TK KBS, tk; ml ) 20120604023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]