::fotografie:: a ::audio nahrávky::."> ::fotografie:: a ::audio nahrávky::." />
[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bratislave vystúpili osobnosti médií a novej evanjelizácie z Vatikánu
P:3, 24. 02. 2012 10:00, DOM

Bratislava, 24. februára (TK KBS) – „Výzvy Novej Kultúry“ je názov konferencie s medzinárodnou účasťou, ktorá sa dnes uskutočnila v Bratislave. Vystúpili na nej uznávané osobnosti médií a novej evanjelizácie z Vatikánu, ktorých prednášky si prišli vypočuť takmer dve stovky predstaviteľov náboženského a spoločenského života zo Slovenska i zahraničia.

Konferenciu otvorili svojím príhovorom apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Mario Giordana a predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský. Arcibiskup Giordana okrem iného povedal, že konferencia je dôkazom toho, že Cirkev na Slovensku si uvedomuje svoje základné poslanie a že chce prinášať dnešnému svetu svetlo Kristovej evanjelizácie.

"Novej evanjelizácie, ktorá by bez toho, aby rezignovala na pravdu, na radikalitu kresťanského života či evanjeliové požiadavky, dokázala týmto výzvam čeliť," povedal Mons. Giordana. "Prípadné ťažkosti, ktoré sú s tým spojené, nech nás ako Cirkev neodradia a nech nám nevezmú túžbu a vôľu byť verní svojmu povolaniu," dodal apoštolský nuncius na Slovensku.

Arcibiskup Zvolenský povedal, že téma konferencie otvára témy, čo je kultúra, v čom je súčasná kultúra nová, prečo sa ňou zaoberať a aké výzvy táto nová kultúra predstavuje. Pre Katolícku cirkev je toto spojenie podľa jeho slov o to zaujímavejšie, pretože stojíme pred úlohou venovať sa novej evanjelizácii.

V súvislosti s týmito témami metropolita Zvolenský pripomenul, že Katolícka cirkev dokáže ponúknuť nové impulzy pre rozvoj našej spoločnosti. "V tejto chvíli je tým impulzom presvedčenie, že naša spoločnosť bude viac ľudskejšou, ak sa otvorí Kristovmu evanjeliu. Lebo kde je evanjelium, tam je ak skutočná kultúra," uviedol arcibiskup Zvolenský.

::Príhovor Mons. Stanislava Zvolenského na konferencii "Výzvy Novej Kultúry::

V programe ďalej vystúpil predseda Pápežskej rady pre spoločenské komunikačné prostriedky Mons. Claudio Maria Celli. Vo svojom vystúpení uvažoval nad výzvami dnešnej digitálnej éry pre Cirkev. Pridŕžal sa pri tom výrokov pápežov Pavla VI., Jána Pavla II. a Benedikta XVI. Zdôraznil, že najdôležitejším bodom spoločenskej komunikácie je hľadanie pravdy o človeku.

Prvým prostriedkom evanjelizácie je podľa arcibiskupa Celliho svedectvo kresťanského života. "Problém nespočíva v používaní technológii, ale ako hovorí Svätý Otec, je to problém svedectva," uviedol Celli. Dodal, že hovoriť o komunikácii v kontexte nových technológii nás zaväzuje znamená "byť v dnešnom svete svedkom".

Arcibiskup Mons. Celli tiež priblížil viaceré štatistiky súvisiace s používaním internetu a nových médií v súčasnosti. Zároveň poukázal na to, aké výzvy je potrebné naplniť, aby v digitálnom svete bola prítomná Katolícka cirkev. Základ vidí v dialógu a službe, ktorým sa musí Cirkev venovať.

Konferencia pokračovala príhovorom Mons. Lucia Ruiza, ktorý je zodpovedný za prevádzku internetových služieb vo Vatikáne. Poukázal na niektoré vlastnosti digitálnej kultúry, ktorá sa neustále mení. Voči týmto zmenám je podľa jeho slov možno zaujať tri postoje - ignorovať ich, nekriticky ich nasledovať alebo sa s nimi konfrontovať pomocou ducha rozlišovania.

Mons. Ruiz priblížil niekoľko charakteristických znakov digitálnej kultúry, ako napríklad všadeprítomnosť, multimediálnosť či neformálnosť. Zdôraznil potrebu naučiť sa správne "kultúrne kľúče" pre vytvorenie novej syntézy stabilných hodnôt s novou kultúrou. Ak sa ich nenaučíme, môžeme dospieť k vyprázdneniu kultúrneho dedičstva a synkretizmu pravdy.

Konferencia vyvrcholila prednáškou "Nová kultúra a nová evanjelizácia", s ktorou vystúpil predseda Pápežskej rady na podporu novej evanjelizácie Mons. Rino Fisichella. V prejave o výzvach novej kultúry zdôraznil, že nová evanjelizácia vyrástla z presvedčenia, že milosť nás premieňa a dáva dôveryhodnosť nášmu svedectvu.

Cirkev podľa Mons. Fisichellu neevanjelizuje z dôvodu veľkej výzvy sekularizácie, ale pretože „musí poslúchať Pánov príkaz priniesť evanjelium každému stvoreniu.“ To je podľa neho ústredný bod projektu Cirkvi na nasledujúce desaťročia, pre ktorý „musíme byť schopní plne pochopiť zodpovednosť, ktorá spočíva na Kristovej Cirkvi“.

Predseda vatikánskeho dikastéria v diskusii reagoval na viacero otázok. Týkali sa napríklad jeho skúsenosti s formáciou poslancov, keďže v minulosti pôsobil ako duchovný správca poslaneckej snemovne v Taliansku či potenciálu novej evanjelizácie, ktorú aktívne presadzuje Pápežská rada, ktorej predsedá. Dotkol sa aj témy dialógu s islamom či téme korupcie.

Konferenciu ukončil arcibiskup Zvolenský, ktorý poďakoval hlavným hosťom za ich obetavosť, svedectvo viery a ich múdrosť. "Tešíme sa, že sme vás tu mohli mať medzi sebou," uviedol Zvolenský.

Konferenciu "Výzvy Novej Kultúry" pripravili Konferencia biskupov Slovenska (KBS) spolu so STUDIO MORANDINI E ASSOCIATI. Videozáznam z konferencie bude čoskoro dostupný na stránkach ::televízie TV LUX:: a ::TK KBS::.

TK KBS vydala k správe ::FOTO::

Životopisy hlavných hostí je možné nájsť na ::tomto mieste::

( TK KBS, ml; ml ) 20120224002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]