Nepál, 13. januára (claritatis.cz) - Už 60 rokov učia katolícke školy v Nepále hodnotám pokoja a spravodlivosti. Podľa regionálneho predstaveného jezuitu P. Lawrenca Maniyera sú hinduistický extrémizmus a neznášanlivosť plodmi výchovy na školách, ktoré nie sú postavené na týchto hodnotách postavené. „Už od našej prvej misie vyzývame rodičov, aby zapisovali deti len do takých škôl, ktoré zdieľajú naše hodnoty,“ povedal P. Lawrenc. Podľa školského odborníka Tirtha Knania pomohla prítomnosť katolíckych škôl v Nepále k zmene klímy v krajine. Kriminálne a násilnícke skupiny, ako je Nepálska obranná armáda, sú produktom zlého vyučovania. Katolícka komunita je naproti tomu plodom jezuitskej výchovy.
Potom, čo jezuiti vyučovali kráľa Birendra a kráľovnú Ajšvaríju v svojich školách v indickom Darjeelingu a Kurseongu, boli v roku 1950 pozvaní do Nepálu, aby tu otvorili školu v Godivari blízko Katmándu. V súčasnej dobe vedú jezuiti 4 stredné školy a jeden internát: prevádzkujú tiež 33 základných škôl. V týchto školách sa vzdelávala väčšina nepálskych politických lídrov. Suddha Raunijar, hinduista a ajurvédský lekár, chodil do školy svätého Xavera v Katmánde a hovorí, že nemôže zabudnúť, čo sa u jezuitov učil o spravodlivosti a pokoji. Je stále v styku so svojimi učiteľmi a začal pracovať ako dobrovoľník medzi deťmi ulice.
„Robím, čo môžem, aby som rozšíril pápežovo posolstvo o pokoji a spravodlivosti medzi našimi ľuďmi,“ povedal. „Dúfam, že Nepálci budú pápežovo posolstvo nie len poslúchať, ale budú ho tiež aj uplatňovať.“
V roku 2006 bola monarchia odstránená a Nepál sa stal sekulárnym štátom. Náboženský proselytizmus je zakázaný, ale kresťania môžu verejne slúžiť svätú omšu a iné náboženské obrady. Vďaka tomu miestna katolícka komunita rastie – z 4 tisíc ľudí pred piatimi rokmi na dnešných 10 tisíc.
Nepál má 29 miliónov obyvateľov, z toho tvoria kresťania 3 %; v roku 1960 to bolo 0,2 %.
Zdroj: ::res.claritatis.cz::