[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 04. 2024   Meniny má Valér      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príhovor Benedikta XVI. počas Urbi et Orbi
P:3, 25. 12. 2011 12:12, DOM

Drahí bratia a sestry z Ríma a z celého sveta!

Kristus sa nám narodil! Sláva Bohu na výsostiach a na zemi pokoj ľuďom, ktorých on miluje. K všetkým prichádza toto betlehemské posolstvo, ktoré Katolícka cirkev necháva zaznieť na všetkých kontinentoch a ide za hranice každého národa, jazyka a kultúry. Syn Panny Márie sa narodil pre všetkých, je Spasiteľom všetkých.

Takto ho ohlasuje starodávna liturgická antifóna: „Ó Emanuel, náš kráľ a zákonodarca, nádej a spása národov: príď nás spasiť ó Pane, náš Boh“. Veni ad salvandum nos! Príď nás zachrániť! Toto je volanie človeka v každej dobe, pretože cíti, že on sám nedokáže prekonať ťažkosti a nebezpečenstvá. Svoju ruku potrebuje vložiť do väčšej a silnejšej ruky, do ruky, ktorá sa k nemu vystiera zhora. Drahí bratia a sestry, tou rukou je Ježiš, narodený z Panny Márie v Betleheme. On je rukou, ktorú vystrel Boh k ľudstvu, aby ho vyviedol z neistých pieskov hriechu a postavil na skalu, na pevnú skalu svojej pravdy a lásky (porov. Ž 40,3).

Áno, takýto je význam mena tohto Dieťaťa. Je to meno, ktoré mu z vôle Boha dali Mária a Jozef: Volá sa Ježiš, čo znamená „Spasiteľ“ (porov. Mt 1,21; Lk 1,31). Bol poslaný Bohom, aby nás zachránil predovšetkým od najhlbšieho zla, ktoré je zakorenené v človeku a v dejinách. Je to zlo, ktoré je odlúčením od Boha; trúfalé spoliehanie sa na seba samého, porovnávanie sa s Bohom a snaha nahradiť ho sebou samým. Je to rozhodovanie o tom čo je dobré a čo je zlé; snaha byť pánom života a smrti (porov. Gn 3,1-7). Toto je veľké zlo, veľký hriech od ktorého sa my ľudia nemôžeme zachrániť bez toho aby sme sa neutiekali o pomoc k Bohu a nevolali k nemu: „Veni ad salvandum nos! – Príď nás zachrániť!“.

Samotný fakt pozdvihnutia tejto prosby k nebesiam nás stavia do správnej pozície. Stavia nás do pozície pravdy o sebe samých: sme tými, ktorí volali k Bohu a boli zachránení (porov. Est [grecky] 10,3f). Boh je Spasiteľ a my sme tí, ktorí sa nachádzame v nebezpečenstve. On je lekár a my sme pacienti. Uznať ho, to je prvý krok k záchrane, k východu z bludiska, do ktorého sa sami zatvárame svojou namyslenosťou. Pozdvihnúť oči k nebu, vystrieť ruky a žiadať pomoc je tým východiskom - za predpokladu, že je tu Niekto, kto načúva, a kto nám môže prísť na pomoc.

Ježiš Kristus je dôkazom toho, že Boh vypočul naše volanie. A nie len to! Boh má voči nám takú lásku, že nedokázal ostať v sebe samom, ale vyšiel zo seba a prišiel k nám, aby zdieľal našu najhlbšiu ľudskú podstatu (porov. Ex 3,7-12). Odpoveď, ktorú Boh dal v Ježišovi na volanie človeka, nekonečne presahuje naše očakávania a vedie k takej solidárnosti, ktorá nemôže byť iba ľudskou, ale Božou. Iba Boh, ktorý je láska a láska, ktorá je Boh si mohla zvoliť túto cestu našej záchrany. Táto cesta je istotne dlhá, ale je to cesta, ktorá rešpektuje jeho a našu pravdu: je to cesta zmierenia, dialógu a spolupráce.

Preto sa drahí bratia a sestry tu v Ríme a na celom svete počas týchto Vianoc v roku 2011 obráťme na dieťa v Betleheme, na Syna Panny Márie a povedzme mu: „Príď nás zachrániť!“. Opakujeme to v duchovnej jednote s mnohými ľuďmi, ktorí prežívajú osobitne ťažké situácie a dajme náš hlas tým, ktorí hlas nemajú.

Spoločne zvolávajme Božiu pomoc na národy Afrického rohu, ktorí trpia hladom alebo hladomorom, ktorý často krát sťažuje zotrvávajúcim pocitom neistoty. Nech medzinárodné spoločenstvo nezabúda na pomoc mnohým utečencom, pochádzajúcim z tohto regiónu v čase, keď je skúšaná ich dôstojnosť.

Nech Pán dá úľavu obyvateľstvu juhovýchodnej Ázie, osobitne Thajska a Filipín, ktoré sa nachádzajú v ťažkej situácii spôsobenej nedávnymi záplavami. Nech Pán pomôže ľudstvu, zranenému mnohými konfliktmi, ktoré v súčasnej dobe krvavia našu planétu. Nech on, ktorý je kniežaťom pokoja, daruje pokoj a stabilitu zemi, ktorú si zvolil za miesto svojho príchodu na svet, a podnecuje obnovenie dialógu medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi. Nech ukončí násilie v Sýrii, v ktorej sa už prelialo primnoho krvi. Nech podporí plné zmierenie a stabilitu v Iraku a v Afganistane. Nech daruje novú silu pri budovaní spoločného dobra všetkým vrstvám spoločnosti v krajinách severnej a stredovýchodnej Afriky.

Nech narodenie Spasiteľa podporí vyhliadky na dialóg a spoluprácu v Mjanmarsku pri hľadaní spoločných riešení. Nech narodenie Vykupiteľa zaistí politickú stabilitu v africkom regióne Veľkých jazier a nech je nápomocné úsiliu obyvateľov Južného Sudánu pri ochrane práv všetkých občanov.

Drahí bratia a sestry, obráťme svoj pohľad na Betlehemskú jaskyňu. Dieťa, ktoré kontemplujeme, “je našou spásou“ Ono prinieslo na svet univerzálne posolstvo zmierenia a pokoja. Otvorme mu naše srdcia, prijmime ho do nášho života. S dôverou a nádejou mu opakujme: „Veni ad salvandum nos!“.

Preklad: Jozef Šofranko SJ

Jazyková úprava: Marián Gavenda



( TK KBS, RV js; jk ) 20111225004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]