Košice, 25. októbra (TK KBS) – Blahoslavený Ján Pavol II. je oddnes patrónom policajnej kaplnky na Policajnej škole v Košiciach. Na slávnostnom požehnaní busty zosnulého Svätého Otca a zasvätení kaplnky sa zúčastnili apoštolský nuncius Svätej Stolice na Slovensku Mons. Mario Giordana, ordinár Ozbrojených síl ozbrojených zborov SR Mons. František Rábek, ako aj vedenie, študenti a zamestnanci školy a zástupcovia krajskej košickej polície. Túžba zriadiť kaplnku zasvätenú blahoslavenému pápežovi sa zrodila u policajného kapitána v Košiciach Marcela Gábora. Naplnil sa takmer do roka. Na začiatku bol vzácny dar v podobe olejomaľby s motívom modliacej sa Madonny, ktorý pre kaplnku v roku 2010 daroval Svätý Otec Benedikt XI. Následne čakal na blahorečenie zosnulého pápeža a dekrét Svätej Stolice so súhlasom k zasväteniu kaplnky práve tomuto pápežovi.
Slávnostný akt sa uskutočnil v rámci slávnostnej sv. omše, ktorú nuncius Giordana celebroval s ordinárom Rábekom, košickým eparchom Milanom Chauturom a policajnými kaplánmi Policajného dekanátu východ. Ordinár Rábek sa prítomným prihovoril v homílii myšlienkami z evanjelia o obetavej láske, ktorej príkladom bol aj blahoslavený pápež svojou láskou ku Kristovi a k službe ľuďom a Cirkvi. Ordinár citoval pápežove slová: „Veľká láska si vyžaduje veľké sebazapieranie“ a pokračoval: „Jeho služba ľuďom v ňom prehlbovala aj jeho lásku ku Kristovi“.
Ordinár Rábek vyzval policajtov, aby podobne brali svoju službu poriadku a zákonnosti ako službu lásky k Bohu a k ľuďom, a nie len ako zamestnanie. „Slúžte svojou službou a dokazujte tak lásku Bohu a ľuďom“, zakončil ordinár svoj príhovor. Nezabudol ani na bl. Pápeža Jána Pavla II. a priblížil jeho blízkosť k Ordinariátu, ktorý v roku 2003 zriadil na sviatok sv. Šebastiána patróna vojakov, a dnes spočívajú jeho ostatky práve pri oltári tohto mučeníka v Bazilike sv. Petra v Ríme.
V závere slávnosti sa prítomným prihovoril aj apoštolský nuncius svojim poďakovaním ordinárovi i kaplánovi Gáborovi za pozvanie, a súčasne všetkých povzbudil v zotrvaní vo viere a v obetavej službe v náročnom prostredí ozbrojených zložiek štátu. Po ďakovnom príhovore zástupcu velenia policajnej školy udelil nuncius prítomným apoštolské požehnanie.
Policajný kaplán kpt. Marcel Gábor 14 rokov ako slovenský kňaz pôsobil v Taliansku, pričom osem rokov odslúžil v uniforme talianskeho policajného kaplána v hodnosti podplukovníka Talianskej polície. Po svojom návrate do vlasti a vstupe do služieb Ordinariátu OS a OZ SR medzi policajných kaplánov pokračuje vo svojom kňazskom povolaní medzi slovenskými policajtmi, ktorým chce sprostredkovať evanjelium o Ježišovi Kristovi a duchovne im pomáhať v ich náročnej a nebezpečnej práci, pri ktorej sa mnohí s dôverou v modlitbe budú uchádzať aj o ochranu a príhovor bl. Pápeža Jána Pavla II., ktorého im bude ich kaplnka sprítomňovať.
TK KBS informoval Tibor Ujlacký