[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 29. 04. 2024   Meniny má Lea      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sociálna náuka Cirkvi začína u každého z nás, odkázal arcibiskup Bezák
P:3, 04. 10. 2011 15:05, DOM

V nedeľu 2. októbra 2011 sa v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave uskutočnilo štvrté tohtoročné stretnutie Hodina s arcibiskupom z cyklu Odkaz bl. Jána Pavla II. Stretnutie bolo zamerané na Sociálnu náuku Cirkvi. Piate a zároveň posledné tohtoročné stretnutie sa uskutoční 6. novembra o 16:00 h opäť v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave. Jeho názvom je Soľ zeme a Svetlo svetla, a cieľom je poukázať na mnohé príklady svätých, ktoré nám bl. Ján Pavol II. dal do pozornosti.

Po krátkom vstupe Lucie Drábikovej, ktorá predstavila základné teoretické východiská a princípy Katolíckej sociálnej náuky, sa Mons. Róbert Bezák zameral najmä na jej praktické aspekty. Reagoval na otázky týkajúce sa mladých rodín, nedeľnej práce či spravodlivej mzdy. Na úvod svojej katechézy poukázal na nerovnomernosť rozdelenia prírodných bohatstiev a potrebu solidarity v globálnom rozmere ale aj v rámci Slovenska, kde sa regióny veľmi líšia: „to, že sa máme dobre v Bratislave a Trnave, neznamená, že je to tak všade“.

Zdôraznil úlohu Cirkvi, ktorou nie je vytvárať alebo odobrovať nejaký konkrétny druh spoločenského usporiadania: „Cirkev neponúka tretiu cestu, neposväcuje žiadny druh spoločenského poriadku, ani kapitalizmus, ani komunizmus." Skonštatoval, že „Cirkev nemá hotové riešenia pozemských ťažkostí /.../ jej úlohou je skôr analyzovať, ukázať cesty a apelovať, pripomínať základné pravdy a hodnoty, prízvukovať ľudskú dôstojnosť, ktorá je často potláčaná. Je už potom na spoločnosti, aby to vzala do úvahy. Pamätajme si, že ide na prvom mieste o človeka, nie o prácu, nie o zisk.“ Zdôraznil osobnú zodpovednosť jednotlivcov, pretože „sociálna etika začína u každého z nás./.../to nie je len štát, kto má distribuovať dobrá, ale aj my, podeliť sa s tými, čo nemajú.“ Arcibiskup poukázal na to, že spravodlivá mzda má zabezpečiť normálny slušný život, umožniť pracujúcemu, aby sa postaral o seba, rodinu, deti, aby mal možnosť i niečo odložiť, ušetriť.

Ohľadom podpory rodinám, ktorú deklaruje i Konferencia biskupov Slovenska v Pastoračnom programe 2008-2013, potvrdil, že ide o veľmi náročnú otázku. Obzvlášť ťažká je situácia mladých rodín, ktorá je jedným z faktorov vplývajúcich na nízku pôrodnosť (najnižšiu v EU). Na pleciach mladých rodín je váha veľkého zaťaženia hypotékami, pôžičkami, obavami o prácu. Okrem toho sú vyššie nastavené štandardy a rodiny sú menej sebestačné, než boli v minulosti. Komplikovanejší je i trh práce a väčšie nároky sú kladené na ľudí pri jej hľadaní. Cirkev môže apelovať na predstaviteľov štátu, aby sa týmto rodinám pomáhalo, na to poukazoval i Ján Pavol II., okrem toho môže vzdelávať a podporovať dobré iniciatívy laikov či kňazov prostredníctvom charity alebo iných neziskových organizácií. Ide napríklad o zbierky potravín, šatstva, či školských potrieb, ale aj vzájomnú solidaritu rodín či svojpomocné skupiny.

Mons. Róbert Bezák potvrdil potrebu voľnej nedele i svoj jasný postoj k nej. To, že je nedeľa sviatočný deň, deň pracovného pokoja, by podľa neho mala pripomínať i legislatíva, ktorá by tým potvrdila význam jedného spoločného dňa pracovného pokoja nielen pre veriacich, ale aj pre celú spoločnosť a štát. Zdôraznil potrebu pravidelného rytmu práce a oddychu. Spomenul negatívnu skúsenosť z obdobia Francúzskej revolúcie, kedy bol zavedený 10 dňový pracovný týždeň. Takéto tempo vtedy nezvládali ani zvieratá. Na margo súčasného tempa, ktoré človeku často zabraňuje zastaviť sa a oddychovať, podotkol „aby sme nepadli, ako tie kone.“

Pripomenul, že Cirkev tu nie je na to, aby ľudí trestala. Cirkev stále hlása, že nedeľa je dňom pokoja, slobody od práce, je to príležitosť pre skutky telesného i duchovného milosrdenstva – návštevy chorých či priateľov. Vo svojej úvahe poukázal aj na to, že na Slovensku sme veľmi rýchlo a bez väčšej spoločenskej diskusie pristúpili na nedeľnú prácu a obchody otvorené v nedeľu, ktoré sme prijali ako istý bonus, výdobytok slobody. Tieto zmeny prešli ľahko a bez problémov napriek tomu, že vo vláde boli aj kresťanskí politici. Trnavský arcibiskup zodpovedal ešte niekoľko otázok účastníkov a na záver stretnutia udelil biskupské požehnanie.

TK KBS informoval Lucia Drábiková

( TK KBS; zd; ml ) 20111004017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]