Sláveniu celodiecéznej rekolekcie 21. septembra 2011 v Banskej Bystrici – Badíne predsedal Mons. Marián Bublinec, diecézny administrátor. Spolubratov, diecéznych a rehoľných kňazov Banskobystrickej diecézy, okrem iného povzbudil k vzájomnému počúvaniu. Program celodiecézneho stretnutia s tradičnou štruktúrou sa začal slávením eucharistie v kaplnke Kňazského seminára sv. Františka Xaverského. V pracovnej časti diecézny administrátor odovzdal prítomným pozdrav zo stretnutia s apoštolským nunciom na Slovensku Mons. Mariom Giordanom. V čase sede vacante, keď diecéza očakáva nového biskupa, Mons. Bublinec kňazov pozval k realizovaniu Dňa počúvania, ktorý sa opiera o bod 87 posynodálnej exhortácie Zostaň s nami, Pane.
V homílii sa diecézny administrátor zameral na evanjeliové rozprávanie zo dňa, o povolaní mýtnika Matúša. Ako svätopisec píše, Ježiš kráčajúc videl človeka menom Matúša. Tu Marián Bublinec zdôraznil, že Ježišov prístup bol predovšetkým milujúci prístup k človeku, k osobe. Kňazom pripomenul, aby ich evanjelizovanie bolo postavené skôr na odvahe milovať a nie loviť. Snaha každý deň stretnúť človeka je pozitívnou výzvou do našich dní. Na základe encykliky Boh je láska od Benedikta XVI. Bublinec podčiarkol, že láska je zadarmo. „Kresťan vie, kedy je lepšie nič nehovoriť, len milovať,“ dodal administrátor.
Prítomným predložil ešte dve výzvy z liturgických čítaní. Prvou sú slová apoštola Pavla v Liste Efezanom: „Bratia, prosím vás ja, väzeň v Pánovi, aby ste žili dôstojne podľa povolania, ktorého sa vám dostalo, so všetkou pokorou, miernosťou a zhovievavosťou. Znášajte sa navzájom v láske a usilujte sa zachovať jednotu ducha vo zväzku pokoja.“ Druhou je Kristova výzva tak, ako ju zanecháva svätopisec Matúš: „Choďte a naučte sa, čo to znamená: „Milosrdenstvo chcem, a nie obetu.“
Vo veľkej aule seminára vystúpil ThDr. Ján Kuneš s uvedením do exhortácie Evangelii nuntiandi o ohlasovaní evanjelia v dnešnom svete. Zameral sa na vtedajší sociálny kontext v niečom podobný dnešnému, v ktorom pápež Pavol VI. písal exhortáciu.
Nasledovné kňazské rekolekcie sa v Banskobystrickej diecéze budú organizovať na úrovni dekanátov a formačné prednášky budú venované práve príprave na budúcu Synodu o novej evanjelizácii v októbri 2012.
V diskusnej časti sa o skúsenosti podelil najstarší pastoračne činný kňaz v diecéze Martin Čabák. S osobnou skúsenosťou s pôsobením Pavla VI. zas vystúpil kňaz na dôchodku, Mons. František Škoda, pápežský prelát.
TK KBS informovala Zuzana Juhaniaková
TK KBS vydala k správe ::FOTO::