[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 28. 04. 2024   Meniny má Jarmila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Generálna audiencia Benedikta XVI.: Objaviť krásu Biblie!
P:3, 03. 08. 2011 13:28, ZAH

Vatikán (3. augusta, RV) – „Počas letných dní oddychu objavte krásu Biblie!“, tak vyzval pápež Benedikt XVI. veriacich počas dnešnej generálnej audiencie, ktorá sa konala na Námestí slobody pred Apoštolským palácom v Castel Gandolfe. Audiencia prebehla v mimoriadne nadšenej a radostnej atmosfére. Svätý Otec najskôr predniesol svoju katechézu, potom nasledovali jeho pozdravy vo viacerých jazykoch, modlitba Otče náš a apoštolské požehnanie. V závere Benedikt XVI. išiel osobne pozdraviť chorých a zdravotne postihnutých, ktorí boli prednostne umiestnení v prvom rade.

Svätý Otec v katechéze povedal:

„Drahí bratia a sestry!

Po prestávke v mesiaci júl dnes opäť pokračujeme v našich stredajších stretnutiach, ktoré sa aj v tomto roku budú konať tu v Castel Gandolfe, hoci v kratšej – avšak rodinnejšej – forme. Ako viete, už pred nejakým časom som začal cyklus katechéz o modlitbe. Bez toho, aby som sa od tejto témy vzdialil, by som chcel – v tomto mesiaci – zdôrazniť niektoré veľmi konkrétne aspekty duchovného charakteru, ktoré sa mi javia ako veľmi užitočné nielen pre toho, kto prežíva – v niektorých častiach sveta – obdobie letných dovoleniek, ale aj pre všetkých tých, ktorí sú zaťažení každodennou prácou.

Keď si urobíme prestávku v našich aktivitách, obzvlášť počas dovoleniek, často berieme do rúk knihu, ktorú chceme prečítať. Toto je prvý aspekt, nad ktorým sa chcem pozastaviť. Každý z nás potrebuje čas a priestor na zastavenie sa, na meditáciu, na pokoj... Vďaka Bohu je to tak! Vskutku, táto potreba nám hovorí, že nie sme stvorení len pre prácu, ale aj pre myslenie, uvažovanie, alebo len jednoduché sledovanie – mysľou i srdcom – nejakého príbehu, s ktorým sa môžeme stotožniť, v istom zmysle „stratiť“ sa v ňom, aby sme sa potom opäť našli, avšak obohatení.“

Mnoho z týchto kníh je akýmsi únikom z reality, povedal Svätý Otec. Napriek tomu sa mnohí – najmä vtedy, keď majú umožnený dlhší čas prestávky a relaxu – zamerajú aj na náročnejšie čítanie. Odtiaľto vzišiel originálny návrh Benedikta XVI.:

„Prečo neobjaviť niektoré z kníh Biblie, ktoré nie sú zvyčajne také známe? Alebo z ktorých sme začuli len nejaký ten úryvok počas liturgie, avšak nikdy sme ich neprečítali celé? Vskutku, mnohí kresťania nikdy nečítajú Bibliu a následne o nej majú len veľmi obmedzené a povrchné poznatky.“

Biblia je – ako povedal pápež – zbierkou kníh. Je akoby „malou bibliotékou“ – knižnicou, ako aj naznačuje jej meno. Mnohé z jej kníh zostanú takmer nepoznané veľkej väčšine ľudí. Spomenul napríklad Knihu Tobiáš – „o rodine a manželstve“, ďalej Knihu Ester – „o sile modlitby“, v ktorej židovská kráľovná s vierou a modlitbou zachráni svoj ľud od vyhubenia; alebo Knihu Rút – „o Božej prozreteľnosti“.

„Tieto krátke knihy možno celé prečítať za hodinku. Trochu náročnejšie – avšak skutočné umelecké diela - sú napríklad Kniha Jób, ktorá čelí veľkému problému utrpenia nevinného človeka; Kniha Kazateľ – ktorá osloví pre svoju prekvapujúcu modernosť, s ktorou sa zamýšľa nad zmyslom života a sveta; a potom Veľpieseň – obdivuhodná symbolická báseň o ľudskej láske.“

Pápež sa potom zameral na Nový zákon a zdôraznil, aké je „krásne prečítať zaradom celé Evanjelium, ako aj Skutky apoštolov, alebo niektorý z novozákonných listov“. Svätý Otec taktiež zdôraznil, aby veriaci mali Bibliu „na dosah ruky – počas letného obdobia, alebo celkovo v okamihoch oddychu“, aby ju mohli „nanovo oceniť“, najmä tie menej známe časti.

„Takto sa aj okamihy uvoľnenia môžu stať – okrem kultúrneho obohatenia – aj pokrmom pre ducha, schopným oživovať poznanie o Bohu a dialógu s ním v modlitbe.“

Preložil Ľubomír Rebek

( TK KBS, RV ľr; dj ) 20110803022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]