[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

XVII. Gorazdov ekumenický festival sakrálnych skladieb v Trebišove
P:3, 20. 05. 2011 07:51, DOM

V metropole južného Zemplína Trebišove sa 20. mája začína tohoročná svätogorazdovská žatva na Slovensku. Trebišovský, už XVII. Gorazdov ekumenický festival sakrálnych skladieb je niekoľko rokov ouvertúrou Svätogorazdovských dní na Slovensku, rovnako aj tohoročných, v poradí už dvadsiatych druhých, i Dekády svätého Gorazda 2005 – 2015 na Slovensku. Záštitu nad dňami i dekádou, už po tretíkrát po sebe prevzal prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič. Organizátormi festivalu sú Regionálne osvetové stredisko Trebišov, kultúrne zariadenie KSK, Mesto Trebišov, Cirkevné spoločenstvá Trebišova a Sečoviec, Národné osvetové centrum Bratislava, Spoločnosť svätého Gorazda Bratislava, Matica slovenská Martin, Rada Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru, Spolok svätého Cyrila a Metoda Michalovce, Spolok svätého Vojtecha Trnava.

Bohatý program festivalu sa uskutoční počas dvoch dní. V piatok 20. mája 2011 sa v priestoroch Cirkevného gymnázia svätého Jána Krstiteľa v Trebišove začne vernisážou výstavy jubilejného XV. ročníka výtvarnej súťaže Sväté Trojhviezdie Cyril Gorazd Metod. Pokračovať bude seminárom pre stredoškolskú mládež. Dve témy predstaví autor projektu festivalu a garant seminára PaedDr. Miroslav Holečko, projektový manažér - kurátor pre kresťanské tradície NOC. Prednášky nesú názvy Blahoslavený Ján Pavol II., svätý Gorazd a slovenská mládež a Prípravy na Veľké 1150. cyrilo-metodské jubileum (2013). K študentom, ich pedagógom a účastníkom podujatia sa dvomi témami – o blahorečení Jána Pavla II. a o Svetových dňoch mládeže prihovorí aj doc. ThDr. Michal Hospodár, PhD., predseda Spolku sv. Cyrila a Metoda Michalovce. Poobede bude Galéria Regionálneho osvetového strediska v Trebišove dejiskom vernisáže druhej výstavy. Pôjde o posvätné artefakty ikonopisca Rastislava Róku z Veľkej Tŕne s názvom Ikona ako tajomstvo.

Bohatý program prvého dňa festivalu sa zavŕši v Gréckokatolíckom chráme sv. Cyrila a Metoda v Sečovciach. Po odbornom výklade PaedDr. M. Holečka, predsedu Spoločnosti sv. Gorazda na tému Prvý po mene známy vzdelanec, polyhistor a svätec slovenského pôvodu saa svojím vystúpením v umeleckom programe predstaví Komorný súbor Credo, ktorý pôsobí pri ZUŠ Sečovce. Duchovným vyvrcholením prvého dňa festivalu bude Archijerejská svätá liturgia, slúžiť ju bude protosynkel Košickej eparchie Mgr. Vladimír Tomko, účinkovať bude domáci Gréckokatolícky zbor sv. Cyrila a Metoda.

Nedeľný program (22. mája) festivalu v Gréckokatolíckom chráme Zosnutia Presvätej Bohorodičky otvorí recitál opernej speváčky Lívia Nagy Abaházi. Každoročným umelecko-duchovným vyvrcholením podujatia je nesúťažná prehliadka cirkevných zborov. Slávnostne ju otvoria primátor mesta Ing. Marián Kolesár a riaditeľka ROS Mgr. Emília Vítková.

Svoje spevácke umenie postupne predstavia telesá pod umeleckým vedením - Rímskokatolícky zbor sv. Jozefa-robotníka Zmeplínske Hradište Mgr. M. Bodnárovej, Gréckokatolícky zbor sv. proroka Eliáša Sečovská Polianka Mgr. A. Valenčíka, Rímskokatolícky zbor ARCHA Sečovce Mgr. H. Gabrikovej, Evanjelický aliančný spevácky zbor Košice J. Hrubovčáka a Gréckokatolícky zbor sv. archanjela Michala Trebišov I. Bulinskej, DiS. Art.

Pri etablovaní tohoto nesúťažného festivalu nás inšpirovali prinajmenšom tri významné faktory. Prvým, prevažne emotívno-patriotickým bol a stále je láska k rodnému kraju, Zemplínu a mestu. Druhým, realisticko-pragmatickým bol a je bohatosť vierovyznaní východného Slovenska a najmä požehnaná početnosť cirkevných speváckych zborových telies, ale aj iných umeleckých zoskupení, predmetom tvorby a interpretácie ktorých je sakrálne umenie. Tretím faktorom bola mimoriadna historická udalosť v živote miestnej Cirkvi, akou nesporne bol akt hlavy Katolíckej cirkvi, v blahej pamäti pápeža, dnes už blahoslaveného Jána Pavla II., ktorý ustanovil na Slovensku druhú cirkevnú provinciu povýšením košického biskupstva na arcibiskupstvo dekrétom z 31. marca 1995, z ktorého vyberáme: „Pozorujúc časti týchto spoločenstiev, ktoré teraz sa snažia nastúpiť vhodnejšiu cestu, my chceme všetko zariadiť, aby sa tam duchovné napredovanie čím plnšie rozvinulo...“ A v tomto rozvinutí či rozvoji duchovna má svoje jedinečné miesto aj sakrálna kultúra a umenie, zvlášť ich vieroučne, nábožensky a umelecky osobitne cenný fenomén – posvätný spev. Lebo, ako to napísal už citovaný prvý slovanský pápež v Liste umelcom v roku 1999: „V speve sa viera zakusuje ako trvajúca radosť, láska a dôveryhodné očakávanie Božieho zachraňujúceho zásahu.“

Hlavným poslaním trebišovského podujatia je, podobne ako ďalších celoslovenských i regionálnych svätogorazdovských aktivít, sprístupňovať poznanie o živote a diele polyhistora Gorazda a prispievať k pestovaniu úcty a kultu nášho národného prvosvätca. Nosným cieľom festivalu bolo a ostáva iniciovať umeleckú tvorbu zborových a iných telies, predmetom činnosti ktorých je sakrálne umenie, vytvárať platformu pre odborné usmerňovanie, tvorivú konfrontáciu a umelecký rast predmetných telies na Slovensku, s akcentom na interpretáciu sakrálnych skladieb.

TK KBS informoval Miroslav Holečko

( TK KBS, mh; dj ) 20110520006   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]