[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 18. 05. 2024   Meniny má Viola      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príhovor Svätého Otca v Bielom dome: Sloboda nie je iba darom, ale predstavuje aj zodpovednosť
P:3, 16. 04. 2008 21:16, ZAH

USA (16. apríla, RV) – Prvým oficiálnym bodom programu v poradí 8. zahraničnej apoštolskej cesty pápeža Benedikta XVI. bola v stredu predpoludním návšteva Bieleho domu, kde nástupcu svätého Petra privítal prezident USA George W. Bush. V rámci uvítacieho ceremoniálu Svätý Otec predniesol nasledujúci príhovor:

“Pán prezident,

ďakujem vám za vaše vľúdne privítanie v mene ľudu Spojených štátov amerických. Hlboko oceňujem vaše pozvanie na návštevu tejto nádhernej krajiny. Moja návšteva sa časovo zhoduje s dôležitým momentom v živote katolíckej komunity v Amerike: s oslavou 200. výročia povýšenia prvej diecézy v krajine – Baltimore – na metropolitnú arcidiecézu, ako aj ustanovenia sídel v New Yorku, Bostone, Philadelphii a Louisville. Som teda šťastný, že tu môžem byť ako hosť všetkých Američanov. Prichádzam ako priateľ a ohlasovateľ evanjelia, s veľkou úctou voči tejto obrovskej pluralistickej spoločnosti. Americkí katolíci dokonale prispeli a stále prispievajú k životu vo svojej krajine. Stojac na začiatku mojej návštevy verím, že moja prítomnosť bude zdrojom obnovy a nádeje pre Cirkev v USA, a že posilní odhodlanie katolíkov prispievať ešte zodpovednejšie k životu tejto krajiny, ktorej sú hrdými občanmi.

Od prvopočiatkov štátu bolo hľadanie slobody v Amerike sprevádzané presvedčením, že princípy, riadiace politický a spoločenský život, sú intímne prepojené s morálnym usporiadaním, založeným na pôsobení Boha – Stvoriteľa. Tvorcovia zakladajúcich dokumentov tohto národa sa prihlásili k tomuto presvedčeniu, keď deklarovali “samozrejmú pravdu”, že všetci ľudia sú si rovní a majú neodňateľné práva, zakotvené v prirodzenom Božom zákone. Priebeh amerických dejín poukazuje na ťažkosti, boje a veľké intelektuálne a morálne riešenia, ktoré boli potrebné pre formovanie spoločnosti, verne stelesňujúcej tieto ušľachtilé princípy. V tomto procese, ktorý zušľachťoval dušu národa, bolo náboženstvo neustálou inšpiráciou a impulzom, napríklad v boji proti otroctvu a v hnutí za občianske práva. Aj v našich časoch, zvlášť vo chvíľach krízy, Američania stále nachádzajú silu v pute voči tomuto dedičstvu zdieľaných ideálov a úsilia.

Počas nasledujúcich niekoľkých dní sa teším nielen na stretnutie s americkou katolíckou komunitou, ale aj s ostatnými kresťanskými komunitami a zástupcami mnohých náboženských tradícií, ktoré sú v krajine prítomné. Historicky nielen katolíci, ale všetci veriaci našli slobodu uctievania Boha v súlade so svojím svedomím, zatiaľ čo zároveň boli prijatí ako súčasť spoločenstva, v ktorom sa môže ozvať a byť vypočutý každý hlas jednotlivca a skupiny. Kým krajina čelí stále komplikovanejším politickým a etickým záležitostiam súčasnosti, som si istý, že jej obyvatelia nájdu vo svojej viere vzácny zdroj porozumenia a inšpirácie nasledovať rozumný, zodpovedný a úctivý dialóg v snahe budovať ľudskejšiu a slobodnejšiu spoločnosť.

Sloboda nie je iba darom, ale predstavuje aj osobnú zodpovednosť. Američania to poznajú zo skúsenosti – takmer každé mesto v tejto krajine má svoje monumenty na počesť tým, ktorí obetovali svoje životy pri obrane slobody doma aj za hranicami. Uchovanie slobody si vyžaduje zušľachťovanie cností, sebadisciplíny, obete pre všeobecné blaho a zmysel pre zodpovednosť voči tým menej šťastným. Zároveň si to vyžaduje odvahu angažovať sa v občianskom živote a prinášať svoju najhlbšiu vieru a hodnoty do rozumnej verejnej diskusie. Jednoducho povedané – sloboda je vždy nová. Je to výzva pre každú generáciu a vždy musí byť vybojovaná pre dobro (por. Spe Salvi, 24). Málokto to pochopil tak jasne ako pápež Ján Pavol II. V úvahe o duchovnom víťazstve slobody nad totalitou vo svojom rodnom Poľsku a vo východnej Európe nám pripomenul, že dejiny stále znova ukazujú, že “vo svete bez pravdy, sloboda stráca svoje základy”, a demokracia bez hodnôt môže stratiť svoju dušu (por. Centesimus Annus, 46). Tieto prorocké slová v istom zmysle odrážajú presvedčenie prezidenta Washingtona, ktorý uviedol, že náboženstvo a morálka predstavujú “nepostrádateľnú oporu” politickej prosperity.

Cirkev túži prispievať k budovaniu sveta, ktorý je stále viac hodný ľudskej bytosti, stvorenej na obraz a podobu Boha. Je presvedčená, že viera ožaruje všetky veci novým svetlom, a že evanjelium odhaľuje ušľachtilé povolanie a vznešený osud každého muža a ženy (por. Gaudium et Spes, 10) Viera nám takisto dáva silu odpovedať na naše povolanie a nádej, ktorá nás motivuje k úsiliu o stále spravodlivejšiu a bratskejšiu spoločnosť. Demokracii sa môže dariť iba vtedy, ako si uvedomili aj naši otcovia, keď politickí lídri a tí, ktorých zastupujú, sú vedení pravdou a prinášajú múdrosť, zrodenú z pevných morálnych princípov do rozhodnutí, ovplyvňujúcich život a budúcnosť národa.

Už viac ako storočie USA zohrávajú dôležitú úlohu v medzinárodnom spoločenstve. V piatok budem mať česť predniesť príhovor na pôde OSN, v ktorom, ako dúfam, povzbudím prebiehajúce snahy o to, aby táto inštitúcia bola stále účinnejším hlasom, podporujúcim legitímne úsilie všetkých ľudí na svete. V tejto súvislosti, pri príležitosti 60. výročia prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv, je globálna solidarita naliehavejšia, než kedykoľvek predtým, ak majú žiť všetci ľudia v súlade so svojou dôstojnosťou – ako bratia a sestry, prebývajúci v tom istom dome, okolo stola, ktorý Boh štedro prestrel pre všetky svoje deti. Amerika sa tradične preukázala ako veľmi štedrá pri napĺňaní bezprostredných ľudských potrieb, podporujúc rozvoj a ponúkajúc úľavu obetiam prírodných katastrof. Som presvedčený, že tento záujem o prospech ľudskej rodiny bude aj naďalej nachádzať vyjadrenie v podpore trpezlivého úsilia medzinárodnej diplomacie pri riešení konfliktov a podpore pokroku. Týmto spôsobom budú môcť prichádzajúce generácie žiť vo svete, kde môže prekvitať pravda, sloboda a spravodlivosť – vo svete, kde Bohom darovaná dôstojnosť a práva každého muža, ženy a dieťaťa sú uchovávané, ochraňované a účinne podporované.

Pán prezident, drahí priatelia: na začiatku mojej návštevy USA ešte raz vyjadrujem vďačnosť za vaše pozvanie, moju radosť, že môžem byť uprostred vás, a ubezpečujem vás o mojich horlivých modlitbách, aby všemohúci Boh utvrdil túto krajinu a jej národ na cestách spravodlivosti, prosperità a pokoja. Boh žehnaj Ameriku!"

( TK KBS, RV dj; pz ) 20080416038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]